szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sólyom László bejelentette, hogy az előrehozott választásokat tartja a legjobb megoldásnak a jelenlegi politikai helyzetben, konstruktív bizalmatlansági indítvány szerinte a "legkevésbé demokratikus" eszköz. A hvg.hu által megkérdezett politikai elemző szerint ha létrejön egy új kormány, akkor azt a Sólyom- nyilatkozat politikailag már előzetesen meggyengítheti.

Sólyom László az MTV-nek nyilatkozva elmondta: a konstruktív bizalmatlansági indítvány a legkevésbé demokratikus eszköz a miniszterelnök-váltás technikai megoldására, ráadásul átmeneti és rövid távú válságkezelést céloz meg. A köztársasági elnök ezért úgy véli, az előrehozott választás a legjobb megoldás.

Sólyom nyilatkozata összhangban van az eddigi szerepvállalásával. Jellemző rá, hogy amikor úgy érzi, kritikus helyzetben van a politika, akkor olyan nyilatkozatot tesz, amivel beavatkozik a folyamatokba – kommentálta az államfő állásfoglalását a hvg.hu-nak Krekó Péter. A Political Capital elemzője szerint noha ez csak egy szóbeli intervenció Sólyom részéről, mégis hatással van a most zajló eseményekre. Így könnyen azt eredményezheti, hogy az új kormány (amennyiben létrejön) instabil politikai helyzetben kezdi meg működését. Krekó Péter emlékeztetett rá: eddig a Fidesz volt az egyetlen politikai erő, amely egyértelműen ellenezte az új kormány megalakulását, de mostantól ilyen politikai szereplőként jelent meg az államfő is. „Azzal, hogy Sólyom egy éppen aktuális pártpolitikai vitához szólt hozzá es alkotott markáns véleményt, pártpolitikai küzdelmek részesévé vált. Ez egyébként megfelel az eddigi szerepvállalásainak” – fogalmazott Krekó.

Sólyom László. Megszólalt
© Stiller Ákos
Az elemző szerint ugyanakkor figyelemreméltó, hogy Sólyom mostani érvelésében élesen elkülönül az alkotmányosság és a demokratizmus szempontja. „Az államfő úgy foglal állást, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítvány az alkotmányban leírtaknak megfelelő, de kevésbé demokratikus, mint a többi megoldás. Igen ám, csakhogy ezt a nyilatkozatát egy olyan közegben jelenik meg, ahol főleg az MSZP és a Fidesz vitázik egymással a konstruktív bizalmatlansági indítványról. A Fidesz érvelésében az alkotmányosság és a demokratizmus szempontja teljesen összecsúszik, tehát a legnagyobb ellenzéki párt számára a konstruktív bizalmatlansági indítvány nemcsak antidemokratikus, de illegitim, alkotmányellenes is. Sólyom állásfoglalása jelen politikai helyzetben a Fidesz véleményét erősíti, azaz ha létrejön egy új kormány, akkor azt a nyilatkozat politikailag már előzetesen meggyengítheti” – magyarázta Krekó Péter.

Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos

Arra a kérdésünkre, hogy Sólyom esetleg az új miniszterelnök kiválasztásába akart-e beleszólni, mert esetleg nem tetszik neki valamelyik jelölt – például az „MSZP-barát” Vértes András -, Krekó kifejtette: ez esetben Sólyom ugyanígy, nyilatkozat formájában is elmondhatná ezzel kapcsolatos szempontjait, de az államfő nem így tett, hanem inkább az előre hozott választások irányába akarta elmozdítani a politikát. „Sólyom lényegében azzal érvelt, hogy egy hitelességi válság van Magyarországon, s a hitelességet szerinte csak egy választással lehet visszaállítani” – magyarázta az elemző.

Az előrehozott választások, illetve a konstruktív bizalmatlansági indítvány mellett és ellen is felsorakoztathatók érvek – mutatott rá Krekó, amikor arról kérdeztük, vajon a piacok megnyugtatása miatt dobta-e be az előrehozott választás szükségességét az államfő. „Ha felállna egy új kormány, akkor gyorsabban megszűnhetne az a bizonytalan állapot, amit a piacok nehezen szoktak tolerálni” – állítja az elemző. Ugyanígy az előrehozott választás mellett, pontosabban az új kormány ellen is számos érv szól. „Egy év nem elég arra, hogy érdemi reformintézkedéseket hajtsanak végre, legfeljebb csak jelzésértékű intézkedésekkel lehet egy időre megnyugtatni a piacokat. Ezen felül technikailag is le kell vezetni a kormányváltást, nem beszélve a nyári periódusról, amikor a bürokrácia amúgy is csak takarékon működik, ráadásul a kormánynak permanens kampányidőszakban és erős pártkontroll alatt kell tevékenykednie” – mondta Krekó Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

A többség szerint kell a megszorítás

A megkérdezettek többsége úgy véli, hogy a gazdaság rendbetételéhez mindenképpen szükség van a megszorításokra - derül ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutató cég felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett.

