Kiricsi Gábor (hvg.hu)
Kiricsi Gábor (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Talányosan fogalmazott a köztársasági elnök az egy héttel ezelőtti, elhíresült MTV-interjúban, amikor a Mecsekben megépítendő NATO-lokátorról ejtett pár szót. Úgy fest azonban, a Sólyom László által őrzött „titok” már régóta közismert tény. A rébuszt nem volt nehéz megfejteni.

Sólyom László. A fejtvényrejtő
© Túry Gergely

Elsősorban a Gyurcsány-kormány és az általa véghezvitt reformok bírálata miatt kavart vihart Sólyom László egy héttel ezelőtti, a közszolgálati televíziónak adott interjúja, a Mecsekbe tervezett NATO-lokátorral kapcsolatban megfogalmazott véleménye kevesebb figyelmet kapott.

Pedig talányos, sőt titokzatos módon fogalmazott a köztársasági elnök, amikor azt állította: tud olyan helyszínt, ami a jelenleg elfogadott Tubesnél is alkalmasabb a radarállomás elkészítésére. De hogy melyik ez, mondta, azt a tévénézőknek nem, csak a honvédelmi miniszternek árulja el, már ha utóbbi hozzá fordul.

Mint ismeretes, a NATO-tagságunkkal járó vállalások nyomán – a katonai szervezet pénzéből – építendő radarállomás számára pénzügyileg, technikailag és hadászatilag a legkedvezőbb helyszín a Mecsekben lévő Zengő csúcsa lett volna, ám a környezetvédő szervezetek, s a pártjukra álló "zöld elnök", Sólyom László tiltakozása nyomán a honvédelmi tárca más alternatívát talált. A minisztérium szerint a Zengő kiesésével a pécsi Tubes lehet a legalkalmasabb a lokátor felépítésére, s erre a csúcsra a tárca jogerős építési engedéllyel rendelkezik. A Honvédelmi Minisztérium felkérésére készített rangsor szerint a legalkalmasabb mégiscsak a Zengő volna, ezt követi a Nagy-Tubes, amelyet 2005 novemberében jelöltek ki az építésre, s amely választást akkor a köztársasági elnök tudomásul vett, és az alkotmány környezetvédelmi elveivel összhangban lévőnek nevezett.

Sólyom László, aki egyben a hadsereg főparancsnoka, múlt vasárnapi interjúban arról is beszélt, hogy a Tubes vállalható kompromisszum a honvédelmi érdek és a természetvédelmi érdek között. „A Tubes egy értéktelen terület, már tönkre van téve, be van kerítve, ez egy katonai körlet, ha ott építenek radart, az természetvédelmi szempontból teljesen közömbös” – fogalmazott az elnök.

Az államfő végül mégiscsak oda lukadt ki, hogy „ha nem akarnak konfliktust fölvállalni kormányzati részről, van még a Tubesen kívül is helyszín, ami alkalmas”. Az érdeklődő riporteri kérdésre azután közölte: „Ezt én nem mondom meg. Ha megkérdezi a miniszter, neki megmondom. (…) Egyébként olyan, ahol noha védett terület, visz fel aszfaltút, ahol emberemlékezet óta titkos berendezések működnek. Hát cseréljék le őket és vigyék azt a Tubesra, ha akarják, tehát van megoldás, de hát elnézést, ez nem az elnök dolga.”

Sólyom László – egy lapunk által megkérdezett katonai szakértő szerint – minden bizonnyal a Mecsekben, Hosszúhetény közelében lévő Hármashegyre gondolt, ezen a 603 méteres csúcson vannak ugyanis olyan, nemzetbiztonsági szempontból titkos létesítmények, amelyekre az elnök célzott. A honvédelmi miniszter ugyanakkor bizonyosan nem fog tanácsért Sólyomhoz fordulni, a Hármashegy alkalmasságát ugyanis ugyanúgy megvizsgálták korábban, mint a többi környékbeli hegycsúcsét. Ám alkalmasság tekintetében a Hármashegy, illetve a negyedikként rangsorolt Mórágy legfeljebb a Tubest követi a sorban. Ez annyira nem volt titokban eddig sem, hogy Hautzinger Gyula katonai szakértő, a HVG egyik szerzője tavaly be is számolt már róla.

