szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A választók túlnyomó többsége szerint nem a kisebbségi kormányzás jelent megoldást a jelenlegi helyzetben, minden második válaszadó úgy véli, a szocialista párt nem képes elvezetni az országot ilyen módon a következő választásokig – írja a Századvég-Forsense kutatása.

Százból 43-an támogatják az előrehozott választások gondolatát, 15-en azt, hogy az SZDSZ „visszakozásával” álljon helyre a koalíció, míg a két párt Gyurcsány Ferenc nélküli együttműködésének támogatottsága ennél két, a kisebbségi kormányzásé pedig öt százalékkal alacsonyabb.

A megkérdezettek 54 százaléka nem tartja valószínűnek, hogy az MSZP képes lehet a következő választásokig kisebbségben kormányozni; a szocialista szavazók több mint kétharmada ugyan bizakodó e tekintetben, de az ellenzéki szavazók háromnegyedének ellenvéleménye, valamint az ismeretlen preferenciájúak szkepticizmusa a kisebbségi kormányzás tarthatatlanságát hangoztatók többségét eredményezi.

A liberális párt azon döntése, hogy kilépnek a koalícióból, 42 százalékos támogatottságot élvez; ez egy százalékkal magasabb az ellenzők arányánál; az SZDSZ döntése a megkérdezettek felének szemében nem változtatta meg a kisebbik koalíciós pártról élő képet, míg 35 százalékuk szemében rontotta, százból hatéban pedig javította azt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tárki: változatlanok a politikai erőviszonyok

Nem változott lényegesen a pártok támogatottsága az elmúlt hónapban - tudható meg a Tárki március közepén - a népszavazás után - ezer ember megkérdezésével készített felméréséből, amelynek eredményeit szerdán publikálta az intézet.

MTI Itthon

Tárki: a lakosság felének van pártszimpátiája

Az elmúlt hónapokban a biztos szavazó pártválasztók aránya a lakosság egyharmadára csökkent, de már pártszimpátiával is csak minden második választópolgár rendelkezik - derül ki a Tárki Társadalomkutatási Intézet felméréséből.

Itthon

Már a nyugdíjasok is a Fideszt választanák

A rendszerváltás óta még egyetlen pártnak sem volt akkora rokonszenvtábora, mint jelenleg a Fidesznek, amely a választókorú népességben 39 százalékon áll, a biztos pártválasztók körében pedig 67 százalékon – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatásából, amely a Népszabadságban jelent meg.

MTI Itthon

Szonda Ipsos: előre hozott választásokra számítanak

Előre hozott országgyűlési választásokra számítanak a Szonda Ipsos által végzett közvélemény-kutatásban megkérdezettek; a Magyar Televízió és a Népszabadság megbízásából készített felmérésben a válaszadók 37 százaléka képzelte el így a koalíciós válság megoldását. A kutatás eredményeit a Magyar Televízió Az este című műsorában ismertették, szerdán este.

MTI Itthon

Az MSZP két év alatt elvesztette szavazói felét

A két évvel ezelőtti parlamenti választások óta 2,3-ról 3,4 millióra gyarapodott a Fidesz tábora, míg a szocialisták akkor még pár tízezerrel nagyobb bázisa egymilliót alig meghaladóvá zsugorodott - áll a Nézőpont Intézet ezer ember személyes megkérdezésével, március végén, április elején készített, a Heti Válasz internetes oldalán publikált felmérésben.

MTI Itthon

A magyarok boldogtalanok

Csak az oroszok és a bolgárok boldogtalanabbak a magyaroknál, a legboldogabbak a dánok és a svájciak Európában - derül ki a TÁRKI elemzéséből.

hvg.hu Itthon

Orbánnak egyre nagyobb az ázsiója, Gyurcsánynak egyre kisebb

Február óta 12 százalékponttal nőtt azok aránya, akik negatívan ítélik meg a kormány munkáját, jelenleg a válaszadók 72 százaléka vélekedik így, miközben az ellenzék munkájáról is minden második megkérdezett negatív véleményt fogalmazott meg. A mindkét oldallal elégedetlenek aránya 30 százalék – derült ki a Századvég-Forsense felméréséből.

Szabó Zsuzsanna Itthon

TÁRKI: jobboldaliak baloldali nézetekkel

Az elmúlt években lényegesen csökkentek a magyarországi háztartások jövedelmei közötti egyenlőtlenségek, a relatív szegénység nem nőtt, a lakosság igen kis aránya tanul felnőttkorában, a nyelvtudásban pedig még mindig nagy a lemaradásunk Európa fejlettebb országaihoz képest - áll a TÁRKI legfrissebb elemzésében. A kutatásból továbbá az is kiderül, hogy a bal és jobb oldali politikai nézetekben komoly orientációs zavarok mutatkoznak.