szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi demokrácia történetében az egyházak és az állam közötti példátlan konfliktusról árulkodik, hogy a magyarországi református egyház nem kért pénzt az V. Magyar Református Világtalálkozó megszervezésére - írta hétfői számában az erdélyi Krónika.

A Kolozsváron megjelenő lap munkatársa, Rostás Szabolcs szerint precedensértékűek Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök hét végi, Kolozsváron tett bejelentései. A lap emlékeztet rá, hogy az egyházi elöljáró egyrészt bocsánatot kért a magyarországiak nevében a 2004. december 5-i népszavazás kudarca miatt, másrészt pedig "bevallotta, hogy a világtalálkozó szervezői - éppenséggel a referendumon tanúsított magatartás miatt - idén már nem álltak oda a magyar kormány elé pénzt kérni".

A lap kommentátora szerint az esemény után a hitbéli tanulságok mellett azt a világi következtetést is le lehet vonni, hogy "a református egyházfők a kettős állampolgárság ügyében tartott magyarországi népszavazás után két és fél évvel sem nyugodtak bele a referendum eredménytelenségébe". A Krónika újságírója megállapítja, hogy mindez természetesen nem felekezeti kérdés, hiszen a kudarcérzet éppúgy tetten érhető a többi történelmi magyar egyházak körében is.

Persze vitatható - folytatja a gondolatmenetet a szerző -, hogy mennyire visz előre az "elorzott" állampolgárság fölötti, 2004. december 5-ét Mohácshoz és Trianonhoz hasonlító, legtöbbször siránkozásba átcsapó folyamatos kesergés. Még akkor is - állapítja meg a Krónika -, ha a határon túli politikai és társadalmi szervezetek mellett az egyházak teljes mértékben indokoltan dörgölik a Gyurcsány-kormány orra alá, hogy a népszavazás idején homlokegyenest mást képviselt a többség akaratával szemben.

A Krónika szerint Tőkés László szavai - miszerint a kommunizmus öröksége mellett a népszavazáson történtekért azok is vétkesek, akik a kettős állampolgárság ellen kampányoltak - még a megszokott kritikát jelenítik meg, Bölcskei Gusztáv bejelentései viszont a reformátusok és a magyar állam között húzódó olyan konfliktusról árulkodik, amelyre nem volt példa a magyarországi demokrácia történetében.

A szerző szerint ennek a szakadásnak mindössze egyik eleme a kettős állampolgárság kérdése, hiszen az állam és az egyház viszonyát ugyanígy mérgezi a Gyurcsány-kormány szándéka, amely felülvizsgálná a magyarországi egyházak hitéleti és közszolgálati támogatásáról rendelkező vatikáni szerződést. A sor folytatódik azzal, hogy a budapesti hatalom új nemzetpolitikai koncepciójában egyetlen szó sem hangzik el az egyházról. Ilyen értelemben nem csoda, ha a világtalálkozóra összesereglett, az egyház- és nemzetpolitikai kilátások miatt egyaránt aggódó reformátusok félreverték a harangokat - írja a Krónika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

ÚJ EGYHÁZI FŐFELELŐS

Csepregi András 44 éves evangélikus teológus lett az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok...

Hét nap

PÉNZ AZ EGYHÁZAKNAK

A magyar állam egy héten belül átutalja azt az összesen egymilliárd forint kiegészítő normatívát, amellyel tavaly óta...

MTI Választás 2006

Semjén az egyházakat félti Gyurcsánytól

A miniszterelnök folyamatosan kétségbe vonja az egyháznak azt a jogát, hogy közéleti kérdésekben megszólaljon – mondta Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.