szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Haltenyésztő, pálinkafőző, feltaláló, csárdatulajdonos és önkéntes tűzoltó is ül majd a parlamentben a következő ciklusban. A nyelvtudás többnyire még hibádzik, de gyerekekből nincs hiány a képviselő-családokban. Ex-MSZMP-s csak a szocialista pártban van – legalábbis az önéletrajzok alapján.

Herényi Károly. Diploma előtt
© hvg.hu
Mondja, maga nős? No, és milyen végzettsége van? Értelmesen tölti a szabadidejét? – ezek a kérdések nem csak egy állásinterjún, de friss ismeretségek alkalmával is gyakorta elhangoznak. Választópolgárként is feltesszük ezeket a kérdéseket, de nem mindegyikre kapunk választ. A képviselők többsége hosszabb-rövidebb önéletrajza elérhető az Országos Választási Iroda és a pártok honlapján, de akadtak olyan jelöltek is, akik nem írtak velős ismertetést önmagukról, vagy csak tessék-lássék odavetnek néhány információmorzsát a tudásra éhes állampolgárnak.

A „megélhetési politikus” cimkéje a magyar politikai élet igen sok szereplőjére illik. Civil munkáját nem sok képviselő őrizte meg. Az MSZP-ből 17, a Fidesz-KDNP-ből 28 jelölt írt arról curriculum vitaejében, hogy mandátuma mellett dolgozott – legalábbis eddig. Orvosok és ügyvédek mellett néhány vállalkozó, egyetemi oktató és egy szállodaigazgató is ül a magyar parlamentben. Foglalkozásukat tekintve egyébként felülprezentáltak a mérnökök, a jogászok és a közgazdászok. A Fidesznél 14 mérnök, 29 jogi végzettséggel bíró és 13 közgazdász van. A gazdasági végzettséggel rendelkezők tekintetében jobban áll a vezető kormánypárt, itt 29 közgazdász van, ehhez jön még a 30 mérnök és a 37 jogász. Orvosból is akad néhány: a Fidesz-KDNP-ben 9, míg az MSZP-ben 7. A jogi végzettségűek táborát gyarapítja 7 SZDSZ-es és 3 MDF-es jogász. A liberális pártnak is van 3 közgazdásza és 2 orvosa, de turkulógus és matematikus is beverekedte magát a T. Házba. Egy-egy mérnök és orvos az MDF frakciójában is ül majd, de ott lesz a vegyipari technikumot végzett Herényi Károly, és az egykor szakközépiskolában dísznövénykertész végzettséget szerző Pettkó András.

A T. Ház frakciói
MSZP 190, Fidesz 141, KDNP 23, SZDSZ 20, MDF 11 és független 1 képviselő.
Az iskolai végzettségéről beszámoló képviselők többsége rendelkezik felsőfokú képesítéssel, de akad eredeti szakmáját tekintve nyomdász, villanyszerelő, elektroműszerész, ács és épületgépész is. Az érettségit, mint legfelső végzettséget megjelölő képviselők száma elenyésző: 3. A hittudományi főiskolát végzettek tekintetében a Fidesz-KDNP-frakciószövetség egyeduralkodó: négy teológus is fiatal vagy kereszténydemokrata, kettő közülük gyakorolja is a hivatását. Igaz, az MSZP-nek is van lelkésze: Donáth László. Szociológiai diplomáról összesen 18-an számoltak be önéletrajzukban, ebből 10-en szocialisták.

Nem tudni biztosan: talán a szemérem, talán a nyelvtudás hiánya, de elég kevés képviselő számol be idegen nyelv ismeretéről. Az MSZP-nél 60 strigula gyűlt össze, a kép azonban csalóka, hiszen sokan két, esetleg három nyelvet is bírnak. Érdemes megemlíteni Horn Gyulát, aki öt nemzettel is meg tudja magár értetni, Vadai Ágnes pedig hat nyelven beszél. Az oroszt 14-en említették a szocialista párt képviselői, a Fidesz-KDNP-nél ez a szám már csak 2. A legtöbben angolul és németül beszélnek, de akad néhány olasz, francia, spanyol, sőt lengyel és bolgár is. A legnagyobb ellenzéki pártnál csak 16 vonalka gyűlt össze nyelvismerettel kapcsolatban. Az SZDSZ-nél és az MDF-nél is az angol és német viszi a prímet, de a liberálisoknál törökül beszélő képviselőre is akadhatunk Sándor Klára személyében.

