szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Különös figyelmet érdemelnek a télen lakatlan házak, melyek esetében az aknában el kell zárni a főcsapot, ezután a...

Különös figyelmet érdemelnek a télen lakatlan házak, melyek esetében az aknában el kell zárni a főcsapot, ezután a víztelenítőcsonkon keresztül ki kell folyatni a belső csőhálózatból a vizet. Fontos, hogy teljesen víztelenítsük a rendszert, ezért a vécé víztartályának kiürítéséről is gondoskodni kell.

A tartós hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, sőt a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. Érdemes idejében megtennünk a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljük a hideg hatására bekövetkező mérő-meghibásodás helyreállításának, illetve a vízelfolyás miatt jelentkező magasabb vízdíjszámlának a költségeit.

Vízakna

A fagy leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőket veszélyezteti, ezért ezek védelme különösen fontos. A kerti vízóraakna törött vagy hiányzó fedlapját pótoljuk, sőt a nagy hidegben külön szigetelésről is gondoskodjunk. A vízmérőt akár pléddel, hungarocellel vagy más hőszigetelő anyaggal is letakarhatjuk, de még a kartondoboz darabok is megfelelőek erre a célra.

  • Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e víz az aknában, valamint figyeljünk arra is, hogy a vízóraakna fedele mindig lehajtott állapotban legyen.
  • A pincékben lévő vízmérők védelme érdekében ellenőrizzük a pinceablakok épségét, és ha a vízmérő, illetve a csövek a külső talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, hőszigetelésükről külön is gondoskodjunk.

A mérőelfagyás észlelésekor haladéktalanul hívja a számlán szereplő hibabejelentő telefonszámot. Amennyiben a vízmérő előtti elzáró csap nyitva van, akkor a további vízelfolyás megelőzése érdekében próbálja elzárni.

Vízvezetékek

Nagy hidegben könnyen befagyhatnak a vízvezetékek - különösen a tűzfalakban futó vezetékek. Más helyeken akár még fűtésre is szükség lehet annak érdekében, hogy a csövekben lévő víz ne fagyjon be.

Ha a helyiség nagyon hideg, vagy ha a vezetékek beépítetlen tűzfalban vannak és nincs módunk fűtésre, hagyjuk picit csöpögni a csapot, így nem - vagy csak sokkal nehezebben - tud megfagyni a víz a vezetékben. Szigeteljük - vagy ennek hiányában - időben víztelenítsük a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékeket. Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről.

Megelőzés gyárilag

Nagy beruházási költségű családi házaknál gyakori a külső fűtési rendszerek beépítése. Az ereszcsatornák, lépcsők, tolókapuk, garázsok fűtése hatékonyan megoldható fűtőkábellel - akár utólag is. Az ereszcsatornákba kétszer annyi kábel szükséges, mint amennyi a fűtendő csatornaszakasz hossza. A fűtendő szakaszon a kábeleket hosszanti irányban, párhuzamosan kell beépíteni. A vízelvezetés miatt a függőleges lefolyót is teljes hosszában kell megfűteni. Esőcsatornák fűtésére a DTIP-18 típusú hidegvezetővel vízmentesen szerelt, kéteres, konfekcionált fűtőkábelt javasoljuk. A kábelek rögzítése a leggyakrabban műanyag kábeltartókra történik, de sok esetben egyedi megoldást kell alkalmazni (pl. forrasztott vagy ragasztott kábeltartó fülek, fémrács stb.)

Biztosítás

Az ingatlanban történő fagykárra általában kiterjed a lakásbiztosítás. Ezt minden esetben nevesítik a biztosítók. Van, ahol a bővített vezetékes vízkár körében tárgyalják a fagykár okozta károkat.

Fagy miatti csőtörés esetén a biztosítók általában a vízcsövek felolvasztási költségeit és - legfeljebb 6 m csőhosszig - a helyreállítás költségeit vállalják. Ne feledjük, ha bekövetkezett a fagykár, azonnal forduljunk a biztosítóhoz!

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!