szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz az ügynöktörvény kapcsán saját alkotmánymódosító javaslatot nyújt be az Országgyűléshez – jelentette be Demeter Ervin, a párt országgyűlési képviselője.

A tervezet minden olyan személyt kizárna a közhatalomból, aki 1990 előtt magyar állampolgárokkal szemben, szabad akaratából állambiztonsági tevékenységet végzett.

"Pontosan az buzdított fel és az bátorított fel minket, hogy a szocialista párt alkotmányt készül módosítani. Mi is végiggondoltuk ezt a kérdést, és elkészítettük azt a javaslatot, amit az alkotmányban módosítani kell. Ez úgy szól, hogy Magyarországon ne gyakorolhasson közhatalmat az, aki 1990 előtt, a saját szabad akaratából, magyar állampolgárokkal szemben (...) állambiztonsági tevékenységet végzett" – mondta Demeter Ervin, a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.

A politikus arra kérdésre, vajon hogyan állapítható meg, hogy valaki valóban szabad akaratából csatlakozott az állambiztonsági szolgálatokhoz, azt válaszolta: egyrészt a beszervezési iratokból ez kiderülhet, másrészt pedig amikor az érintett iratait tekinti át az átvilágító testület, akkor lehetőség van ennek a kérdésnek a vizsgálatára is.

Véleménye szerint meg lehet hallgatni az érintettet, a tartó tisztet, és ennek alapján döntenének az átvilágító bírák. "Nehéz kérdés", de az átvilágító bírák már találkoztak hasonló problémákkal – jegyezte meg Demeter. Abban az esetben, ha az eljárás során nem sikerül bizonyítani, hogy valaki saját akaratából jelentett, akkor nem esik majd a törvény hatálya alá.

A politikus hangsúlyozta, hogy a Fidesz a törvényjavaslatban nem kizárólag a titkosszolgálat iratait, hanem a pártállam titkos iratait teljes körűen nyilvánosságra kívánja hozni. Hozzátette: óvatos becslések szerint is az iratok nagyobb része eltűnt vagy "széthordták", illetve nem csak a titkosszolgálatoknál, hanem az államigazgatás több szintjén is keletkeztek hasonló adatok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nem lenne jogállami az alkotmánymódosítás ügynöklista-ügyben

Péterfalvi Attila szerint nem jogállami az ügynökakták széles körű nyilvánosságával kapcsolatban tervezett alkotmány-módosítás, az állambiztonsági múlt közérdekű adattá nyilvánítása. Az adatvédelmi biztos szerdán rámutatott arra is, hogy az alaptörvényben rögzített szabályozást nem vizsgálhatja felül az Alkotmánybíróság.

MTI Itthon

Fodor: az MSZP meghátrálni látszik ügynöklista-ügyben

Az MSZP meghátrálni látszik, és néhány politikusának nyilatkozatai alapján feltételezhető, hogy a liberálisok által elfogadhatatlan szempontok mentén szűkülne a megismerhető ügynöklista - közölte az SZDSZ-es Fodor Gábor.

MTI Világ

Nyilvánosságra került a lengyel ügynöklista

A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetnek a hajdani kommunista titkosszolgálatokra vonatkozó archívumából másolta ki az előző rendszer ügynökeinek 240 ezer nevet tartalmazó névsorát egy lengyel újságíró, aki azt szétosztotta a kollégái között. A lengyel politikusok felelőtlennek és kártékonynak nevezték az újságíró tettét.

MTI Itthon

Bácskai is beismerte ügynökmúltját

Fél évtizeden át aktív kapcsolatban állt a Kádár-rendszer titkosszolgálatával a Magyar Nemzet szombati számában megjelent írás szerint Bácskai Tamás közgazdász, aki az MTI-nek nyilatkozva elismerte, hogy valóban jelentett az ötvenes évek végén az állambiztonsági szerveknek.