szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Február a zsugorodás hónapja volt, jóval kevesebb lett a megkötött új szerződés is.

Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 4,5, az előző hónaphoz képest 1,3%-kal kisebb volt az építőipari termelés volumene februárban, jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az éves adat nyers adat, a havi pedig szezonálisan és munkanaphatással kiigazított.

2025 februárjában az előző év azonos hónapjához képest a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 11,0%-kal csökkent, az egyéb építményeké viszont 15,3%-kal nőtt.

KSH

Éves összevetésben februárban

  • Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 11,2%-kal kisebb, az egyéb építmények építésénél – az egy évvel korábbi, alacsony bázisnál – 44,0%-kal nagyobb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 10,9%-kal csökkent.
  • A megkötött új szerződések volumene 15,5%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 12,0%-kal emelkedett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké – az előző évi, magas bázishoz képest – 32,9%-kal visszaesett.
  • Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 1,8%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 6,9%-kal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 8,9%-kal nagyobb volt a 2024. februárinál.

2025 első két hónapjában az előző év azonos időszakához képest 7%-kal csökkent az építőipari termelés volumene.

A megrendeléstől a munka megkezdéséig átlagosan 53 napot kell várni a szakikra

Gyakorlatilag stagnál a szakemberhiány, a munkadíjak a tavalyihoz képest csökkentek. A szakik többsége viszont idén már árat akar emelni, de tudja, hogy az infláció miatt nem nagyon lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!