szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bronzminősítést kapott Pécs az élhető városok világversenyének (LivCom Awards) keddre virradó éjjel zárult londoni döntőjében.

Nem végeztünk dobogós helyen, de nem vagyunk elégedetlenek, hiszen már az is siker, hogy egyedüli magyar városként döntőbe jutottunk - mondta Both Vilma, a város pályázatának koordinátora. Beszámolt arról, hogy a 75 és 200 ezer közötti lélekszámú városok kategóriájában a nemzetközi zsűri Pécs nyolc finalista versenytársa közül az ausztrál Ipswich-nek ítélte az első díjat. A második és harmadik helyezett egy-egy kanadai város, Richmond és Oshawa lett. 
 
Az összes kategória döntős résztvevői közül a tájfejlesztésért a franciaországi Lyon, az örökség kezeléséért az Új-zélandi Manukau, környezetérzékeny gyakorlatáért a spanyolországi Mancomunidad del Sureste de Gran Canaria részesült elismerésben. A fenntartható közösségért tett erőfeszítéseiért a kanadai St. Walburg, az egészséges életstílusért végzett munkájáért az ugyancsak kanadai Richmond, a jövő tervezéséért pedig az amerikai St. Cloud városát jutalmazták.
 
A baranyai megyeszékhely a Pécs szíve új ritmusban című, az ókeresztény emlékhelyek köré szervezett világörökségi zóna létrehozásáról, komplex revitalizációs programjának végrehajtásáról szóló pályázatával nevezett a versenyre. A döntős városok küldöttségei, köztük a Tasnádi Péter polgármester vezette pécsi is, negyvenperces prezentációt tartottak a brit fővárosban, a környezetvédelmi és tájmenedzselési szakemberekből, urbanistákból álló bíráló bizottság ezt követően hirdetett győztest.
 
A LivCom Awards versenyt évente, öt népesség-kategóriában hirdetik meg. Célja, hogy a világ városaiban bátorítsa a legjobb gyakorlatot, újítást és irányítást a fenntartható közösség és az életminőség javítása érdekében. A bírálati szempontok között kiemelten szerepel a tájfejlesztés, az örökségápolás, a környezetérzékenység, a helyi közösségek fejlesztése, az egészséges életmód és a jövőtudatos tervezés.
 
A pécsi pályázat alapgondolata egy olyan megújuló belváros, amely egyrészt megteremti az élhető közösség alapjait, másrészt kiindulópont a többi városrész újjáélesztéséhez. Pécs vezetése 2004-ben döntött a világörökségi zóna kialakításáról, megfelelő védelmet biztosítva az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított ókeresztény síremlékeknek. A terv megvalósítását egybekapcsolta a belváros várfalon belüli részének megújításával, ezzel lehetővé téve lakóközösségek újjászerveződését.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Félmilliárdos támogatást vont vissza a kormányzat Pécstől

A kormányzat mintegy félmilliárd forint címzett támogatást vont vissza a közelmúltban Pécstől, mert a város nem tudta felhasználni a két évvel ezelőtt, tornacsarnok építésére nyert összeget - írta kedden az Új Dunántúli Napló.

MTI Itthon

Három alpolgármestere lett Pécsnek

Már három alpolgármester dolgozik a pécsi önkormányzatban, miután a városi közgyűlés csütörtöki ülésén megválasztotta a posztra Meixner Andrást, a kulturális bizottság szocialista elnökét.