MTI Itthon

A három kormányfőjelölt hallgat

Glatz Ferenc, Surányi György és Vértes András sem kívánt nyilatkozni az MTI-nek azután, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP elnöke kedden este a lehetséges miniszterelnök-jelelöltek közé sorolta őket.

hvg.hu Itthon

Vértes korábban kicsiket lépett volna

Nem nagy, hanem kis reformokra volna szükség – mondta tavaly nyáron egy televíziós műsorban Vértes András közgazdász, akinek a neve most az egyik lehetséges "MSZP-kompatibilis" kormányfőjelöltként bukkant fel Surányi György és Glatz Ferenc mellett. De a „kis reformokon” kívül mire számíthatunk még a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetőjétől?

Itthon

Kormányváltás vagy előrehozott választás

Hiába szaglik, nem oszlik. Ez a summázata annak a helyzetnek, hogy ha az MSZP új kormányfőjelöltje élvezi a képviselők legalább felének támogatását, akkor a parlament nem oszlatja fel magát. Noha egyre többen, s nem csak a Fidesz-táborból, tartják megoldásnak az előrehozott választást, nemzetközi példák azt mutatják, éppen a kormánypártok reménytelensége tartósítja leginkább a „régi felállást”.

Itthon

Sólyom László: Jogállami kormánybuktatás

Az alábbiakban közöljük Sólyom László HVG számára írt cikkét. Az elemzés 2004. szeptember 4-én jelent meg, vagyis Medgyessy Péter lemondását követően, Gyurcsány Ferenc kormányfővé választását megelőzően. Sólyom László azt a következtetést vonta le akkor, hogy sokfajta alkotmányos jogi technikája van egy kormányfőváltásnak.

MTI Itthon

Az MDF Bokros tudására esküszik

Az MDF többsége számára Bokros Lajos tudása jelenti a megoldást - közölte Csapody Miklós MDF-es politikus szerdán annak kapcsán, hogy Gémesi György korábban arról írt: Dávid Ibolya sokakat "arcul ütött" Bokros Lajos jelölésével az európai parlamenti listára.

Itthon

Vértes és Glatz elfogadhatatlan az SZDSZ-nek, Surányi habozik

Miután Gyurcsány Ferenc váratlanul nyilvánosságra hozta az általa preferált kormányfőjelöltek névsorát, a szabaddemokraták kiszivárogtatták, hogy semmiképpen nem támogatják Vértes Andrást, lényegében Glatz Ferencet sem. Surányit fenntartás nélkül elfogadnák, ő azonban – érezvén a döntés súlyát – még habozik. Az előrehozott választások lehetősége egyre közelebb kerül, annál is inkább, mert Gyurcsánynak már az MSZP frakciójával is egyeztetnie kell a jelöléseket, kezét megkötötték, pozíciója a párton belül is gyengülni látszik.

MTI Itthon

Glatz vállalná, de csak feltételekkel

Megfelelő társadalmi és politikai bizalom esetén elképzelhető, hogy vállalná a kormányfői tisztséget - mondta Glatz Ferenc akadémikus a Klubrádió reggeli műsorának nyilatkozva.

MTI Itthon

Sólyom: alkotmányos a Gyurcsány elleni konstruktív bizalmatlansági

A Magyar Szocialista Párt által benyújtani tervezett konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal azt lehet elérni, hogy kellő parlamenti támogatás híján lévő miniszterelnököt többségi támogatottsággal rendelkező új miniszterelnök váltson fel. Ezért nem lehet azt mondani, hogy ez alkotmányellenes alkalmazása lenne az eszköznek - mondta hétfőn Varsóban Sólyom László.

MTI/hvg.hu Itthon

Sólyom előrehozott választást szeretne

Csak egy előrehozott parlamenti választás adhat esélyt arra, hogy egy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező kormány állhasson fel - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Televíziónak adott interjújában. Az MSZP szerint Sólyom direkt politizál.