szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb vásárló mindössze három kérdésre keres választ akkor, amikor járólapot választ.  Mennyibe kerül?


A legtöbb vásárló mindössze három kérdésre keres választ akkor, amikor járólapot választ.  Mennyibe kerül? Milyen színű legyen? Megfelel-e az aktuális trendnek? Nos, az ár természetesen fontos, sőt megkerülhetetlen tényező. Nem ritka, amikor a vásárló vágyainak, és kifinomult ízlésvilágának a pénztárcája szab határt. Ez persze természetes dolog, ám sajnos az is gyakran előfordul, hogy a leendő ház-, vagy lakástulajdonos spórolni szeretne a járólap árán. Mire kiválasztásra kerülnek a belső tér burkolóanyagai, általában már meghaladta az építkezés költsége az előre kiszabott keretet, ezért eshet meg, hogy igyekszünk minden anyagon spórolni. Ekkorra már el is felejtettük, milyen vágyakkal vágtunk bele az építkezésbe, csak egyetlen cél lebeg a szemünk előtt: Beköltözni, de minél hamarabb! Olyan kompromisszum megkötésére is hajlandók lehetünk ilyenkor, amit fél év múlva nagyon megbánunk. Minden építőanyag esetében az első számú aranyszabály: Soha ne a minőségen spórolj! Ha járólapot választunk, az ár ne szerepeljen az elsődleges szempontok között!

A fürdőben fontos, hogy a választott burkoló ellenálljon a vegyszereknek is


A szín nagyon fontos szempont, viszont az aktuális trend szerint választani járólapot az egyik legnagyobb baki, amit elkövethetünk. Ha hosszú távon gondolkodunk, semmiképp sem érdemes az éppen divatos irányzatok felé kacsingatnunk. Egy okosan megválasztott járólap évtizedekig kiszolgál majd minket, viszont a legtöbb trend mindössze néhány évig tudja tartani magát. Alig néhány éve a sötétvörös és fekete kombinációja számított divatosnak. Aki hódolt ennek az irányzatnak, ma már nem örül felhőtlenül akkori döntésének. Melyek azok a szempontok, amelyeket érdemes figyelembe vennünk a fenti három mellett? 

A padló burkolására kizárólag kopásállósági osztályba sorolt burkolóanyagok használhatók. A háztartásokban használatos járólapokat általában 1-től 5-ig számozzák, minél nagyobb ez a szám, annál jobb a kopásállósága az adott terméknek.

[[ Oldaltörés (A legfontosabb: kopásállóság) ]]
Egy legénylakás étkezőjében nincs feltétlenül szükség a legkopásállóbb járólapokra


A legfontosabb: kopásállóság

Az előszobába és a nappaliba minimum PEI IV.-es kopásállóságú járólapot válasszunk. Itt nem csak a nagyobb igénybevétel miatt van szükség erre, hanem azért is, mert az ajtón belépve szinte mindig juttatunk be némi koszt is a cipő talpán. Az apró homokszemek egy-két év alatt kikezdik a nem kellően tartós burkolóanyagot.
Fürdőszobában már elegendő lehet a PEI II.-es járólap is, míg a konyhában az előrelátható igénybevételnek megfelelően válasszuk ki a burkolóanyagot. Ha a háziasszony sokat tartózkodik ebben a helyiségben, érdemes minél strapabíróbb anyagot használnunk, ám egy kis forgalmú konyhában (például legénylakásban) sem szabad PEI III. alá menni.

Fagyálló burkolók: nem csak fagyos helyekre!

A kérdés akár naivnak is tűnhet első olvasásra, ugyanis a nevéből adódóan azt hihetnénk, fagyálló járólapot csak olyan helyeken kell használnunk, ahol esély van arra, hogy 0 Celsius fok alá esik a hőmérséklet. Ez azonban nem így van. A fagyálló járólap fő tulajdonsága, hogy viszonylag nagy hőmérsékletingadozásokat is képes elviselni. Például egy beüvegezett lodzsa, vagy erkély járólapjának minden esetben fagyállónak kell lennie. Kora téli időszakokban előfordul, hogy egy ilyen helyiség járólapja egy napon belül 10-20 fokos különbséget is elszenved anélkül, hogy fagypont közelébe kerülne a hőmérséklet. Különösen igaz ez a sötétebb színtónusú járólapoknál, amelyek az üvegen keresztül behatoló napfény hatására nappal erősebben felmelegednek, mint a világosabb járólapok. Erkélyre, teraszra, illetve nagy hőmérsékletingadozásnak kitett helyiségekre mindenképp fagyálló lapot válasszunk!

Mi jó a fürdőbe vagy a konyhába?

Minden helyiségben más-más hatásnak van kitéve a járólap, ezért érdemes alaposan megfontolni, hová mit vásárolunk. A fürdőszobában a burkolatra fröccsenő víz okozhat kellemetlenségeket, ezért oda érdemes csúszásmentes járólapot választanunk. Minél fényesebb a fürdőszobába választott járólap, annál nagyobb a csúszásveszély. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a fürdőszobában erős vegyszereket használunk, ennek mindenképp ellen kell állnia a kiválasztott burkolatnak. Itt természetesen nem csak a tisztításra használt vegyszerekre gondolunk, hanem minden olyanra, ami a járólapra kerülhet, és maró hatású. (fogkrém, dezodor, arcszesz stb.) A konyhában szintén számolnunk kell az erős vegyszerekkel, azzal kiegészítve, hogy itt még olaj, savas üdítőital, vagy ecet is kerülhet a padlóra.

Sarkalatos pont még a lépcső is. Ide semmiképp ne válasszunk magas fényű, csúszós járólapot, még akkor sem, ha azt könnyebb tisztán tartani. A legjobb megoldás a ma már mindenhol kapható bordázott lépcsőlap. Mivel a gyártók felismerték ezt az igényt, így szinte minden járólaphoz találni színben és mintában passzoló bordázott lapot. Azt tehát már tudjuk, milyen szempontok alapján érdemes járólapot választanunk, ám ahhoz, hogy választott burkolóanyagunk évtizedekig kiszolgáljunk minket, elengedhetetlen a megfelelő segédanyagok (ragasztó, fugázó) kiválasztása, és a helyes lefektetés is. Figyeljenek minket, mert jövő héten erről lesz szó!

Fenyvesi Mariann
www.epitesiportal.hu

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!