szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két volt minisztert, Nógrádi Lászlót és Kádár Bélát nyilvánított közszereplőnek első fokon a Fővárosi Bíróság pénteki részítéletében; a pert Kozák Dániel, az Origo internetes portál újságírójaként indította el a politikusok esetleges állambiztonsági múltjának kutathatósága érdekében.

A per előzménye, hogy három volt miniszter, Nógrádi László az Orbán-kormány egyik volt közlekedési és vízügyi minisztere, jelenlegi KDNP-s országgyűlési képviselő, Boros Imre egykori tárca nélküli miniszter valamint Kádár Béla, az Antall-kormány külgazdasági minisztere nem ismerte el közszereplői mivoltát, így az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára nem adhatta ki azokat a dokumentumokat, melyekből kiderülhetett volna, együttműködtek-e a pártállam titkosszolgálataival. 
   
A három exminiszter közül Boros Imre idén januárban elismerte, hogy közszereplő, így az ő esetében a felperes visszavonta keresetét. Boros Imréről az index.hu internetes portál hozott nyilvánosságra egy, az internetes lap közlése szerint az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából származó kinevezési okmányt, amely szerint a volt miniszter D-8-as ügynök volt. Boros azonban az MTI megkeresésére cáfolta, hogy ő lett volna a D-8-as ügynök. 
   
Az újságíró kérte a bíróságtól azt is, hogy változtassa meg az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának elutasító határozatát, amelyet az alapján adott ki a levéltár, hogy a volt miniszterek nem ismerték el közszereplői mivoltukat. A bíró indoklásában kifejtette: a bíróság nem változtathatja meg a
határozatot, de mivel kimondta az érintettek közszereplőségét, ilyenkor automatikusan megvizsgálja határozatát a levéltár. 
   
A bíróság Nógrádi László és Kádár Béla közszereplői voltának kimondásakor utalt arra, hogy a jogszabály szerint "közszereplő: az a személy, aki közhatalmat gyakorol, gyakorolt vagy közhatalom gyakorlásával járó tisztségre jelölték, illetve aki a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítja vagy alakította". Ennek a meghatározásnak a két volt miniszter a bíróság álláspontja szerint megfelelt. A Fővárosi Bíróság részítélete ellen a két érintett volt
miniszter, akik az ítélethirdetéskor nem jelentek meg a bíróságon, fellebbezéssel élhetnek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

Döglött (ügynök)akták, hamis kísérletek

A HVG 2007. évi 9. számában Ungváry Krisztián történész kétfenekű írást jegyzett Papírdandár, Volt belügyesek és az iratnyilvánosság címmel. A közélet gyűlölködő megmondója formálisan az állambiztonsági iratok eltűnését, hollétét, mennyiségét és felhasználhatóságát panaszolta fel – sok gonosz sejtetéssel.