szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Századvég és a Forsense május eleji adatfelvétele szerint az összes megkérdezett körében 6, a biztos szavazó pártválasztók körében 16 százalékpont a Fidesz támogatottsági előnye az MSZP-vel szemben. Jelenleg a kormány és az ellenzék munkájával is elégedetlen a megkérdezettek többsége, méghozzá azonos arányban (63-63 százalék).

Május elején az összes megkérdezett 27 százaléka szavazott volna a Fideszre (-2 százalékpont áprilishoz képest), és 21 százalék az MSZP-re (+1 százalékpont). A Fidesz előnye tehát valamelyest mérséklődött. A biztos szavazó pártválasztók csoportjában ugyanakkor nem történt elmozdulás az elmúlt hónaphoz képest: 51 százalék szavazna a Fideszre (-1 százalékpont), és 35 százalék az MSZP-re (-1 százalékpont), azaz a legnagyobb ellenzéki párt mintegy 16 százalékpontos előnye stabilnak mutatkozik.

A kisebb parlamenti pártok közül most is az MDF áll jobban, az összes megkérdezett 5, a biztos szavazó pártválasztók 6 százaléka szavazna rá, míg az SZDSZ támogatottsága ebben a két dimenzióban 3, illetve 5 százalék. E két kis párt egyike sem képes tehát arra, hogy stabilan és biztosan a parlamenti bejutási küszöb fölé tornázza támogatottságát.

Most sincs szignifikáns eltérés a két nagy politikai párt vezetőjének miniszterelnöki alkalmasságára vonatkozó választói megítélésekben. Gyurcsány Ferencet a megkérdezettek 36, Orbán Viktort pedig 34 százaléka tartja inkább alkalmasnak a kormányfői pozíció betöltésére. A mindkét oldallal együttesen elégedetlenek aránya a korábbi hónapok enyhe csökkenése után ismét szignifikáns mértékben, 5 százalékponttal emelkedett, jelenleg minden harmadik megkérdezett ilyen véleményen van.

Ha a kormány távozása, illetve maradása között kell választani, akkor a megkérdezettek 44 százaléka a jelenlegi kormány munkájának folytatását támogatja (-1 százalékpont áprilishoz képest), 42 százalék pedig kormányváltást kíván (ez megegyezik az áprilisi adattal. Ha öt lehetıség közül választhatnak a megkérdezettek, ahol kettő-kettő a két nagy párt kormányzását kínálja, egyik esetben jelenlegi vezetőjével (Gyurcsány Ferenccel, illetve Orbán Viktorral), a másik esetben nélkülük, az ötödik opció pedig az, hogy egy, a jelenlegi pártoktól független politikai erő valósítsa meg programját, akkor a jelenlegi kormányoldal támogatottsága jóval nagyobb (33 százalék), mint a Fidesz vezette ellenzéké (21 százalék). Egy jelenleg nem létező, a mostani pártoktól független új politikai erő kormányzati pozícióba kerülését pedig 36 százalék támogatná.

Arra a kérdésre, hogy a különböző tényezőknek mekkora szerepe van abban, hogy Magyarország a vártnál gyengébben teljesít a hasonló helyzetből indult országok versenyében, a megkérdezettek 87 százaléka jelölte meg a korrupciót, 84 százalék a külföldi eladósodást, 83 százalék a belpolitikai szakadékot, 81-81 százalék az eltitkolt jövedlemeket, illetve, hogy a multik kiviszik a hasznot. A megkérdezettek 80 százaléka szerint rosszul szervezik az ország müködését, egy százalékkal kevesebben hiszik, hogy nem védik a magyar kistermelőket és fogyasztókat, 70-70 százalék szerint nem sikerült értelmes célokat állítani, illetve sok munkaképes korú nem dolgozik, a megkérdezettek kétharmada szerint rosszul működnek az állami intézmények.

A kutatás adatfelvétele 2007 május 4. és 10. között zajlott, melynek során összesen 1004 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdeztek meg

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!