szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb gyanúsítottja van az Egymásért Egy-Másért Alapítványhoz kapcsolódó csempészési ügynek - közölték egy csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésen.

Így már hét személyt gyanúsítanak azzal, hogy 8500 tonna az országba behozott élelmiszer után nem fizettek meg összesen 1,22 milliárd forint áfát és vámot - közölte a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának rendészeti főigazgatója. Bencze József elmondta: az újabb gyanúsítottat, egy vámügyintézőnőt még szerdán vették őrizetbe és azzal gyanúsítják, hogy közreműködött a csempészetben.

A vám- és pénzügyőrség hétfőn közölte, hogy április 13-án több budapesti vállalkozásnál és egy kiemelten közhasznú alapítványnál tartottak házkutatást. A nyomozás adatai szerint az érintett vállalkozásokat és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör Magyarország európai uniós csatlakozását követően 59 esetben, megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben hozott jogellenesen forgalomba belföldön elsősorban Távol-Keletről származó élelmiszereket. 

A vámosok szerint az elkövetők mintegy 8500 tonna élelmiszert - főként konzervet - hoztak be az országba és azt a látszatot keltették a vámhatóság előtt, mintha az Európai Unión kívülről származó árukat ellenszolgáltatás nélkül az alapítványnak engedték volna át. Így vám- és áfamentesen vámkezeltették azokat. Az élelmiszert azonban az alapítvány ténylegesen nem vette át, hanem több magyarországi üzletlánc javára értékesítették azt.

Az érintett alapítvány, az Egymásért Egy-Másért Alapítvány elnöke mellett az alapítvány kiemelt támogatójának számító HERBA cégcsoport hat munkatársát gyanúsítják a bűncselekménnyel. Az alapítvány kurátora és a gyanúsítottak ügyvédei vitatják, hogy bűncselekmény történt volna.

A csütörtöki sajtóbeszélgetésen elhangzott: az áfa-törvény és a vonatkozó uniós szabályozás szerint akkor áfa- és vámmentes egy áru, ha azt ingyen hozták be az országba és a rászorulók között ingyen osztják szét. Minden más esetben az áru után áfát kell fizetni. 

A vámmentességet az Európai Gazdasági Közösségnek a vámmentességek közösségi rendszerének létrehozásáról szóló rendelete határozza meg. E szerint az állami vagy jótékonysági szervezetek által importált alapvető szükségleti cikkek, amelyeket a rászorulók között ingyen szétosztanak, vámmentesek. Ugyancsak vámmentesek azok az áruk, amelyeket egy unión kívüli szervezet vagy személy ingyen, kereskedelmi szándék nélkül küldött az érintett szervezet részére, és azt alkalmi jótékony célú rendezvényen értékesítik és a pénzt fordítják jótékonysági célra. Minden más esetben - például az áru átruházásakor, kölcsön vagy bérbeadásakor - az illetékes hatóságokat értesíteni kell. Ha olyan szervezetnek adják át az árut, amelyik ugyancsak vámmentességet élvez, akkor a mentesség továbbra is fennáll. Ha nem, akkor az importvámokat meg kell fizetni érte.

A sajtóbeszélgetésen a konkrét nyomozásról a vámosok nem beszéltek, ugyanakkor az általuk elmondottak alapján kiderült: amikor az alapítvány egy cég részére átadta az élelmiszereket, azt be kellett volna jelentenie a hatóságoknak, valamint ki kellett volna fizetnie a vámot és az áfát a termékek után.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Előzetesben a Mehmet Károlyt hazahozó alapítvány elnöke

Csempészet miatt előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság Földesi-Szabó Lászlót, a Törökországba csempészett Mehmet Károly hazahozatalában segítő Egymásért Egy-Másért Alapítvány elnökét - közölte a VPOP szóvivője hétfőn. Sipos Jenő az ügy részleteiről későbbre ígért tájékoztatást.

hvg.hu Itthon

Közhasznú alapítvány segített a csempészésben

Közel 8.500 tonna áru kapcsán keltették azt a látszatot a vámhatóság előtt, mintha ellenszolgáltatás nélkül, egy alapítványnak engedték volna át. Így akarták elrejteni a Vám- és Pénzügyőrség szeme elől a holmit.