Termékenység és szabadidő (Oldaltörés)

Járvás István. A motorok nagy barátja
© Fazekas István
A legtöbb "bevalott gyereke" az MSZP-frakciónak van, a szocialista politikusok 139 utódról számoltak be, persze a Fidesz sem marad el sokkal a maga 119 csimotájával. Hatgyerekes családra csak a fiatal demokratáknál akadtunk, szám szerint 4-re, ötgyerekes família pedig öt van a jobboldali képviselők között. Az MSZP-nél csak egy házaspár nevel 5 gyermeket. Arányaiban a két kisebb párt sem marad el a bal és jobboldal tömegpártjainak képviselői mögött. Az SZDSZ-ben és az MDF-ben is találunk négy-, három-, kettő- és egygyerekes családokat. Az MSZP-ben 7 parlamentbe jutott képviselő tett említést arról, hogy elvált, míg a Fideszben egy, a leghíresebb újrázó azonban minden bizonnyal a negyedik házasságában élő Demszky Gábor. Az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly is elvált már egyszer ágytól, asztaltól. Van olyan szocialista képviselő, aki nem csupán felbontott házasságáról, de új kapcsolatáról is beszámol az önéletrajzában: barátnője háromszoros gyorsíró-világbajnok. Néhány politikus meglepő őszinteséggel ír magánéletéről: 6 képviselőről tudhatjuk meg, hogy özvegy, 2-en örökbefogadott gyermekeikről írnak, mások családi tragédiáikat sem hallgatják el.

Klasszikus önéletrajzi elemként megjelennek a hobbik, szenvedélyek, érdekes élet- és munkatapasztalatok. A Haltermelők Országos Szövetségének igazgatója, a szocialista Orosz Sándor vajon jóban van-e a horgász képviselők társaságának vezetőjével, Filló Pállal? A leningrádi egyetem kórbonctani tanszékén alkoholos májkárosodás témakörében aspiránsként dolgozó, szintén szocialista Scwartz Tibor szovjetunióbeli tapasztalatai is hasznosnak bizonyulhattak hazatérte után. Az orenburgi gázvezetéképítés magyar szakaszán kulturális szervezőként közreműködő MSZP-s Pál Bélának is bizonyára lenne mesélnivalója. Ahogy párttársának is, a volt feleségével ma is egy házban élő ex-vidámparki marketing igazgatónak, Alexa Györgynek is.

Az MSZP-s Karsai József 30 találmányával tűnik ki a képviselőtársak közül. A Szená-torokban daloló fideszes Kiss Attila, és a csárdákat üzemeltető Tóth Gábor életében is akadhat közös halmaz. Narancs színekben indult a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének elnökeként ténykedő Potápi Árpád, és az önkéntes tűzoltóként dolgozó, nem mellesleg orgonáló Móring József Attila is. Az oldalkocsis motorokat gyűjtő Járvás Istvánt a Gyümölcspálinka-főzők Országos Szövetségének elnöke, az ex-MDF-es Font Sándor csak módjával kínálgathatja a hungarikummal. A sváb származására minden bizonnyal büszke Hock Zoltán mellett az MDF Boross Péter személyében, második világháborús hőssel is büszkélkedhet. Pettkó András egy „Szellemtelep” nevű városrész lakója, és a „Kaszások” nevű ifjúsági klub tagja – derül ki önéletrajzából. Dávid Ibolya idén nem fáradozott sokat az önéletrajzával, leadta a négy évvel ezelőttit. A jól marketingelt SZDSZ-es politikusok kevés bizalmas információt osztanak meg liberális szavazóikkal, így szemezgetni sem nagyon lehet belőlük.

Ex-MSZMP-sek, újoncok és nők (Oldaltörés)

A Fideszben 55-en jelezték önéletrajzukban egyértelműen, hogy párttagok, de sokan – Orbán Viktorhoz hasonlóan – nyilván evidensnek tartották hovatartozásukat, ezért nem említették meg belépésük időpontját. A rendszerváltó párt képviselői közül senki sem számolt be MSZMP-s múltról, ahogy az MDF-ben és az SZDSZ-ben sem. Noha a Fidesznél ott van például a debreceni Pósán László vagy Halász János, akik a '80-as évek végén egyetemistaként az állampárt tagságijával rendelkeztek. Mikola István sem dicsekszik el a Hazafias Népfront alelnökségével.

