szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Magánbörtönök építése Magyarországon is jó üzlet, de csak hosszú távon.

Magánbörtönök építése Magyarországon is jó üzlet, de csak hosszú távon. A megtérülési idő 8-9 év elteltével várható, utána viszont évi 20 százalékos haszonra tehet szert tehet a vállalkozó. A nyereség a rabok foglalkoztatásából és a magyar állam által 15 évig fizetendő, évi 2 milliárdos bérleti díjból származik. A rabok elektronikai hulladékbontással, zárszereléssel, faipari, műanyagipari munkákkal, cipőfelsőrész varrással gazdagítják a céges bevételt.

Emlékeztetőül: az első Orbán-kormány 2001-ben azt tervezte, hogy hat éven belül két vagy három új börtönt építenek PPP konstrukcióban. Kettő ebből 2008-ban megvalósult. Ezek a korábbi 140 százalékos kihasználtságot levitték 120 százalékra. Jelenleg Magyarországon a 16 ezer férőhelyre 18 ezer elítélt jut.

Több fiatalkorút a börtönökbe!

Miközben Pintér Sándor belügyminiszter arra készül, hogy börtönbe zárja a szabálysértést elkövető fiatalkorúakat, Európában éppen fordítva áll a helyzet. Még a szabálysértésnél súlyosabb kategóriába eső bűncselekmények elkövetése esetén is automatikusan próbára bocsátják az első szabályszegést elkövető fiatalkorút a bíróságok.

Ez nemcsak hatékonyabb, de olcsóbb is. Az alternatív büntetések (helyreállítás, munka a sértettnek, közmunka, intenzív pártfogó felügyelet vagy próbára bocsátás) végrehajtása legfeljebb ötödannyiba kerülnek, mint az elzárás és a börtönök építése. Fiatalkorúaknál különösen fontos, hogy ne váljanak visszaesővé - mondják tekintélyes kriminológusok. Ám a börtön mindössze arra jó, hogy könnyen kitanulhatják egymástól a profi bűnözői fogásokat.

Mivel a nyár elején a Parlament elfogadta Pintér Sándor fiatalkorúakat is érintő szigorítási javaslatatát, jövőre várhatóan egyre több szabálysértésért elítélt fiatalkorú tanulhatja ki az európai értelemben vett tyúklopás, biciklilopás, esetleg a betöréses lopás mesterfogásait a szép, új, túlzsúfolt börtöneinkben. Addig is nézzük, hogy milyen luxusbörtönök találhatók Európában és nálunk.

1. Halden börtön, Norvégia

Börtönlakónak lenni nem kellemes dolog - kivéve Norvégiát, ahol luxus körülmények között raboskodhatnak az elítéltek. A 252 férőhelyes high-tech börtön a norvég-svéd határon épült 2009-ben. A 4,6 millió lakosú ország második legnagyobb börtöne padlófűtéssel, fürdőszobás cellákkal, plazmatévével, és saját hangstúdióval várja az elítélteket. A közös helyiségeket graffitik teszik hangulatosabbá.

2. Leoben-i komplexum, Ausztria

Ausztriában az elítéltek szinte modern irodai körülmények között tölthetik büntetésüket. A beton, acél és üveg monstrumban uszoda, fedett pálya és stílusos cellák találhatók. A vegyes funkcójú épületcsoport 2005-ben nyílt meg, EU támogatással.

Az ingatlankomplexumon bíróság, ügyészség és börtön is működik. Így ha egy vádlottat elítélnek, azonnal sétálhat is át a szomszédos börtönbe - megtakarítva egy csomó költséget.

3. Tiszalöki börtön, Magyarország

A 15 ezer négyzetméteres létesítmény 7,1 milliárd forintból épült 2005-ben magántőkéből. A börtönnek mintegy 800 fogva tartottal körülbelül 110 százalékos a telítettsége, ami kissé jobb, mint az országos átlag.

A PPP konstrukcióban épült ingatlan tulajdonjoga az államé, amely 15 évig évente 2 milliárd forint bérleti díjat fizet a beruházónak (Közép-Európai Építő és Szerelő Kft.). A vállalkozó ezért a működés minden feltételeit - üzemeltetés, karbantartás, étkeztetés, rabok foglalkoztatása, kivéve a rabok fegyveres őrzését - biztosítja.

4. Szombathelyi börtön, Magyarország

A 13 hektáros területen felépült börtön szintén magántőkéből épült meg 2008-ban. A beruházó a ZÁÉV és a Future Zrt. alkotta konzorcium, valamint a Mátraholding Zrt volt. A rabok maximum 4 fős, padlófűtéses, zuhanyzós cellákban élnek.

A 800 férőhelyes börtönt másfél kilométer hosszú, 6 méter magas bástyafal és 10 légkondicionált őrtorony keríti. A kikapcsolódásról 7 kispályás focipálya és több szabadtéri sétáló gondoskodik. Számítástechnika terem, könyvtár, hangszerek, kondigépek is rendelkezésre állnak. A rabok dolgozhatnak is a börtönben, általában könnyű fizikai munkát, összeszerelést végeznek. Havi keresetük 3-4 ezer forint havonta.

Fotók: Tuba Zoltán [origo]

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!