szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bő két évvel ezelőtt még egymásnak adták a kilincset a befektető-jelöltek az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) műemlék épületében, ma már csak a filmforgató stábok, a teniszezők és egyéb rendezvények résztvevői verik fel a budai Lipótmező csendjét.

A változás annak tulajdonítható, hogy az egészségügyi kormányzat tavaly márciusban úgy döntött, éppen a minisztérium fenntartásában lévő három budapesti intézménnyel, az OPNI-val, a Szabolcs utcai országos Gyógyintézeti Központtal és a Svábhegyi Pulmonológiai és Gyermekallergológiai Intézet bezárásával kezdi meg a spórolást. Az OPNI esetében az egyik legfőbb indok az volt, hogy a romantikus stílusú, 140 éves épület felújítása milliárdokba kerülne.

A köz- és magánszféra együttműködésének főpróbájaként az OPNI 2006 februárjában 15 évre szóló szerződést kötött a CVI Kht.-val a teljes radiológiai osztály felújítására és működtetésére. A CVI 2006 júniusában meg is kezdte a működését, néhány hónappal az OPNI és a CVI szerződéskötése után, felmerült a lipótmezői intézmény bezárása.

A jelenlegi állapot szerint továbbra is tisztázatlan a több tízmilliárd forint értékű lipótmezői ingatlan sorsa.

A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Lipótmező felszámolásának súlyos következményei - interjú

A Lipótmező felszámolása ahhoz a döntéshez hasonlítható, mintha egy városban, ahol nap mint nap fellángolnak a lángok, lerombolnák a tűzoltólaktanyát”- érvel Gaszner Péter, a Magyar Pszichofarmakológiai Társaság elnöke, a SOTE professzora. Az április elejével bezárt fővárosi kórházak közül a legnagyobb visszhangot az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, köznyelven a Lipótmező felszámolása, betegeinek „szétosztása” okozta. A kritikusok szerint a háttérben nagyszabású ingatlanspekuláció húzódik meg. Gaszner Péter, a nagytekintélyű pszichiáter, tucatnyi szakkönyv szerzője a bezárás következményeit ecseteli.

Vélemény

Szöőr Anna a Lipótmező feltámasztásáról és a zsidókról

Szöőr Anna pszichológus és jogász, az Október 23. Bizottság Alapítvány elnöke. Szöőr társadalmi mozgalmat kezdeményezett: újra nyissák meg a betegek előtt az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, az OPNI-t. Meghökkentő cikket közölt a keresztény-zsidó párbeszédről, amelyben a Hegedűs a házetetőn című musical kapcsán kifejtett nézetei enyhén szólva vitára ingerlőek.

Itthon

Hogyan született a „Lipót”?

A magyar pszichiátria nyár közepével bezárásra ítélt fellegvára, a "Lipót" 1868-as alapításakor az elmebetegekhez való viszonyulás gyökeresen új - igaz, Nyugaton már évtizedek óta uralkodó - szemléletét vette át.

Vélemény

Dr. Szilágyi Júlia a Lipótmező bezárásáról

Dr. Szilágyi Júlia pszichiáter az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) védelmében rendezett tavaszi demonstráció egyik szónoka volt. Másfél évtizedig dolgozott az OPNI-ban, 1996 óta az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatalában mint pszichiáter főtanácsos dolgozik, és a betegek, intézményi gondozottak jogaival foglalkozik. A Lipótmező megmentésére tett erőfeszítései zátonyra futottak, a minisztérium még arról sem volt hajlandó tárgyalni, hogy a Nyírő Gyula kórház mint jogutód vegye át az OPNI számos funkcióját.