szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elképzelhető, hogy egy-két kórház még felkerül a súlyponti intézmények listájára - mondta újságíróknak Schvarcz Tibor (MSZP) csütörtökön, reagálva a fideszes Mikola István sajtótájékoztatójára.

"Elképzelhető, hogy egy-két kórház még felkerül erre a listára, most alakul ez a döntési folyamat" - mondta az egészségügyi bizottság szocialista alelnöke, aki szerint a testület szerdai vitájában számos olyan érv hangzott el, amely indokolttá teszi, hogy esetleg változtassanak a súlyponti kórház listán.

Mint mondta, mindenképpen szeretnék megváltoztatni bizonyos régiókban az aktív ágyak arányát, mert elképzelhető, hogy a földrajzi lefedettség a súlyponti kórházak vonatkozásában nem  teszi mindenütt lehetővé, hogy egy órán belül mindenkinek elérhető legyen a régiós egészségügyi centrum.

Hozzátette: szeretnének néhány aktív belgyógyászati ágyat hagyni azokban a nem súlyponti kórházakban, ahol jelentős mennyiségű krónikus és ápolási ágy marad, annak érdekében, hogy a környéken élő embereket kisebb-nagyobb belgyógyászati betegségekkel ne kelljen máshová szállítani.

Schvarcz Tibor a Sportkórház ügyéről elmondta: az egészségügyi bizottság szerdai és az MSZP-frakció csütörtöki ülésén is szóba került ez a téma, Molnár Lajos egészségügyi miniszter pedig tett egy javaslatot az országos intézeteknek, hogy működjenek együtt azok a szakmák, amelyek hasonló profilúak, így például az ORFI és a Sportkórház. A kormánypárti politikus nem zárta ki, hogy a Sportkórház súlyponti intézmény lesz, ugyanakkor azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy nem súlyponti kórházként, de az aktív ágyak tekintetében más intézményekkel összefogva működik a továbbiakban a sportsérüléseket ellátó intézet. 

Mint mondta, a jövő heti bizottsági ülésig el kell dönteni ezeket a kérdéseket, konzultálni kell az intézmények vezetőivel és a szakminisztériummal is, tisztázni kell, hogy politikailag mennyire védhetőek, és mennyire finanszírozhatóak ezek a változtatások.   

Mikola István a Fidesz egészségüggyel kapcsolatos elvárásait, követeléseit fogalmazta meg nyolc pontban. Eszerint az emberek nevében arra szólítják fel a kormányt, hogy ne tegye fizetőssé az egészségügyet, ne zárjon be kórházakat, ne "ágylábakban", hanem betegben gondolkodjon, ne adja el az egészségügyi közvagyont, ne folytasson ingatlanspekulációkat, valamint ne szüntesse meg a szabad orvos- és intézményválasztást, ne vezessen be több biztosítós rendszert, illetve a változtatások előtt készítsen hatástanulmányokat.

Schvarcz Tibor ugyanakkor úgy fogalmazott: a "súlyponti kórházakon kívül is van élet az egészségügyben", vagyis nem arról van szó, hogy automatikusan bezárják azokat az intézményeket, amelyek nem kerülnek fel a listára. Ezek megmaradnak területi kórháznak, így megmarad az Uzsoki kórház, a Margit kórház, a Szent Imre kórház - ragadott ki néhány példát a nem súlyponti intézmények közül.

Az MSZP-s politikus szerint az ágyszámok arányán mindenképpen változtatni kell, mert ez európai uniós viszonylatban is magas, és az is luxus, hogy az aktív ágyak mintegy 30 százalékán szociális indokból ápolnak betegeket.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP egyetért a Fidesszel az egybiztosítós modellben és az egészségügyi vagyon védelmében is, ezért visszahoznák a törvénybe az egészségügyi célvagyon fogalmát.

Mint mondta, azt szeretné, ha Mikola István végre nem csak nemeket mondana, hanem fideszes javaslatokat is ismertetne. Hozzátette: ő csak a Fidesz választási programjának egészségügyi részét látta, azt azonban nem tartja jónak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

KEVESEBB KÓRHÁZ

Lapzártánk után kerül a kormány elé az Egészségügyi Minisztérium javaslata a jelenlegi kórházi rendszer átalakításáról.

Vélemény

Wellness-központ a Szabolcs utcai kórház helyén?

Mi lesz a sorsa a hatszáz ágyas, évi 22 ezer – köztük nagyszámú vidéki - beteget ellátó Szabolcs utcai kórház nyolc hektáros telken lévő, a Városligethez közel eső, nagy értékű ingatlanának? Értékesítéséből törlesztik a kórház hatalmas adósságát. A pavilonokat elbontják, hogy azután a gyógyforrással is rendelkező ingatlanon – hírek szerint - wellness központ épüljön.