szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szlovák Köztársaság nem fogja elnézni, hogy valaki csak úgy átlépje az államhatárt, és egy magánlátogatás keretében bírálja a hivatalos szlovák szerveket - jelentette ki szerdán Pozsonyban Robert Fico szlovák kormányfő arra reagálva, hogy Sólyom László kedden egy civil szervezet meghívására a szlovákiai határvárosban, Révkomáromban járt. Gyurcsány kiáll Sólyom mellett.

Fico szerint Sólyom László politikai célokat követett Révkomáromban, s mert a látogatást magánlátogatásnak minősítették, Fico elvárta, hogy ezzel durva módon nem fog politikai céloknak alárendelve visszaélni - hangzott el a szerdai szlovák kormányülést követő miniszterelnöki sajtótájékoztatón.

"A Szlovák Köztársaság kormánya egy független ország kormánya, s egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy más országok, különösképpen Magyarország legfőbb közjogi méltóságai Szlovákia délvidékén úgy viselkedjenek, mintha Magyarország északi területén tartózkodnának" - fogalmazott Fico, hozzátéve, hogy a magyar köztársasági elnök nem a Szlovák Köztársaság délvidékén élő polgárainak a köztársasági elnöke. Fico ezért elvárja, hogy a jövőben a látogatásokra a protokoll szabályai és a diplomáciai szokásrend szerint kerüljön sor.

A TASR és a SITA szlovák hírügynökségek jelentéseiben egy olyan, nehezen értelmezhető félmondat is szerepel, amely úgy is értelmezhető, hogy hasonló diplomáciai szabálytalanság esetén akár a magyar államfő kitiltása is megtörténhet. "...hogy a Magyar Köztársaság elnöke ki legyen tiltva abba a térségbe, ahová tartozik, már ami a szlovákiai magán vagy hivatalos látogatásokat illeti" - hangzik az értelmezhetőség határán mozgó félmondat.

Robert Fico előtt a koalíciós partnerpárt elnöke, az a Ján Slota is felháborodva emelte fel szavát a magyar államfő látogatása ellen, akinek szélsőséges nacionalista és idegengyűlölő megnyilvánulásai miatt a Fico vezette Smer-Szociáldemokráciát az Európai Szocialisták Pártja (PES) szerdai döntése alapján továbbra sem tartja alkalmasnak arra, hogy visszavegye tagjai sorába.

Az MTI pozsonyi tudósítójának diplomáciai forrásból származó értesülése szerint a magyar államfő látogatása miatt szerdán délutánra bekérették a szlovák külügyminisztériumba a pozsonyi magyar nagykövetet, Heizer Antalt.

Sólyom László köztársasági elnök nem használta politikai célokra keddi szlovákiai magánlátogatását - közölte Wéber Ferenc, az államfő sajtófőnöke szerdán az MTI-vel. Ahogy a sajtófőnök kommünikéjében írja, Sólyom László valamennyi protokolláris és diplomáciai szabálynak abszolút megfelelően járt el révkomáromi magánlátogatása során. A látogatás tényét, mint korábbi látogatásaiét is, a pozsonyi magyar nagykövetség révén a szlovák Külügyminisztériummal és ezúttal a szlovák Köztársasági Elnöki Hivatallal is hivatalos formában, a látogatás előtt megfelelő időben közölték. 

"Alaptalan tehát a szlovák félnek az a felszólítása, hogy a magyar államfő a jövőben tartsa be a protokolláris és a diplomáciai szabályokat" - hangsúlyozta a közlemény, amely emlékeztetett arra, hogy egy látogatás jellegét a meghívó fél és a program határozza meg, a magyar államfő pedig egy civil társaság meghívására érkezett, programjának főbb pontjait szoboravatás, egyetemi látogatás alkotta. 

Wéber Ferenc kommünikéjében közölte: az államfő a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos véleményét szlovák újságírói kérdésre fejtette ki. Ezt a véleményét korábban Ivan Gasparovic szlovák államfőnek legutóbbi kétoldalú megbeszélésükön és az azt követő nemzetközi sajtótájékoztatón is azonos formában elmondta. A közlemény szerint Sólyom László a határokon túli magyar kisebbséggel való kapcsolattartásban a jövőben is alkalmazza majd a magánlátogatásokat. 

"A magyar államfő nem számított arra, hogy látogatása ilyen vihart kavar, éppen azért, mert hasonló utazáson több szomszédos országban is részt vett. Szomszédos országok államfői is gyakran részt vesznek Magyarországon hasonló látogatásokon, mint ahogy a szlovák államfő és a parlamenti elnök is. Természetesen ez sosem okozott semmiféle nehézséget" - hangsúlyozta a közlemény. A magyar köztársasági elnök nem tartja indokoltnak a szlovák fél reakcióját - írta a sajtófőnök, aki kitért arra is, hogy a szlovák államfő hivatalvezetője Sólyom Lászlót programján végigkísérte, és egyszer sem jelezte, hogy szlovák részről bármilyen szempontból kifogásolható a program bármelyik eleme. "Ennek tükrében különösen érthetetlen a szlovák reakció" - áll a közleményben.

Gyurcsány Ferenc és a kormány kiáll Sólyom László köztársasági elnök mellett. A Norvégiában tartózkodó miniszterelnök szavait tolmácsolva a Daróczi Dávid  kormányszóvivő azt hangsúlyozza: a miniszterelnök mély sajnálattal fogadta a Szlovák Köztársaság kormányának szerdai nyilatkozatát Sólyom László köztársasági elnök keddi, révkomáromi látogatása kapcsán.

A kormányszóvivő közleményében úgy fogalmaz: "a magyar kormány szerint a szlovák nyilatkozat hangneme, stílusa és tartalma egyaránt alkalmatlannak tűnik arra, hogy a két ország viszonyát érintő kérdéseket megfelelő módon kezelje". Gyurcsány Ferenc sajnálatosnak tartja azt is, hogy három és fél évvel az Európai Unióhoz történt csatlakozás után még mindig van lehetőség olyan félreértelmezésekre, amelyek a szlovák kormány nyilatkozatából és annak szóhasználatából kitűnni látszanak - írja Daróczi Dávid.

A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy Magyarország és Szlovákia között nincsenek olyan kérdések, amelyeket ne lehetne higgadt hangnemben, az európai normák szerint, és a közös érdekekre építve megvitatni és megoldani - olvasható a kommünikében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Szlovákiai Benes-vita

Újra a viták középpontjába kerültek a Benes-dekrétumok Szlovákiában, miután a Magyar Koalíció Pártja sürgette a...

MTI Itthon

Szili Katalin lemondta szlovákiai útját, Sólyom László nem

Szili Katalin lemondta a jövő hétre tervezett szlovákiai látogatását és semmi okot nem lát arra, hogy megváltoztassa döntését - tájékoztatta Kerényi György, a házelnök kabinetfőnöke szerdán. A magyar államfő viszont ellátogat Szlovákiába, mivel a magyar közösség meghívására utazik ki.

MTI Világ

A magyaroknak Benes, a szlovákoknak a Gárda fáj

A Benes-dekrétumok szlovák parlamenti megerősítése miatt egy német európai képviselő azt szorgalmazta hétfőn, hogy az Európai Parlament elnöke hivatalosan tiltakozzon a szlovák kormánynál.