szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vannak azonban bizonyos személyek, akik mentesülnek majd a törvény hatálya alól.

 Megvédjük településeink önazonosságát! Új korszak kezdődik a helyi közösségek jogainak védelmében – így kezdődik annak a törvényjavaslatnak a szövege, amely gyakorlatilag feljogosítja az önkormányzatokat arra, hogy a jövőben eldönthessék, kik költözhetnek be a településre. „A cél nem az elzárkózás, hanem a szerves fejlődés lehetőségének biztosítása. A túlzott mértékű lakosságbővülés, vagy a tömeges ingatlanvásárlás több településen a fiatalok kiszorulását és a település jellegének sérülését vagy elvesztését eredményezték. Az új jogi eszközökkel a közösségek hatékonyabban védhetik meg életformájukat a kívántnál nagyobb mértékű betelepülés és ingatlanvásárlások negatív hatásaival szemben” – olvasható az éjjel benyújtott tervezetben, amelyet kétharmados többséggel kell majd elfogadni.

A helyi önazonossághoz való jog tartalmazza, hogy

  • a helyi önazonossághoz való jog alapján a települési közösség önvédelmet gyakorolhat, amely a közösség társadalmi berendezkedésének, életmódjának, hagyományainak és szokásainak, valamint a település karakterének megőrzését és védelmét szolgálja.
  • A helyi önazonossághoz való jog alapján a település közössége megakadályozhatja a település lakosságszámának nem kívánt növekedését, valamint felléphet a település nem kívánt társadalmi fejlődési irányával szemben.
  • Helyi közügyként a települési közösségnek végső soron jogában áll meghatározni azt, hogy a településre kik és milyen feltételekkel települhetnek be.
  • Az elővásárlás, mint jogvédelmi eszköz alkalmazásával a más településről betelepülőkkel szemben a helyi lakosok és ingatlantulajdonosok ingatlanszerzése előnyben részesíthető.

Ezeket a jogokat azt követően gyakorolhatja az önkormányzat, miután rendeletbe foglalta a kívánt lakosságszámot, majd a település elérte azt. A kívánt lakosságszámot a bejelentett lakcímek és „kormányrendelet szabályainak megfelelően” kell meghatározni.

Ők mondják meg, ki a gyüttment: hátrányos megkülönböztetésre és kivételezésre is alkalmas lehet a településvédelmi törvény

Túladóztatásra és etnikai kirekesztésre is alkalmas a kormány új törvénytervezete, vagyis igaza volt a miniszterelnöknek, amikor komoly vitát szimatolt a kistelepülések önvédelmének jogával kapcsolatban.

A törvény egyébként kimondja, hogy a jogvédelmi eszközt az emberi méltóság megsértése és indokolatlan megkülönböztetés nélkül kell alkalmazni.

Kire nem vonatkozik a törvény?

A rendelkezések biztosítanak bizonyos személyeknek mentességet és kedvezményeket. Mentesül a betelepülőre vonatkozó tilalmak, korlátozások és feltételek alól az a természetes személy, aki:

  • a) a településen lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező személy hozzátartozója, továbbá akinek a település a származási helye;
  • b) bizonyítja vagy legalább valószínűsíti, hogy a születését követő tíz évben maga vagy valamely hozzátartozója legalább tizenkét hónapot a településen élt;
  • c) állami vagy önkormányzati foglalkoztatottként – ideértve az állami vagy önkormányzati többségi tulajdonban álló gazdasági társaságok foglalkoztatottjait is –, e munkavégzése érdekében települ be a településre;
  • d) a c) pont hatálya alá nem tartozó személy esetében teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatban kijelenti, hogy a településen kíván munkavégzésre irányuló tevékenységet végezni;
  • e) elemi csapás vagy baleset miatt otthontalanná vált;
  • f) lakáscélú állami támogatással történő ingatlanszerzéssel érintett, ideértve a közeli hozzátartozóját is;
  • g) az egyház vagy egyházi jogi személy alkalmazottja;
  • h) a településen működő köznevelési vagy felsőoktatási intézmény tanulója vagy hallgatója;
  • i) a településen hitéleti, egészségügyi, sport, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi vagy büntetés-végrehajtási intézményben vagy intézetben él.

Jogvédelmi eljárás kizárólag a betelepülő kérelmére indulhat meg, az önkormányzatnak mindössze 30 napja van lefolytatni azt, amit még 30 nappal lehet meghosszabbítani. Az eljárást lezáró döntés a kiadásától számított három évig érvényes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!