A köztársasági elnök "elharapott" javaslata egyébként a mecseki természetvédőknek sem feltétlenül tetszik. A Civilek a Mecsekért Mozgalom részéről Peták Péter lapunknak úgy nyilatkozott, a Hármashegyen létesítendő radar ötletét is elvetik, de ebben már – akárcsak a Tubes kapcsán – nem élvezik Sólyom László támogatását. (Emlékezetes, Sólyom László "magánemberként" korábban a Zengő-radar ellen maga is tiltakozott.)

Sólyom szavaira egyébként Szekeres Imre honvédelmi miniszter válaszolt: "Feltételezem, hogy a köztársasági elnök úr melyik két lehetőségre gondol, hiszen több is lehet, de ezek sajnos kevésbé alkalmasak a Tubesnél és a Zengőnél." Ismertetése szerint az egyéb lehetséges helyszíneket három évvel ezelőtt már megvizsgálták, az akkori előkészítő munka azt mutatta, hogy a Zengő után a Tubes a legalkalmasabb terület.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Épülhet radar a Tubesen

A pécsi közgyűlés nem szavazta meg a változtatási tilalmat a Tubes-hegyre tervezett katonai radar építési helyszínére vonatkozóan.

MTI Itthon

Tubes-ügy: határozatképtelen volt pécsi közgyűlés

Határozatképtelenség miatt berekesztette a pécsi közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülését Tasnádi Péter polgármester, így a képviselők nem tudtak dönteni a Tubesre tervezett katonai radar helyszínére vonatkozó változtatási tilalom elrendeléséről.

MTI Itthon

Sólyom Vereckére tart

A magyar és az ukrán államfő találkozójukon egyaránt szorgalmazta új határátkelőhelyek létesítését a magyar-ukrán határon, és tárgyalni fognak a közös vámkezelés lehetőségéről is. Az elnökök átadták egymásnak az országukban a XX. század során elpusztult vagy fogva tartott személyek listáját.

MTI Itthon

Sólyom: rombolást hoztak a reformok

Én azért nem tüntettem ki Horn Gyulát, mert a forradalom ötvenedik évfordulóján olyan nézetek vallott a saját szerepéről, és ezen keresztül magáról a forradalomról, ami ellentétben áll a mostani rendszerrel - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorának nyilatkozva.

MTI Itthon

Tubes: Pécs megtámadja az építési engedélyt

Pécs önkormányzata megfellebbezi a Honvédelmi Minisztériumnak a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátorra vonatkozó, a napokban kiadott építési engedélyét - erről határozott a város közgyűlése.

MTI Itthon

Sólyom nem tünteti ki Hornt

Sólyom László köztársasági elnök nem írja alá a Horn Gyula volt miniszterelnök kitüntetésére vonatkozó miniszterelnöki előterjesztést – közölte Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke.

MTI/hvg.hu Itthon

Tubes: az SZDSZ nemmel szavazott, pedig igent ígért

Ismét nem szavazta meg a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor építési helyszínére vonatkozó változtatási tilalom elrendeléséről szóló előterjesztést a pécsi közgyűlés csütörtökön.

MTI Itthon

Fodor: jogszerű a NATO-radar tubesi telepítése

Az embereknek felkínálták a lehetőséget a szavazásra, de ők nem éltek ezzel a jogukkal - mondta a Népszava pénteki számában megjelent interjújában Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, majd hozzátette: "a tubesi telepítés így jogszerű".

MTI/hvg.hu Itthon

A Tubesen felépül a NATO-radarállomás

A Tubesen megépülhet a NATO-radar, mivel a pécsiek népszavazásukon nem utasították el a lokátor felépítését - jelentette be Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Itthon

A kormány megfontolja Sólyom érveit

A kormány megfontolja azokat az érveket, amelyekre hivatkozva Sólyom László köztársasági elnök aláírás helyett az Országgyűlésnek visszaküldte a parlament által már elfogadott vagyontörvényt - közölte a Pénzügyminisztérium.

MTI Itthon

Rárepültek a Tubesre az érdeklődők

Eddig több mint hatvan magánszemély jelentkezett, hogy betekinthessen a Tubesre tervezett katonai lokátor építési dokumentumaiba - nyilatkozta a szaktárca Központi Ellenőrzési Hatósági Hivatalának építéshatósági osztályvezetője.