szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A tervek szerint legkésőbb 2010 nyarán már vendégeket is fogadnak majd.

A tervek szerint legkésőbb 2010 nyarán már vendégeket is fogadnak majd. A szállodában 280 szoba lesz. Egyedi megoldásként a 250 négyzetméteres wellnessrész a tetőn kap majd helyet, s a szállóvendégek mellett külső vendégeket is várnak. A négycsillagos hotel alatt egy szinten mélygarázs épül.

A XIX. században Pest, majd Budapest három legjelentősebb fürdője közé tartozott az 1827-ben Gamperl András selyemkereskedő által épített hideg vizes közfürdő. 



"A mai Dohány utca – Klauzál utca – Wesselényi utca – Nyár utca által határolt területen 1827-ben nyílt meg az első fürdőépület. Az évtizedről évtizedre újabb szárnyakkal bővülő, átalakuló intézmény két fő részre, a Nyár utca felől nyíló kő- és gőzfürdőre, illetve a Klauzál utcából megközelíthető népfürdőre oszlott. A 19. század végén a Nyár utca 7. szám alatti épületet bérházzá alakították át. Az Ágoston-féle épület alig több mint tíz évig működött eredeti rendeltetése szerint: miután az 1920-as években az egész együttes az Ingatlanbank tulajdonába került, mozivá alakították át. A Klauzál utca és a Dohány utca sarkán álló épületet lebontották, s helyére Vágó László tervei nyomán Art Deco jellegű lakóházat emeletek 1928–1929-ben. Ekkoriban avanzsál szállodává a Dohány utca és a Nyár utca sarkán álló ház (Continental néven)" - olvasható az Építészfórumban.



A népszerű Hungária fürdő - a talaj megsüllyedése miatt­ - 1955-ben zárt be, míg a Continental Szálló 1970-ben csukta be végleg a kapuit. Az állami kézben lévő területet a rendszerváltás után privatizálták. A több üres épületből álló komplexumot 1996-ban vásárolta meg egy cég, mely le kívánta bontani a létesítményeket, hogy helyére modern épületet húzzon fel, de a tervekből csak a bontásig jutottak. A Hungária fürdő maradványait 2004 ideiglenes védettség alá helyzeték, míg 2005-től teljes műemléki védettséget élvez - áll a Népszavában. 

Az évekig pusztuló romok több városvédő blogger figyelmét is felkeltették, a kihasznalatlanul.blog.hu szerzője szeptember végén fotósorozaton örökítette meg a nem éppen szívderítő állapotokat.



A romok és a telek az új tulajdonosa a  műemléki védelem alatt álló épülettorzó helyreállítását és egy hozzá csatlakozó szálloda építését tervezi. A terveket idén tavasszal mutatták be a Központi Műszaki-Építészeti Tervtanácsnak.

"A beruházó az építészeti munkálatokkal a Petur Stúdió Bt.-t bízta meg, a projekt felelős tervezői Hegedűs Péter (az új szállodaépületek) és Vékony Péter (a régi szárny helyreállítása).  A szecessziós stílusú épület homlokzatának restaurálása során eltávolítják az utólagos tetőtérbeépítést, visszaállítják az eltűnt oromzatot és a főpárkány alatt húzódó kerámiadíszítést. Fotók alapján kísérletet tesznek a középső ablakcsoportot díszítő bronzreliefek és a kapuzat eltűnt, illetve töredékes faragványainak, egyéb díszítményeinek, valamint az ablakok üvegezésének rekonstrukciójára (ez utóbbira csak részben van lehetőség, ugyanis a színekre nincsenek adatok, mivel kizárólag fekete-fehér fotók állnak rendelkezésre).

Az eredeti mintákat, töredékeket követve újragyártják a nyílászárókat, a védőrácsokat, kerámiabetéteket, szegecselt fémburkolatokat. A belső térben az életveszélyessé, helyreállíthatatlanná vált lépcsőházak helyén új közlekedőmagokat alakítanak ki, így annak eredeti, keretes struktúrája nem változik meg. A hajdani medencetérből csak egy, a lépcsőházhoz csatlakozó „szelvény” maradt fenn. A megmaradt oszlopok, valamint a gerendasáv, a dongaboltozatszerű, részben üvegezett lefedés mintájára az eredeti fürdő terét felidéző, de formavilágában redukált szerkezetet terveznek, a hajdani medencét a kültérbe kerülő díszmedencével pótolják. A tér a szálló lobbijaként fog funkcionálni" - írja a tervek bemutatójáról az Építészfórum.

http://kihasznalatlanul.blog.hu/2008/09/20/http_kihasznalatlanul_blog_hu_13

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!