Egy amerikai kutatás szerint a macskák nem csak azért ronthatják a gyerekek jegyeit, mert tanulás közben is zavarják őket, hanem egy parazita miatt is.
Mivel két éve már kimutatták, hogy a Toxoplasma gondii parazita a rágcsálók agyában komoly kárt tud okozni - elvesztik tőle ösztönös félelmüket a macskáktól, ami számukra végzetes -, egy amerikai kutatás egy szinttel feljebb, a macskák és emberek kapcsolatában is vizsgálta a hatást. Már csak azért is, mert a világ macskáinak közel fele ki van téve e parazita veszélyeinek, főként azok, amelyeket nem csak zárt térben tartanak, így van esély arra, hogy rágcsálókkal találkozzanak.
Az agyi folyamatok védelme miatt olyan gyermekeket vizsgáltak, akiknek ilyen macskájuk van, és a vizsgálatok alapján a parazita megfertőzte az állatot. Mint kiderült, a 12 és 16 év közötti gyerekek egy részét is megfertőzte a parazita, ezért az iskolásokkal külöböző teszteket végeztek. Voltak ezekben matek példák, olvasási gyakorlatok, memória felmérők és szóbeli tesztek is.
Az eredmények összevetése után azt vették észre, hogy korábbi iskolai eredményeihez képest minden parazitával fertőzött gyermek olvasási képessége romlott, méghozzá látványosan. Későbbi teszteken az is kiderült, hogy az E-vitamin bevitele javított ezen a helyzeten, de ennél sokkal fontosabb, hogy vigyázzunk a macskák szabadon engedésével, főként ha tizenévesek is szokták simogatni.