Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Egyre inkább kitolódik a Nobel-díj nem hivatalos korhatára, melynek következtében az eredmény és az azért járó kitüntetés átadása közt akár fél évszázad is eltelhet – írja a Spiegel.
Amíg 1940-ben a fizikai, kémiai, illetve gyógyászati Nobel-díjak és a kitüntetett eredmény közti intervallum mindössze az esetek 11, 14, illetve 24 százalékában volt 20 évnél hosszabb, ma az esetek ötven százalékában a két évtizedes átfutás a minimum, és már az sem meglepő, ha egy érdemesnek ítélt tudósnak több mint ötven évet kell várnia a patinás elismerésre.
MTI / EPA / Andy Rain
Végletes példa erre az orosz Witali Ginsburg esete, aki 1940-ben a szupravezetők terén elért úttörő eredményei miatt csak 2003-ban kapta meg a rangos elismerést, mellyel egészen 2009-es halálig büszkélkedhetett. Szintén érdekes tény, hogy a fekete lyukakra kidolgozott elméletével taroló Stephen Hawking még egyáltalán nem kapott díjat ezen teljesítményéért. A Nobel-bizottság frappánsan azzal magyarázza a megnyúlt várakozási időt, miszerint a tudományos felfedezések gyakorlati hatása csak évtizedek elmúltával mutatkozik meg igazán.