A romák között fölöttébb elterjedt uzsorázásról szóló cikkünk első részét már olvashatták. Alábbi, második fejezetében megpróbálunk utánajárni, hogy mégis kikből lett uzsorás, hogy miért dőlnek be nekik a nyomorgó cigányok, és milyen megoldási képletek születtek a lehetetlen állapotra.
A legnyomorultabb körülmények között élőkön is meg lehet gazdagodni, csak erőszak és arcátlanság kell hozzá. Feudalizmus, szolgaság és kizsákmányolás a magyarországi cigányok között. Cikksorozatunk első részét itt olvashatják.
A kamatos pénzben, vagyis a korábbi cikkünkben (lásd oldalt) már tárgyalt sajátos uzsorakölcsönben az a megdöbbentő, hogy bár csak pár éve létezik, a roma szegények számára a mindennapi élet elfogadott részévé vált. A cigány családokban a gyerekek is tudják, hogyan működik az uzsorarendszer, sőt lassan az a veszély fenyeget, hogy a “tekintélyes” és jómódú uzsorások válnak a kicsik mintaképévé.
A gyors meggazdagodást jelentő, ámbár törvénytelen pénzügyi tevékenység annyira vonzó, hogy életformamodellé, megélhetési stratégiává vált. Forrásaink említenek olyan embert, aki banki kölcsönt vett fel, hogy utána kamatos pénzként fialtassa, hiszen más, legális befektetéshez képest jövedelmezőbb, és nem kell hozzá érteni semmihez. A csereháti térségben foglalkoztatási programot bonyolító, cikkünk elkészültéhez is segítséget nyújtó Autonómia Alapítvány (AA) munkatársai is találkoztak olyan férfival, aki “uzsorakamat-vállalkozásához” szerette volna a igénybe venni az alapítvány által kidolgozott mikrohitel-konstrukciót.
Ingatlanmaffia az Ormánságban
Dél-baranyai szervezett “üzleti körök” pénzt adnak kölcsön rászorulóknak uzsorakamatra, s ha nem fizetik vissza határidőre, elveszítik a házaikat – írta csütörtökön az Új Dunántúli Napló. Drávapiski polgármestere, Mali Zoltán azt mondta, hogy saját felmérése eredményeképpen nyolcvan olyan ormánsági lakóházról tud, amely a közelmúltban került az ingatlanmaffia tulajdonába. A házak megszerzésében az az üzlet, hogy bármennyire is a “világvégén” vannak, forgalomképesek. Ki lehet adni megszorult albérlőknek, akiket újabb kölcsönök felvételére lehet ösztönözni. A rendőrség jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt nyomoz az ügyben – olvasható a baranyai napilapban.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.