szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletet hirdetett a "Nyírbogáti képviselői esküvita" néven elhíresült ügyben, s jóváhagyta a település képviselő-testületének korábbi döntését, miszerint megszűnt négy MSZP-SZDSZ-es helyi képviselő mandátuma, mert megválasztásuk után nem tették le időben esküjüket.

Ezt Simon Miklós, a település polgármestere közölte. A Legfelsőbb Bíróság kedden hirdette ki végzését és tett véglegesen pontot a több mint két éve húzódó ügy végére - mondta az önkormányzati vezető, aki a Fidesz-MDF országgyűlési képviselője is.

Hozzátette: Nyírbogáton a 10 ezer lakos alatti, úgynevezett kislistára adott szavazatokkal választották meg a helyi képviselőket, így új választás kiírására az ítélet után nincs szükség, a listán szerepelt következő négy, három MSZP-SZDSZ-es és egy Fidesz-MDF-Kisgazda Polgári Egyesület-Kereszténydemokrata Néppárt jelölt lesz tagja a testületnek.

A polgármester tájékoztatása szerint a nyírbogáti választási bizottság hivatalosan megkéri majd a Legfelsőbb Bíróság írásos ítéletét, s annak alapján jelöli ki a négy új közgyűlési tagot, akik várhatóan egy hónapon belül letehetik az esküt.

Simon Miklós az ügyet felelevenítve elmondta: a 2002-es októberi önkormányzati választást követően négy MSZP-SZDSZ-es képviselő nem jelent meg a testület alakuló ülésén, sőt a hivatalos felszólítás ellenére a másodikon sem, így akkor elmaradt az eskütételük.

Az érintettek - a politikus szerint - nem mentették ki magukat a távolmaradás miatt, ellenben néhány nap múlva - 2002. novemberében - szórólapon tudatták a település választóival, hogy "nem tudnak és nem kívánnak együtt dolgozni" a jobboldali többségű testülettel.

Később - Simon Miklós emlékezete szerint - a négy képviselő 2003. júniusában bejelentette, hogy mégis esküt tenne, de a meghirdetett ülések a többi testületi tag távolmaradása miatt rendre elmaradtak. Ezt a polgármester "érthetőnek" nevezte, mivel - állította - a "négyek" az említett szórólapon sértő dolgokat írtak a "nyolcakról".

Mivel a választást követő egy éven belül az MSZP-SZDSZ-es képviselők nem tettek esküt, a képviselő-testület nyolc tagja kimondta mandátumuk megszűnését, amit az érintettek, majd a megyei közigazgatási hivatal is, bíróságon támadtak meg.

A térségi közigazgatási hivatal beadványára a megyei bíróság 2004. április 7-én hatályon kívül helyezte a képviselő-testület döntését, azt viszont az önkormányzat nem fogadta el, fellebbezett és végül nyert a Legfelsőbb Bíróság előtt - emelte ki Simon Miklós.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!