szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Seregély István egri érsek a Szabad Föld pénteki számában megjelent interjúban cáfolta Ungváry Krisztián történész azon kijelentését, hogy az elmúlt rendszerben beszervezett ügynök lett volna.

"Sokszor próbálkoztak, ám egyszer sem jártak eredménnyel" - fogalmazott a katolikus főpap a beszervezésével kapcsolatban. Seregély István hazugságnak minősítette a történész állítását, s nem kívánt rá reagálni. A kérdésre, hogyan tudta elkerülni a beszervezést a főpap úgy válaszolt: "Jó idegrendszerrel, erős hittel és feddhetetlenséggel. Egész életemben nem tettem mást, mint ami a papi hivatásomból következett, ezért nem is tudtak megzsarolni semmivel".

Újságírói kérdésre, hogy, miután betöltötte 75. évét, kötelező-e benyújtania nyugdíjba vonulási kérelmét, az érsek elmondta, hogy ez kötelező, s számára is esedékessé vált, további sorsát az elöljárói kezébe tette, s engedelmesen elfogadja a döntésüket. Az Élet és Irodalom március 3-ai számában Ungváry Krisztián történész több katolikus főpapról, köztük Seregély Istvánról azt írta, hogy a Kádár-rendszerben kapcsolatban állt a titkosszolgálattal. A lap Agora rovatában megjelent cikkben a történész felteszi a kérdést, miért nem leplezi le - más főpapok mellett - Seregély István egri érsek azt, aki a Kádár-korszakban beszervezte illetve titkosszolgálat tartótisztjeiként tartotta vele a kapcsolatot. A lapban akkor nyilvánosságra került Seregély István tartótisztjeként Ács Péter alezredes neve.

Ungváry Krisztián
© Horváth Szabolcs
A történész, szintén a Szabad Föld pénteki számának nyilatkozva, azt mondja: "Seregély István beszervezéséről okirat áll rendelkezésre. Ha ez hamis, akkor a rajta szereplő belügyi tisztek az okirat-hamisítás bűncselekményét követték el". A történész úgy véli, ha a főpap "komolyan veszi azt, amit mond, feljelentést kellene tennie az érintett belügyesek ellen. (...) Mindaddig, amíg erre az eljárásra nem kerül sor, nincs semmilyen alapunk arra, hogy kétségbe vonjuk az okiratok hitelességét, mivel azok (...) egyértelműen azt bizonyítják, hogy a rajtuk szereplő személy (...) hálózati funkcióval bírt".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Szabó István ügynökügye

Újabb köztiszteletben álló személyiségről derült ki - ezúttal is akaratán kívül -, hogy együttműködött a pártállami titkosrendőrséggel. A történet főszereplője Szabó István Oscar-díjas rendező, aki filmjeiben maga is gyakran feszegette a hatalommal való együttműködés és a moralitás összefüggéseit.

MTI Itthon

Az egyfarkúak ügynökmúlttal vádolják a kétfarkúakat

Szegedi kampányközpontjában - egy egyetem közeli albérletben - pénteken bemutatta jelöltjeit a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP); egy kivétellel mindegyiküket Nagy Istvánnak hívják, a titokzatos jelöltről Niner Kuduri Usszurról azonban a párt szóvivője Kovács Gergely nem kívánt részleteket elárulni.

MTI Itthon

Egyházi ügynöklista a Magyar Narancsban

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.

MTI Itthon

Arat az újabb "ügynöklista"

Egy 219 nevet tartalmazó, állítólag a rendszerváltás idején készült "ügynöklista" jelent meg szombaton egy ingyenes internetes tárhelyen.