Hogyan menthető meg az otthoni ochidea?

Néhány évvel ezelőtt az orchidea az átlagember számára megfizethetetlen dísznövények közé tartozott.

  • ingatlanmenedzser.hu ingatlanmenedzser.hu
Hogyan menthető meg az otthoni ochidea?

Néhány évvel ezelőtt az orchidea az átlagember számára megfizethetetlen dísznövények közé tartozott. Ma már azonban egy cserépbe ültetett orchideatő nem kerül többe, mint a szokványos szobanövények (azálea, nebáncsvirág, ciklámen, gloxinia) többsége.

Németországban a különböző fajokat képviselő orchideák a legkedveltebb dísznövények közé tartoznak. Ez egyrészt az utóbbi években bekövetkezett árzuhanásnak, másrészt a szakértők felvilágosító munkájának köszönhető. Korábban széles körben az a felfogás uralkodott (nem csak német földön), hogy az orchidea kényes növény; lakásban történő tartása, nevelése megoldhatatlan probléma egyszerű halandók számára.

Számos szakkönyv, ismeretterjesztő brosúra nyomán azonban a virágkedvelők tömegei jöttek rá: az orchidea valójában ideális szobanövény, mivel bámulatos alkalmazkodóképessége révén a legmostohább körülmények között is megél, fejlődik. Dús virágzás viszont csak rendszeres gondozás (öntözés, átültetés, kártevőirtás) esetén várható tőle.

Az orchideák családjába mintegy 700 nemzetségen belül több mint húszezer faj tartozik - ezek közül azonban csak mintegy húsz faj csinált "karriert" szobanövényként. A legkedveltebb faj Európában a Phalaenopsis, amely jószerével tökéletesen alkalmazkodott korunk életkörülményeihez. Egy-egy virágzási szakaszban három hónapon át folyamatosan bontja ki gyönyörű színekben pompázó virágait (akad persze fehér változata is). Számára ideális az embernek is kedvező 20-23 fokos szobahőmérséklet, alig kell tápoldatozni, és beéri heti egy öntözéssel. Akkor sem történik tragédia (azaz kiszáradás), ha a család két vagy három hétre elutazik, és nincs, aki meglocsolja a Phalaenopsist.

Kétévente viszont ajánlatos átültetni – írta a távirati iroda. Erre azért van szükség, mert az orchideacserépben lévő különleges táptalaj (szubsztrát) idővel lebomlik és összesűrűsödik. Ezáltal a növényre juttatott öntözővíz nem tud lefolyni, a gyökerek pedig nem kapnak levegőt - megindul a rothadás, amely lassan, de biztosan a növény pusztulását okozza.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek