szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyedülálló helyi megszorító csomagról döntött a dunakeszi önkormányzat, a kiadáscsökkentő intézkedések egy része márciusban már életbe lépett - közölte Illés Melinda jegyző pénteken.

A jegyző elmondta: a gazdasági válság miatt egyre nehezebb az 5 milliárdos költségvetésű város gazdálkodását egyensúlyban tartani. Az idén legalább 400 millió forinttal kevesebb iparűzési adó befizetésével kalkulálhatnak, miközben a kiadások folyamatosan nőnek. Ezért döntött úgy a városvezetés, hogy drasztikus kiadáscsökkentést hajt végre, először a saját háza táján.

Illés Melinda tájékoztatása szerint a polgármester és a két alpolgármester leadta hivatali gépkocsiját és saját autójával közlekedik. A hivatal munkatársainak létszámát 133-ról 105-re csökkentették, az ott maradtaktól megvonták az üdülési hozzájárulást és az étkezési támogatás felét. A munkát ésszerűsítették, az osztályok számát 8-ról 6-ra csökkentették. Jutalmazásra egyetlen fillér sem áll rendelkezésre - tette hozzá.

A képviselő-testületet érintő megszorítások közül a jegyző a bizottságok egy részének összevonását emelte ki. A nyolc bizottságból három lett, s a külső tagoktól megváltak. A képviselők csak egy bizottságban vállalhatnak munkát, így a többes kifizetések megszűntek. Megvonták a három tanácsnok fejenkénti havi 120 ezer forintos tiszteletdíját is.

Közlése szerint mindezt nagyon nehéz volt elfogadtatni az érintett hivatali dolgozókkal és képviselőkkel, ennek ellenére további költségcsökkentő lépéseken gondolkodnak. Szeptembertől várhatóan összevonnak néhány önkormányzati intézményt, vagyis a létszámcsökkentések folytatódnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres-Parragh: a megszorítások iránya jó, a mértéke nem biztosan

Veres János pénzügyminiszter és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egyetért abban, hogy a tervezett válságellenes kormányzati intézkedések jó irányba mozdítják el a magyar gazdaságot, azonban abban már eltér a véleményük, hogy ezek mértéke és időpontja megfelelő-e.

Vélemény

Gyurcsány dilemmája: reform és bukás

„Reform vagy bukás”, ez volt az őszödi beszéd kulcsmondata, de ma már inkább úgy kellene módosítania a kulcsmondatot, hogy reform és bukás – véli a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatásvezetője, Novák Zoltán. Kár illúziókat táplálni, a társadalom nem lesz szövetségese a komoly megszorításokat is jelentő reformoknak, el fogja küldeni a kormányt a következő választáson. Mégis, az MSZP-nek tudomásul kellene vennie – ezt mutatják az európai példák –, a sikeres szerkezeti átalakítások nagy részéhez nem társadalmi szövetségesekre vagy széleskörű politikai konszenzusra van szükség, hanem szilárd pártpolitikai háttérre és kormányzati reform-elhivatottságra. A választási vereség pedig benne van ebben a pakliban.

HVG Gazdaság

Megszorítások az egészségügyben

Drágulni fognak a gyógyszerek, és tovább nő a kisebb kórházak eladósodása – egyebek mellett ez is következhet az egészségbiztosítási kassza megkurtításából.