szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országos Választási Bizottság elnöke megerősítette a választási iroda korábbi értesülését, hogy a szavazatok újraszámolása során eddig nem találtak olyan számottevő jogszabálysértést, amely kihatással lett volna az eredeti eredményekre.

Ficzere Lajos a köztelevízió késő esti műsorában elmondta, hogy a kérdéses szavazókörök nagy részében, eddig 1080-ban végezték el az ellenőrzést, és ebből 200 esetben csupán 1-2 szavazateltéréssel módosították az eredményt. Az elnök arról is beszélt, hogy az újraszámolás költsége körülbelül százmillió forint, és szerdán, a munka elvégzése után dől el az, hogy honnan kerül elő ez a pénz.

Rytkó Emília, az Országos Választási iroda vezetője az Országos Választási Bizottság szombati ülésén elmondta: az előzetes adatok alapján a kettős állampolgárságra vonatkozó kérdésnél az igenek száma 124-gyel nőtt, a nem szavazatok 151-vel csökkentek, míg a kórházprivatizációról szóló kérdésnél az igenek száma 82-vel csökkent, a nemek száma, pedig 62-vel nőtt.

Szerdáig minden érintett szavazókör elvégzi a Legfelsőbb Bíróság végzésében meghatározott feladatot, az OVB pedig ezután tudja megállapítani újból az eredményt.

A területi választási bizottságok közül hat megye - Zala, Somogy, Hajdú- Bihar, Heves, Békés, Fejér és Jász-Nagykun-Szolnok - küldte el a szavazóköri végleges jegyzőkönyveket az OVI-nak. A 256 dokumentumból kiderül, hogy öt szavazókör kivételével mindenhol a szavazatok újraszámolásával állapították meg az új eredményt.

Öt esetben azt rögzítették, hogy az urnában szereplő adatlapot összevetették a jegyzőkönyvvel és nem találtak eltérést, illetve hogy "egyebekben pedig eleve is többször számoltak".

Gaudi-Nagy Tamás, a Magyarok Világszövetségének OVB-be delegált tagja ugyanakkor kifogásolta, hogy nem minden szavazókörben végzik el az újraszámolást, ezért azt javasolta, hogy a testület adjon ki állásfoglalást és közleményt, valamint kérje fel az OVI-t, a helyi választási irodák útján gondoskodjon arról, hogy számlálják újra a szavazatokat.

A OVB többi tagja egyik javaslatot sem támogatta, és többen kifejtették, hogy a Legfelsőbb Bíróság végzésében nem szerepel, hogy kizárólag a szavazatok újraszámolásával lehet megállapítani az új eredményt. Több tag, köztük Ficzere Lajos elnök azt hangsúlyozta: a szavazatszámláló bizottságok szuverén testületek, ők határoznak, abban, hogyan végzik el a rájuk szabott feladatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Patrubány nyílt levélben bírálta Rytkó Emíliát

A Magyarok Világszövetsége honlapjára csütörtökön kihelyezett - jelenleg el nem érhető - nyílt levélben a szervezet elnöke, Patrubány Miklós többek között arra figyelmeztette Rytkó Emíliát, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetőjét, hogy valamennyi, a választások tisztaságát felügyelő külföldi szervezethez, az Európai Unió ombudsmanjához, valamint az Európai Unió bíróságához fordul, ha Rytkó Emília nem tesz eleget az ő felszólításainak.

MTI Itthon

Lomnici módosítaná a választási törvényt

A Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke a népszavazás tapasztalatai nyomán indokolt a választási eljárásról szóló törvény módosítása. Lomnici szerint ezres nagyságrendben érkeznek kifogások, a jogorvoslatokat elbíráló szerv "bedugul, ellehetetlenül".

MTI Itthon

Felesleges volt az újraszámlálás

Pénteken délutánig mintegy 800 szavazatszámláló bizottság fejezte be a népszavazáson leadott voksok újraszámolását, csupán néhány szavazatnyi eltérést tapasztaltak - mondta Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. Az MTI megyei tudósítói hasonló tapasztalatokról adtak hírt.