szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A villa korábban védelem alatt állt, de ezt megszüntették. A beruházók között feltűnik egy Mészáros Lőrinccel is üzletelő szállodás és felesége, az MNB egyik cégének dolgozója is.

Elbontották a szántódi egykori Horthy-villát, egy luxuslakópark fog épülni a helyén – írja a 24.huA húszas években épített villa bontását augusztus elején kezdték meg, a tervek szerint a helyére egy "Balaland" fantázianevű luxuslakópark fog épülni, ahol a lakóingatlanok mellett szálloda és kisebb villák is épülnek. A Balaland honlapján 2019 második félévére ígérik a komplexum átadását. A tervek szerint a komplexum előtt egy 10 méteres sétány lesz, ahol bárki korzózhat majd.

A húszas években megépített, hosszú partszakasszal rendelkező, 54,7 hektáros területen álló villa később SZOT-üdülőként és gyermeküdülőként funkcionált, a rendszerváltás óta azonban üresen állt. A területet évekig hirdették eladásra, négy éve 1,3 milliárd forintért kínálták, de csak idén kelt el.

balaland.com

A terület tulajdonosa korábban a CIB-csoport volt, amely most azt közölte a lappal, hogy az ingatlan értékesítése jelenleg is folyamatban van, az ingatlan pedig helyi védettség alatt áll. Vizvári Attila, Szántód polgármestere szerint viszont a cég rosszul tudja a dolgot, mert a terület nem áll műemlékvédelem alatt, de azt viszont nem tudta megmondani, hogy a védettség hogyan került le az ingatlanról, és pontosan azt sem, hogy mikor, szerinte évekkel ezelőtt.

Kiss Pál, Szántód jegyzője azt mondta, a helyi védelem megszüntetéséről 2012-ben döntöttek. A jegyző azt mondta, nem emlékszik pontosan, hogy miért került le a védelem a villáról. A polgármester, akinek az idejében készült az új rendezés, már nem él, de a jegyző szerint "nyilván valamelyik korábbi befektetőjelölt (több is volt az évek során) javasolta" a védelem megszüntetését.

A műemlékekkel foglalkozó Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központot megszüntették, és a Miniszterelnökség vitte tovább az örökségvédelmi feladatokat. A Miniszterelnökség válaszában azt írta, a közhiteles örökségvédelmi hatósági nyilvántartás szerint a szántódi Horthy-villa épülete nem áll egyedi műemléki védelem alatt, azonban az ingatlan szerepel a nyilvántartásban, mint ex-lege műemléki környezet, és általánosan védett régészeti lelőhely. Hozzátették, a nyilvántartás adatai alapján az Örökségvédelmi Hatósági Főosztálynak nincs tudomása korábbi védettségéről, a műemlékjegyzékben sem szerepel.

A Horthy-villa helyén tervezett beruházás építtetője az idén év elején bejegyzett Dreamland Holding Zrt. lesz, ennek igazgatósági tagja Szepesi Richárd, felesége, Kante Awa és Vécsey Róbert, aki 2003 és 2005 között a Quaestor Jelzálog igazgatóságának elnöke volt, és aki Szivek Norberttel, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatójával együtt tulajdonos a Török Bankházban.

Az egerszalóki Szepesi Richárd pedig annak a Témadesign Kft.-nek volt a tulajdonosa, amely megszerezte a tarcali ötcsillagos Andrássy-kúriát, majd a cég eladásával átjátszotta azt Mészáros Lőrinc családi cégének, a Mészáros Gasztro Kft.-nek. Szepesi egyébként régóta dolgozik a szállodabizniszben, övé az egerszalóki Shiraz és a felsőtárkányi Bambara hoteleket, a Horthy-villa helyén épülő létesítmény üzemeltetője is a Bambara Kft. lesz. Szepesi és Vécsey Róbert augusztusban egyébként új szállodacégeket jegyeztetett be Grand Hotel Bohemia és Grand Rock néven.

Szepesi felesége, Kante Awa Nagy Róza korábbi jegybanki főigazgató lánya, Kante Awa egyébként egy MNB tulajdonában lévő cégnek, a GIRO Zrt-nek dolgozik, korábban azért írtunk róla, mert a busás ösztöndíjakat biztosító és az MNB-s alapítványok által gründolt doktori iskola hallgatója, és mert a II. kerületben trafiknyitási koncessziót is kapott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!