szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió minden tagállamában nőttek a gázárak a háztartások számára tavaly, kivéve Magyarországot, ahol az ár egy százalékkal csökkent egy év alatt, 2005. július és 2006. július között, derült ki az EU statisztikai hivatalának szerdai összesítéséből.

Az ipari nagyfogyasztók ugyanakkor Magyarországon a 25 EU-ország közül a negyedik legnagyobb áremelkedést voltak kénytelenek elszenvedni - 37 százalékosat - ugyanebben az időszakban. Ebben a kategóriában valamennyi EU-tagországban emelkedtek az árak.

Tavalyelőtt és tavaly július között uniós szinten átlagosan 20 százalékkal emelkedtek a gázárak a háztartások és 29 százalékkal az ipari nagyfogyasztók számára. Litvániában 43 százalékkal, Lettországban 38 százalékkal, Dániában 34 százalékkal kellett többet fizetni a gázért tavaly nyáron, mint tavalyelőtt, ezek a legnagyobb emelkedések a háztartási statisztikában. Az ipari szektorban
Nagy-Britanniában emelkedett leggyorsabban a gáz ára, 53 százalékkal. Litvániában 51 százalékkal, Spanyolországban 43 százalékkal drágult. 

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon gigajoule-onként 1324 forintot kellett fizetni tavaly júliusban a gázért a háztartásoknak, az egy évvel korább 1326 forint helyett. Az iparvállalatoknak ugyanakkor a 2005-ös 1631 után tavaly már 2234 forintot számláztak ki.

Uniós átlagban az árak 7,12 euróról 9,22 euróra nőttek gigajoule-onként a nagyfogyasztók számára, illetve 11,62-ről 14 euróra a háztartásoknak. 

A statisztika szerint uniós összehasonlításban tavaly júliusban Magyarországon voltak a legalacsonyabbak a gázárak a háztartások számára, gigajoule-onként kevesebb mint 5 euróval. Az uniós átlag 14 euró volt, de például Dániában 35 eurót, Svédországban 25 eurót kellett fizetni egy egységért. 

Az ipari szektorban Magyarország valamivel 8 euró fölötti árral a "középmezőnyben" van, a 9,22 eurós uniós átlag közelében. Itt Észtország a legolcsóbb alig több mint 3 eurós árral, míg Svédország a legdrágább 13 euróval. 

Magyarország a legalacsonyabb adatúak közé tartozik a gázárak adótartalmának szempontjából is: az uniós átlagár 22,2 százalék adót tartalmazott tavaly júliusban, szemben a magyar 13 százalékkal a háztartási kategóriában, míg az ipari fogyasztók a 25 országban átlagosan 6,1 százalék, Magyarországon 2,5 százalék adót fizettek a gázzal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Még igényelhető a gáz- és távhőtámogatás

Már jövő februárban a megítélt támogatással csökkentett gáz- illetve távhőszámlát kapja kézhez az a fogyasztó, aki december 31-ig visszaküldi a Magyar Államkincstárnak a támogatási igénylőlapokat - tájékoztatott Danks Emese kormányszóvivő.

hvg.hu Gazdaság

Európa földgáz-ellátása 2007-ben is folyamatos marad

Két perccel az óév vége előtt Oroszország és Belarusz megállapodott az orosz földgáz importáráról, így 2007-ben folyamatos marad Európa ellátása. Az egyezség értelmében Minszk az idén az eddigi 48 dollár helyett 100 dollárt fizet ezer köbméterért.

Vélemény

Segítség! Beszorulva az E.ON és a Gázprom közé

Hírek szerint a német E.ON Ruhrgas a MOL-tól vásárolt üzletrészeivel fizetne a Gazpromnak szibériai gázmező közös kiaknázásáért. A magyar gáztarifa megállapítása kikerülhet a nemzeti hatáskörből, ráadásul a Gazprom bármikor bevetheti az energiafegyvert. Minderről a magyar közvéleményt elfelejtették értesíteni.

MTI Itthon

Aláírják a stratégiai földgáztárolóról a szerződést

Aláírásra kész a stratégiai földgáztárló megvalósítására szóló szerződéscsomag a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. és a projektre létrehozott MSzKSz Biztonsági Földgáztároló Zrt. képviselői szerdán Budapesten - közölte Sipos Zoltán, a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSzKSz) szóvivője.