szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy száz négyzetméteres családi ház esetében egy éve még 2 millió forintra becsülték a szokásosan bele nem számított költségeket.

Nagyjából 1 millió forinttal, minimumáron 2.614.000 forintra emelkedett azon kiadások összege, melyet az építkezők rendszeresen kihagynak az előzetes kalkulációból – írta a Maradok a pénzemnél blog. A blog a saját és a Házépítők csoport tapasztalatai alapján készített infografikákat, melyekből tételesen kiderül, hogyan jöhet össze egy a tervezettnél átlagosan 3 millió forinttal drágább építkezés.

Érdekes módon már a tervezési szakasz kapcsán összeállhat egy több mint 1,6 milliós többletköltség; az építtetők kb. 350 ezer forinttal kevesebbel számolnak az építészeti tervnél, 150 ezerrel kevesebbel a felelős műszaki ellenőr díjazásánál, de alulbecsülik a tervezői művezetés, az épületgépészeti terv és a villamossági terv költségét is.

A közművesítés esetén több mint félmilliós pluszköltség szokott jelentkezni, melyből a legnagyobb tétel a villanybekötés, ahol átlagosan 150 ezer forinttal lesz magasabb a számla a vártnál. Ugyanennyivel szerepel a listán a zsaluanyag, illetve a bankköltség és értékbecslés is, de a sitt elszállításánál is rendszeresen 100 ezer forinttal kalkulálnak alul a megrendelők.

Többletköltséget jelenthet 2021-től az is, hogy a csok új szabályai szerint az akkor épülő házaknak még korszerűbbeknek kell lenniük, és legalább 25 százalékos mennyiségben megújuló energiaforrásból kell biztosítani.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Viszik a csokot, mint a cukrot

Érezhetően nőtt a családi otthonteremtési kedvezmény igényléseinek száma a pénzintézetek többségénél, miután a kormány március közepétől könnyített a feltételeken - derül ki a kereskedelmi bankok MTI kérdéseire adott válaszaiból.