Ammóniaszivárgástól tartottak a Nemzetközi Űrállomáson
Az asztronauták visszatértek a Nemzetközi Űrállomás amerikai moduljába, miután több mint tíz órát töltöttek az orosz szegmensben ammóniaszivárgás gyanúja miatt. A NASA azonban később cáfolta, hogy ammóniaszivárgás történt.
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó asztronauták visszatértek az űrbázis amerikai részébe, miután több mint tíz órát töltöttek az orosz szegmensben ammóniaszivárgás gyanúja miatt – közölte szerdán az amerikai űrhajózási hivatal (NASA). Elővigyázatosságból az űrhajósok oxigénmaszkban mentek át a ISS amerikai részébe, majd levették, miután kiderült, hogy a levegő nem szennyezett ammóniával.
Az orosz média a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatalra hivatkozva azt közölte szerdán, hogy ammóniaszivárgás történt az űrállomáson, ezért a legénységnek el kellett hagynia az ISS mérgező gázzal szennyezett egységét. A közlés arról szólt, hogy a szivárgás az ISS egyik amerikai moduljában történt. Az űrhajósok ezért elzsilipelték magukat az űrállomás orosz építésű részében. A NASA azonban később cáfolta, hogy ammóniaszivárgás történt.
Amerikai szakemberek szerint feltételezhetően három oka is lehetett, hogy téves riasztás történt az űrállomás amerikai moduljában: ugrásszerűen megnőtt a nyomás, meghibásodott a jeladó berendezés, illetve informatikai probléma lépett fel. Szakértők tanulmányozzák a kialakult helyzetet.
Az ammónia színtelen gáz, amely irritálja a szemet és a tüdőt. Az űrállomáson jelenleg három orosz, két amerikai és egy olasz űrhajós dolgozik.