A szocialista politikusok azonban nem úszhatták meg múltidézés nélkül. Az 59 „színt valló” MSZMP-s mellett számos olyan képviselő van, aki csak diszkréten megemlíti a KISZ-titkári élményeket, a diplomata tapasztalatokat, az Úttörőszövetség vezetésében eltöltött szép éveket, de minden bizonnyal rossz ómennek tartotta leírni az „egypárt” nevét. Az MSZP képviselői között talán nagyobb a pártfegyelem, esetleg büszkébbek párttagságuk évfordulóira, de kétségtelen, hogy 159-en írják: beléptek a pártba. Az MDF-ben és az SZDSZ-ben – az önéletrajzok alapján – egy híján párttag minden országgyűlési képviselő.

Szili Katalin.
Az egyik második nem
© Fazekas István
A politikacsinálók táborához igen sok, az országgyűlési képviselőséget eddig elkerülő jelölt csatlakozhatott. Összesen 108 olyan képviselő van, akik most először honatyáskodhatnak. Az új arcok mellett azonban ott vannak a visszatérők is. Az MDF területi listájáról bejutó, egykori miniszterelnök Boross Péternek és az egykori közlekedési miniszter Katona Kálmánnak most újra kijár a "képviselő úr"  megszólítás. A fideszes Fazekas Sándor, az 1990 és 1994 között KDNP színeiben politizáló Lukács Tamás és az SZDSZ egyik alapítótagja, az 1990 ás 1994 között még liberális, most fideszes Tellér Gyula arca sem lesz Házon belül ismeretlen.

A magyar parlament pártjai középkorúak: a Fideszben 46, az MSZP-ben 49, az SZDSZ-ben és MDF-ben 50-50 év az átlagéletkor. Két nyolcvan év feletti és három 25 év alatti képviselő  juttot be az Országgyűlésbe. A legifjabb politikus-palánta, az MSZP-s Nagy Lászó 1983-ban született, ő róla azt tudni, hogy rendőr szeretett volna lenni, és tízéves kora óta rajong Horn Gyuláért. Hasonlóan nehéz az indulása a legidősebb a KDNPs Horváth János-nak, akik 1921-ben született, már a háború után mandátumhoz jutott, és a köztársasági eszme elkötelezett híve.

25 szocialista, 12 fideszes, 2 liberális és egy 1 MDF-es képviselőnő követelhet politikailag korrekt megjegyzéseket a jövőben férfi képviselőtársaitól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán: Pokorni tervei ellenkeznek a frakcióéval

Varga Mihály Fidesz-alelnök nem vállalja az országgyűlési képviselőcsoport vezetését, de Orbán Viktor pártelnök szerint Pokorni Zoltán tervei sem esnek egybe a frakcióvezetéssel, mivel az alelnök Budapest-politikával kíván foglalkozni a jövőben.

MTI Itthon

Nem kell választást ismételni Kecskeméten

Nem kell megismételni az országgyűlési választás második fordulóját a Bács-Kiskun megyei 2. választókerületben, így nincs akadálya az országgyűlés május 16-i összehívásának. Sólyom László már be is jelentette.

Választás 2006

Parlamenti Guinness: rekorder képviselők

A doyen. A Benjámin. A leggazdagabb. A legszegényebb. A bagoly. A legvaskosabb sértés. Szelíd motorosok. A legkíváncsibb. A magát blamáló. A legjobb sportolók. Mentelmi bajnokok. A legeladósodottabb. A legkevésbé iskolázottak. A legotrombább poén. A legpedánsabb. A beszédcsúcstartó. Karthauziak. A könyvgyűjtők. A legnagyobbat bukott. A névváltoztató. A nyelvvirtuózok. Az álláshalmozó. Az éppen hogy bejutott. A legbiztosabb befutók. A legmakacsabb. Az euroszkeptikus. A legtöbbször volt kormánytag. A műgyűjtők. Daliás idők tanúi.

MTI Itthon

Navracsics lett a Fidesz frakcióvezetője

Navracsics Tibort választották a Fidesz új frakcióvezetőjévé a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt hétfői frakciószövetségi ülésén, a KDNP képviselőcsoportjának vezetője Semjén Zsolt lett.

MTI Választás 2006

Szili újra vállalná a házelnöki tisztet

Szili Katalin, az Országgyűlés szocialista elnöke szívesen vállalná újra a házelnöki tisztséget, amennyiben az új parlament megalakulása előtt az MSZP frakciója ezt megszavazza - mondta a politikus szombaton egy fővárosi kiállítás megnyitója után.

Társadalom

Elszabadult kampánykiadások

A pártfinanszírozás reformja az egyik legsürgetőbb közjogi feladat - állították a kampányviták során mindkét politikai oldalon. Az idei korteskiadás-becslések és a múlt évi pártmérlegek elemzése után nyilvánvaló, már nem elég csak beszélni a törvénymódosításokról.