szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Írásbeli megrovásban részesíti az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatóját a kulturális miniszter a bibliotékában nemrégiben történt dokumentum-megsemmisítés miatt. Ezt a tárca sajtóirodája közölte azután, hogy Bozóki András csütörtökön meghallgatta az ügyben Monok Istvánt.

"A független tényfeltáró bizottság jelentése, valamint a főigazgató beszámolója alapján a miniszter úgy döntött, hogy mivel törvénysértés nem történt, ám a gondatlanság megállapítható, Monok Istvánt írásbeli megrovásban részesíti" -olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. 

Az Index internetes portál július elején adott hírt arról, hogy elégették a könyvtár gyűjteményének egy részét: 1867 és 1952 közötti kiadású kisebb nyomtatványokat, vállalati és egyesületi kiadványokat semmisítettek meg. 

A szaktárca Bozóki András megbízásából, Koncz Erika helyettes államtitkár vezetésével július 7-én indított vizsgálatot az ügyben. Annak eredménye szerint az OSZK vezetése nem járt el kellő gondossággal az öt tonnányi anyag megsemmisítése előtt, ám jogszabálysértés nem történt, mivel az anyag nem volt a könyvtár állományának része. Koncz Erika ugyanakkor július 14-i sajtótájékoztatóján hozzátette, a megsemmisítés miatt nem állapítható meg, egyedi darabokról vagy másodpéldányokról volt-e szó. 

A helyettes államtitkár elmondta, hogy a jövőben a tárca kezelésében álló bibliotékáknak a tervezett megsemmisítésekről szóló dokumentumokat előzőleg el kell juttatniuk a minisztérium illetékes főosztályához. Tájékoztatása szerint arról is döntés született, hogy egy hónapon belül meg kell teremteni az állományba nem vett anyagok kezelésének rendjét, a könyvtárak pedig speciális eszközöket kapnak az anyagok pormentesítéséhez.

Monok István csütörtökön azt mondta: a vizsgálatot korrektnek, a szaktárca megállapításait jogosnak tartja, és intézkedéseket tett a hasonló esetek elkerülésére. Ugyanakkor fenntartja a véleményét: ha védőfelszerelésben elvégezték volna az anyagok tételes azonosítását, az eredmény nem lett volna számottevő gyarapodás, nem állítható "paritásba" az egészségügyi kockázattal. Szólt arról is, hogy már dolgoznak a könyvtárba hagyatékként bekerülő, állományba nem vett dokumentumokról szóló egységes szabályzat megalkotásán, az szeptemberig elkészül. Kiemelte, hogy az eset nyomán megszigorították az "írásbeliséget", például a heti vezetői értekezletekre is csak írásbeli előterjesztést lehet tenni. Szabályozták továbbá az intézményen belüli kommunikációt, amelynek részeként bizonyos emlékeztetőket belső hálózatukon nyilvánosságra hoznak. 

"Minden szükséges lépést megtettünk, hogy az elkövetkezendőkben elkerüljük a hasonló problémákat, vitákat" - állította a főigazgató. Monok István megjegyezte, az ügy felhívhatja a döntéshozók figyelmét a folyamatosan keletkező dokumentumok, azon belül a digitális anyagok megőrzésének kérdésére, valamint a lebomló, savas iratok átmentésének fontosságára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Társadalom

Mi volt a kosárban?

"Tisztázó beszélgetésen" fogadja lapzártánk után Bozóki András kulturális miniszter Monok Istvánt, a nemzeti könyvtár, a Széchényi főigazgatóját, akinek arról kell számot adnia, miért semmisítettek meg a közelmúltban nagy mennyiségben régi dokumentumokat.