szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) negyedszer is támogatni fogja a parlament feloszlatását célzó kezdeményezést, de arra is felkészül, ha az indítvány - az eddigi három kísérlethez hasonlóan - most sem éri el a célját - közölte a párt szombaton.

Erre az esetre is készen állva az MDF arra kéri a Fideszt, "vegye komolyan, hogy a jelenlegi parlamenti erőviszonyok között kell az ellenzéknek megoldást találnia" - olvasható az MTI-hez is eljuttatott, Dávid Ibolya által aláírt közleményben.

Ma a felelős ellenzéki pártoknak kölcsönös együttműködésben kell tenniük azért, hogy az országnak mihamarabb valódi válságkezelő kormányfője legyen. Mint írják, a helyzet komoly, ezért arra kérik a Fideszt, vegyék végre komolyan egymást és a lehetőségeket is.

A legnagyobb ellenzéki pártként hatalmas a Fidesz felelőssége abban, hogy az MDF által kezdeményezett hétfői egyeztetést komolyan véve alternatívát tudjanak felmutatni Gyurcsány Ferenc lemondását követően - jegyzik meg, hozzátéve: bíznak abban, hogy a helyzet és a feladat súlyához mérten "felelős, felnőtt emberek módjára" tudnak együttműködni az országért. 

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
Ennek érdekében az MDF megismétli ajánlatát: most is támogatják a parlament feloszlatásában a Fideszt, cserében azt kérik, a párt vegye komolyan az MDF azon javaslatát, hogy a parlamenti többséget élvező ellenzéki pártok közösen találják meg az ország miniszterelnökét, válságkezelő programját.

A Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor - azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc az MSZP pártkongresszusán bejelentette: új kormány alakítását javasolja új kormányfő vezetésével - szombaton közölte: pártja nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását az Országgyűlésben. "Új kormány csak a választópolgárok akaratából születhet, ezért a Fidesz tájékoztatja Magyarország polgárait, hogy nem kezd tárgyalást semmilyen új kormány alakításáról sem" - közölte Navracsics Tibor, amikor sajtótájékoztatóján ismertette a Fidesz elnökségének közleményét. Mint mondta, az MSZP az ország szégyene, az új választás pedig az ország érdeke. 

Ha hétfőn sikerül házszabálytól való eltéréssel tárgyalni a Fidesz indítványát az Országgyűlés feloszlatásáról, és a szocialisták is belátják, hogy az ország érdekeit saját hatalmi érdekeik elé kell helyezni, akkor az előre hozott választásokat június 7-én, az EP-választással egy időben meg lehet tartani - mondta a Fidesz frakcióvezetője.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gyurcsány utódlása: régi káderek kíméljenek!

Gyurcsány Ferenc mozgástere annyira beszűkült, hogy szombati lépése némileg várható, s racionális, sőt tervezett folyamat volt. A miniszterelnök olyan nyíltan beszélt az általa elkövetett hibákról, hogy ezt követően kormányfőként igen nehezen folytathatná, ha netán nem sikerül utódjáról megegyezniük a frakcióknak - mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital elemzője, aki szerint kevésbé valószínű, hogy valamely ismert MSZP-s káder személyéről az MSZP és SZDSZ meg tud egyezni.

MTI Itthon

Gyurcsány újraválasztva, Hiller bukott

Az MSZP kongresszusa újraválasztotta Gyurcsány Ferencet pártelnökké szombaton Budapesten - olvasható a párt honlapján. Hiller Istvánt nem választották újra alelnökké.

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány: tévedtem! Bokros: vállalnám!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán, miután a szombat reggeli elnökségi ülésről ez már kiszivárgott. Állítólag utódként Surányi György, Bajnai Gordon és Bokros Lajos neve is felmerült.

MTI Itthon

Az MSZP csodálkozik a Fideszen

Az MSZP szerint meglepő a Fidesz álláspontja, mivel a legnagyobb ellenzéki párt 2006 óta azt mondja, hogy az ország érdekében bárkivel hajlandó összefogni, csak Gyurcsány Ferenccel nem – mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője szombaton.

Itthon

Gyurcsány: "alakítsunk új kormányt új kormányfővel"

Gyurcsánynak sikerült meglepnie hallgatóságát az MSZP tisztújító kongresszusán. Kvázi lemondása, illetve ajánlata, hogy lemond, általános megdöbbenést keltett a küldöttek között. Gyurcsányt végül ujraválasztották elnökként, bár egyes források szerint "ha vasárnap is folytatódott volna a kongresszus, úgy, ahogy eredetileg tervbe volt véve, megválasztása nem lett volna ennyire biztos".

MTI Itthon

Reagálások Gyurcsány javaslatára

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, a Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását, amelyre KDNP-vel együtt tesz indítványt hétfőn. Az MDF pedig egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről.

MTI Itthon

A Fidesz és a KDNP előre hozott választást szeretne

Előre hozott választásokat sürget a Fidesz és a KDNP elnöksége is, mert szerintük új kormány csak a választópolgárok akaratából alakulhat, nem pedig a „bukott” MSZP „ügyeskedése” nyomán – közölték szombaton.

MTI Itthon

Politológusok: Gyurcsány nem visszakozhat

Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik – mondták az MTI-nek szombaton nyilatkozó politológusok. Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Kiszelly Zoltán politológus azt követően beszélt erről, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: új kormányfő jelölését javasolja.