Esztergomi pénzek: kiket és miért támogatnak?

Korábban beszámoltunk arról, hogy Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke levélben kért támogatást többek között az európai parlamenti választási kampányhoz az esztergomi önkormányzattól. Az önkormányzat valóban átutalta a pénzt január elején, de azzal a kikötéssel, hogy az csak karitatív célokra használható fel. A határon túliak támogatását az esztergomi önkormányzat kiemelt célnak tekinti.

  • hvg.hu hvg.hu
Esztergomi pénzek: kiket és miért támogatnak?
Esztergom címere

Korábban beszámoltunk arról, hogy Tőkés László Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke levélben kért támogatást az esztergomi önkormányzattól, többek között az európai parlamenti választáshoz. A birtokunkba jutott levélben a támogatandó feladatok között sorolta fel az európai parlamenti választási kampány támogatását is: "Nem utolsósorban pedig szólnom kell azokról a várható kampányrendezvényekről, amelyekre az EP-képviselői választásokra nézve kerül sor." (A Királyhágómelléki Református Egyházkerületi Püspöki Hivatal fejlécével ellátott levelet Tőkés László az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökeként írta alá.) A hvg.hu megkeresésére Tőkés László "butaságnak" nevezte az információt, illetve cáfolta, hogy levélben kért volna támogatást EP-kampányához Meggyes Tamástól, Esztergom fideszes polgármesterétől.

Takács István, az esztergomi önkormányzat sajtófelelőse az esetet tisztázandó közölte, hogy az esztergomi önkormányzat január elején valóban átutalta az egymillió forintot, de azzal a kikötéssel, hogy az kampánycélokra nem használható fel. Takács szerint a félreértés abból adódhatott, hogy nem vált ismertté az önkormányzat költségvetési bizottsága által megfogalmazott határozat mellékletéhez csatolt szeződés 3. pontja.  Ebben szerepel az a kikötés, hogy a felajánlott egymillió forint nem fordítható kampánycélokra. Egy másik csatolt melléklet a határon túli egyházkerület által elfogadott terveket, célokat tartalmazza. Takács István  szerint nekik nem állt módjukban az ebben foglaltakat megváltoztatni. Ezért szerepelt a szeződésben az a kitétel, hogy az általuk támogatott célokból ki kell  zárni a kampányfinanszírozást.

A Fidesz-KDNP többségű esztergomi önkormányzat 2002 óta küldetésének tartja a határon túli magyarok támogatását, prioritásként kezelik az oktatás támogatását, ezen belül is a magyar nyelvű tanítóképzést. Az elmúlt években hétmillió forinttal támogatták a beregszászi főiskola felújítását, kétmillióval a szabadkai főiskolát, míg a királyhágómelléki püspökség részére már másodszor adományoznak egymillió forintot. De évenként támogatják negyedmillió forinttal a Kisebbségekért-Pro Minoritate Alapítvány által szervezett Csángó Bált is. Juttatnak támogatást Böjte Csaba ferences gyermekmentő missziójának is - a  dévai árvaháznak és iskolának. Komolyabb összegeket kaptak a kárpátaljai és újvidéki magyar felsőoktatási intézmények, legutóbb pedig hozzásegítették Vargyas községet egy tűzoltóautó beszerzéséhez. A kéréseket egyenként bírálják el, s ennek alapján ítélik meg a támogatások mértékét. 

Mint Takács István hangsúlyozta, a karitatív támogatás belefér az esztergomi költségvetésbe, nem haladja meg az önkormányzat teherbíró képességét. A határontúliak támogatását nem elkülönített alapból, hanem az általános tartalékból finanszírozzák. A támogatások körét nemigen tudják bővíteni, de az eddigi kedvezmé-nyezettekről továbbra sem feledkeznek meg. 

Kérdésünkre, hogyan tudják ellenőrizni a támogatásra szánt pénzek felhasználását, Takács elmondta, hogy az önkormányzat által megkövetelt szakmai beszámolóban szerepelnie kell, milyen célok megvalósítására fordították a pénzt. Ezen kívül a támogatott félnek a felhasználástól számított egy éven belül  pénzügyi beszámolót  kell mellékelnie, számlák, bélyegző másolatával. Az önkormányzati képviselők szükség esetén a helyszínen ellenőrizhetik a szeződés betartását. Erre eddig nem volt példa, de - mint a sajtófelelős jelezte - erre megvan mind a jogi, mind a gyakorlati lehetőség.