szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig tizenkét pártot vett nyilvántartásba az Országos Választási Bizottság (OVB) a június 7-ei európai parlamenti választásra.

A testület hétfői ülésén négy, csütörtöki ülésén pedig nyolc párt nyilvántartásba vételéről döntött. A nyilvántartásba vettek között több hasonló nevű szervezet is szerepel, így például két "független kisgazda" és két szociáldemokrata párt.

Eddig - érkezési sorrendben - a Magyar Kommunista Munkáspárt, a Magyar Republikánus Politikai Párt, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt, az MSZP, a Szociáldemokrata Párt, a Független Kisgazda-, Nemzeti Egység Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Magyarországi Kisebbségek Pártja, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a Magyar Szociális Párt, a Fidesz és a KDNP vetette magát nyilvántartásba. Utóbbi két párt jelezte: közös listát kíván állítani a választáson.

A parlamenti pártok közül az SZDSZ és az MDF csütörtök délutánig nem kérte nyilvántartásba vételét a júniusi EP-választásra. Egy választási szakértő az OVB döntéseit követően azt mondta: a nyilvántartásba vétel jelentőségét az adja, hogy az "elvárás" szerint azok a pártok gyűjthetnek ajánlószelvényeket, akik az OVB-nél regisztráltatták magukat. Az ajánlószelvényeket és az értesítőket a több mint nyolcmillió választópolgárnak április 6-10-ig, hétfő és péntek között kell megkapnia.

A választáson listát állítani szándékozó pártoknak 20 ezer érvényes ajánlást kell összegyűjteniük. A pártoknak a szelvények gyűjtését az adatvédelmi biztosnál is be kell jelenteniük. Törvény tiltja, hogy az ajánlószelvényekről bárki másolatokat készítsen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Választások idén és jövőre – mit üzennek a pártok?

Jó lenne, ha a júniusi EP-választások az Unió jövőjéről, a Lisszaboni Szerződés ügyéről, a föderalizáció mikéntjéről szólnának, a 2010-es parlamenti választás pedig az euró bevezetéséről, a közjogi kiigazításokról, reformkoncepciók versenyéről. De erre csekély az esély, egymás szapulása valószínűleg folytatódik – véli Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatásvezetője.

Itthon

EP-kampány: hazabeszélő magyar pártok

Lefutottnak tűnik az EP-választás Magyarországon. Biztos Fidesz-győzelem körvonalozódik. Bár a választás persze nem egyenlő a közvélemény-kutatással, a voksolás tétje egyelőre az, mennyire mérsékelheti az előre borítékolt vereségét az MSZP, és mire mennek a kispártok. Sólyom László márciusban hivatalosan is kihirdeti, amit tudunk: június 7-én lehet szavazni.