Állami támogatás a Microsoftnak?

Akár az EU-s versenybíróságig is hajlandók elmenni azok a szoftvercégek, amelyek a Microsoft monopolhelyzetének bebetonozását látják a nemrég kiírt állami közbeszerzésben.

  • unknown unknown
Állami támogatás a Microsoftnak?

Megtámadja a Miniszterelnöki Hivatal felhívásában megjelent, 25 milliárd forint értékű közbeszerzés kiírását három, nyílt forráskódon alapuló szoftvertermékeket forgalmazó cég, az Open SKM, az ULX, és a Multiráció- írja a Népszabadság. A három cég szerint a kiírás a Microsoft monopolhelyzetét igyekszik megszilárdítani a következő évekre,  mind a közigazgatásban mind a közoktatásban.

A három cég közös sajtótájékoztatón jelentette be: a monopolhelyzetben lévő Microsoft állami támogatása évente 20-30 milliárd forint többletterhet ró a költségvetésre, a napokban megjelent kiírás pedig szűkíti az ország informatikai lehetőségeit, hátrányos helyzetbe hozza a nyílt szoftvertermékek hazai képviselőit és ellentétes az EU alapelveivel, ajánlásaival. A három cég kérdéseket intéz az ajánlattevőhöz, hogy bebizonyosodjon: a kiírás valóban egy bizonyos gyártó érdekeinek felel meg.

Az előzményekhez tartozik, hogy az államigazgatásban, valamint az oktatási intézményekben használt gépparkra szinte kizárólag Microsoft-termékeket vesz az állam, nemrég pedig a kormány egyesítette az oktatási és a közintézményi célú szoftverbeszerzéseket. A januári közbeszerzést "Microsoft, vagy azzal egyenértékű licenckonstrukciókra" írták ki, mintegy szabadkozva hozzátéve: "a Microsoft megnevezés használata csak a tárgy jellegének egyértelmű és közérthető meghatározása érdekében történt".

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.