szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tartja elfogadhatónak a budai alsó rakpart bármilyen jellegű kiszélesítését az UNESCO Világörökség Központja - erősítette meg a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága csütörtökön.

"A világörökségi értékek megőrzése szempontjából az optimális megoldás az lenne, ha (...) az alsó rakpart teljes szélességében a gyalogos- és kerékpárforgalmat szolgálná" - olvasható a közleményben. A Magyar Hírlap szerdán írt arról, hogy az UNESCO Budapest védett Duna-parti látképét a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolná, ha a főváros a jelenlegi tervek szerint építi meg a budai főgyűjtő csatornát.

A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága csütörtökön azt közölte, hogy a központ július 5-én juttatta el hozzájuk mintegy negyven oldalas hivatalos állásfoglalását, amely szerint az alsó rakparton futó, jelenleg kétsávos út a világörökségi magterületen belül nem szélesíthető két sávosról négy sávosra. Nem elfogadható az út négysávossá bővítése oly módon sem, hogy két sáv a felszínen, kettő pedig az alatta található alagútban fut, amely az Erzsébet híd után felszínen futó négysávos úttá szélesedik ki.

Elfogadhatónak tartják ugyanakkor a jelenlegi helyzet fenntartását, azaz a kétsávos út üzemelését változatlan formában, vagy a forgalom egyirányúsítását a Duna két szemközti oldalának alsó rakpartján. A gyűjtőcsatorna vonatkozásában csak olyan megoldás elfogadható, amely nem jár együtt a rakpart bővítésével - áll a tájékoztatóban.

Demszky Gábor főpolgármester szerdán azt nyilatkozta, nem kapott még semmilyen értesítést a fővárosi önkormányzat arról, hogy az UNESCO  Világörökség Bizottsága megvétózta volna a budai alsórakpart kiszélesítését. A főpolgármester közölte, hogy tanulmányozni fogják az UNESCO álláspontját, s alternatív megoldást terjesztenek a helyzet megoldására a fővárosi szakbizottság, majd a Fővárosi Közgyűlés elé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Az UNESCO iraki kulturális örökséget támogató alapot hozott létre

Az UNESCO főigazgatója egy iraki kulturális örökséget szolgáló különleges alap létrehozását jelentette be Párizsban, s egyúttal felkérte a világszervezetet, rendeljen el időszakos embargót az iraki múzeumi fosztogatások során eltűnt kulturális kincsek nemzetközi kereskedelmének megakadályozására.

MTI Világ

A mostari Öreghíd is a világörökség része lett

A Világörökség Bizottsága a dél-afrikai Durbanben tartott, vasárnap befejeződött hétnapos ülésén 17 kulturális és hét természeti értéket vett fel a világörökség részeként védendők sorába. Az emberiség kulturális és természeti örökségének UNESCO-listája így immár 812 épületet, épületegyüttest, illetve természeti tájat tartalmaz, 137 országban. A világörökség részévé nyilvánította az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) a mostari Öreghidat.

Kult

UNESCO-ösztöndíj: barátok közt?

Uniós tagságunkkal a magyar diákoknak is egyszerűbb lehet külföldi egyetemeken tanulni, ám a tanulmányok finanszírozása egyáltalán nem könnyű; felértékelődött hát minden egyes megszerezhető euró. A Magyar UNESCO Bizottság posztgraduális ösztöndíj-pályázatára viszont a mutyizás árnyéka vetül.