szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.

Autó az Iparművészeti Múzeumnál
Szentpétery Tibor fotója
© www.rev.hu
Csere László, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor az 1956-os forradalmat ünnepeljük, egyben a mártírok előtt is tisztelgünk. Felidézte: a kötetben szereplő 225 mártír közül sokan a bemutató helyszínén raboskodtak, illetve ott is végezték ki őket. A parancsnok könyörtelennek nevezte az 1956 utáni időszakot, mert a mártírok a "minimális jogi védelmet sem kapták meg" és akkoriban jóformán nem telt el hét kivégzés nélkül. 

A kötet bemutatóján Rajk László arról beszélt, hogy az 1956-os forradalom körül "még mindig sok a fehér folt", hozzátéve, hogy a társadalom mintegy negyven éven keresztül tartó, "kollektív emlékezethiánya" arra vezethető vissza, hogy az emberek féltek és ezt nem merték bevallani. Az albumról szólva  úgy vélekedett, hogy annak legfontosabb hatása, hogy megtette az első lépést azon az úton, amelyen feltesszük azt a nagyon nehezen, vagy talán meg sem válaszolható kérdést, hogy "megérte-e"?

Eörsi László elmondta: elsősorban levéltári forrásokat használt fel az adatok és a portrék beszerzéséhez. Szólt arról is, hogy sokan 225 mártírnál többet tartanak számon. Ő az alapján jelenti ki, hogy az áldozatok száma 225 volt, mert az ő esetükben talált a levéltárakban olvasható bírósági ítéletekben legalább egy, erre bizonyítékot adó vádpontot.

Szentpétery Tibor lánya, Szentpétery Márta a könyv bemutatóján arról beszélt, hogy az album képeit édesapja a család padlásán rejtegette, s azokat csak 1989-90-ben vette elő.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Soha nem látott 1956-os fotók Budapesten

Eddig még soha be nem mutatott, ,56-os menekültekről készült képeket tett közzé csütörtökön az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselete Budapesten, a fotók a világszervezet genfi archívumából kerültek elő.

reuters Világ

A Libanon elleni izraeli offenzíva 356 életet követelt

A Libanon elleni izraeli offenzíva július 12-én történt megindítása óta 327 ember halálát okozta az arab országban, míg a síita Hezbollah libanoni szervezet rakétacsapásaiban 29 izraeli vesztette életét, 15 polgári személy és 14 katona hírügynökségi összesítés alapján.

MTI Itthon

Bush-beszéd: Irak is meríthet 1956-ból

Az 1956-os magyar forradalom, majd 1989, a magyar szabadság kivívása az iraki és a világ valamennyi, szabadságra vágyó népe számára ihletet és reményt ad - jelentette ki Gorge W. Bush amerikai elnök Budapesten, a Citadellán mondott beszédében.

Fókuszban

1956: évfordulós előkészületek

Folyamatos költségvetési korrekciók, elúszott pályázatok s a központi emlékmű körül folyó elkeseredett viták jellemzik egyelőre az 1956-os emlékévet, amely az eredetileg elképzelt 365 nap helyett igazából talán csak egy hosszú hétig fog tartani. Az 50. évfordulón a tervek szerint újonnan készült Kéthly Anna-, Mindszenty József-, Bibó István- és persze Nagy Imre-szobrokról is lehull majd a lepel.

MTI Itthon

Szent István-díjat kapott Dosztál Béla 56-os forradalmár

Dosztál Bélát, az 1956-os forradalom székesfehérvári eseményeinek egyik vezetőjét tartotta méltónak az idei Szent István-díjra az elismerés odaítéléséről döntő kuratórium. A kitüntetést Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, a kuratórium elnöke adta át. A 83 esztendős Dosztál Béla a forradalom székesfehérvári nemzeti bizottságának titkára volt.

Itthon

Wittner Mária külön akarja megünnepelni 1956 évfordulóját

Meglehet, hiábavaló lesz Göncz Árpád, Sólyom László és Kosáry Domokos arra irányuló felhívása, hogy az 1956-os szervezetek együtt ünnepeljék a forradalom ötvenedik évfordulóját, mert Wittner Mária 56-os halálraítélt néhány 56-os szervezetet külön megemlékezésre szólít fel - olvasható a Népszabadságban keddi számában.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Az ENSZ, 1956 és egy rejtélyes halál

Povl Bang-Jensen dán diplomata a magyar üggyel foglalkozó ENSZ-vizsgálóbizottság munkatársa volt, s 1959 novemberében holtan találták egy New York-i parkban. Halála körülményei máig tisztázatlanok. Csak az biztos, szembe ment az ENSZ és annak főtitkára, Hammarskjöld politikájával, amely elaltatta a magyar forradalom és az azt követő megtorlások vizsgálatát. Nagy András író, évtizedes történeti kutatásainak végén könyvet írt a Bang-Jensen-ügyről. A hvg.hu a szerzőt kérdezte.

MTI Kult

Ötven könyv jelenik meg idén 1956-ról

Mintegy félszáz, az '56-os forradalomhoz kapcsolódó könyv jelenik meg állami támogatással idén Magyarországon - derül ki a Miniszterelnöki Hivatal '56-os emlékbizottságának adataiból.

MTI Világ

"Az olasz államfőnek nem kell bocsánatot kérni 1956-os cikkéért"

Francesco Cossiga volt olasz köztársasági elnök védelmére kelt a jelenlegi államfőnek, és kijelentette: Giorgio Napolitanónak "nem kell bocsánatot kérnie semmiért" az 1956-ban megjelent cikke kapcsán, amelyben indokoltnak ismerte el a magyarországi szovjet beavatkozást.

hvg.hu Itthon

1956: Emléktáblákat avatnak a pesti áldozatok emlékére

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 1621, a pesti harcokban elhunyt áldozat neve szerepel majd azokon az emléktáblákon, amelyeket a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége (POFOSZ) kezdeményezésére helyeznek el tizenhárom budapesti sírkertben.

MTI Kult

Kólareklámokhoz hasonlítják az 56-os plakátokat

Michael Bloomberg polgármestert szeretné megnyerni a New York-i magyar kulturális intézet ahhoz, hogy beszédet mondjon a Times Square közelében elhelyezett két 56-os óriásplakát alatt. A forradalom reklámozása több emigráns magyar szerint sérti 1956 emlékét.

MTI Itthon

Sosem látott fotókkal jelent meg az 1956 mártírjai

A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.