"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Miniszterelnök-jelöltet és pártelnököt választ ma az MSZP kongresszusa, a küldöttek elfogadnak egy politikai nyilatkozatot is, amelyben vállalják, hogy támogatják a kormányfő-jelölt programját. A választás eredményét Gyurcsány Ferenc leköszönő pártelnök jelenti be.
Vasárnap reggel 10 órakor kezdődött a Budapest Kongresszusi Központban zárt üléssel az MSZP kongresszusa.
Gyurcsány Ferenc leköszönő miniszterelnök-pártelnök Bajnai Gordont ajánlotta új kormányfőnek a küldötteknek a vasárnapi MSZP-kongresszus első felszólalójaként. Hangsúlyozta: nem az a kérdés, hogy megszavazzák-e őt miniszterelnök-jelöltnek, mert biztos abban, hogy ezt megteszik. Gyurcsány Ferenc véleménye szerint a kérdés az, hogy a szocialisták elég erősek lesznek-e, hogy kitartsanak mellette legalább egy évig, megvédik-e, amikor támadják személyét, tevékenységét és családját, és mögötte állnak-e majd, amikor úgy érzi, elfogy körülötte a levegő.
A tervezett menetrend szerint Hiller István elnökségi tag, a jelölőbizottság elnökeként javaslatot tesz az új pártelnök személyére, amelyet Lendvai Ildikó jelöltséget elfogadó nyilatkozata követ. A küldöttek még a zárt ülésen szavaznak - titkosan - a két jelölt támogatásáról.
A délutáni nyílt ülésen Gyurcsány Ferenc jelenti be az eredményt az új pártelnök és miniszterelnök-jelölt megválasztásáról.A tervek szerint Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt mond elsőként beszédet, ezt Lendvai Ildikó megválasztott pártelnök beszéde követi.
A kongresszusi küldöttek - az új pártelnök javaslatára - politikai nyilatkozatot fogadnak el a miniszterelnök-jelölt programjának támogatásáról.
Kiss Péter: az MSZP-ben van egy rend
Kiss Péter, az MSZP alelnöke sem a miniszterelnök-jelölt, sem a pártelnök megválasztásával kapcsolatban nem számít személyi meglepetésre. Arra a érdésre, hogy mit vár a kongresszustól, úgy válaszolt: "megerősítjük Bajnai Gordont miniszterelnök-jelöltként (...), választunk pártelnököt Lendvai Ildikó személyében". Hozzátette: a kormány, illetve a pártvezetés mandátuma a következő országgyűlési választásokig tarthat. Arra a felvetésre, hogy számít-e előre hozott választásokra, Kiss Péter úgy reagált: "úgy kell tervezni, hogy el kell végezni azt a munkát, ami a Bajnai-kormánynak a leckéje". A párt tisztújításával kapcsolatban hozzátette: az MSZP-ben van egy rend, de - mint fogalmazott - az nyilvánvaló, hogy a következő országgyűlési választások után értékelni kell a helyzetet.
Az MSZP rendkívüli kongresszusának helyszínét, a Budapest Kongresszusi Központot körbekordonozták.
SZDSZ: döntenek Bajnairól
Az SZDSZ országos tanácsa (ot) ma délután dönt arról, hogy a párt országgyűlési képviselői támogassák-e Bajnai Gordon miniszterelnökké való megválasztását. A liberálisok múlt hét vasárnap tartottak közös ügyvivő testületi (üt) és frakcióülést. A hajnalba nyúló tanácskozáson az üt tagjai 7:5, míg a képviselőcsoport tagjai 13:4 arányban támogatták a kormányfő-jelölt személyét.
Fodor Gábor pártelnök az üt pénteki ülése után azt nyilatkozta, az ügyvivő testület kéri a képviselőket, ha az országos tanács is igent mond Bajnai Gordon személyére, akkor lássák el névjegyükkel azt a dokumentumot, amelynek aláírását Bajnai Gordon kéri tőlük. Kérdésre válaszolva elmondta, ha az ot nem támogatja a miniszterelnök-jelöltet, akkor előre hozott választások következnek.
Mi történt eddig?
Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök múlt szombaton jelentette be, hogy lemond az MSZP elnöki posztjáról is, egy héttel azután, hogy a szocialisták tisztújító kongresszusán új kormány alakítását javasolta új miniszterelnök vezetésével. Akkor nevezte meg az április 5-i dátumot a következő kongresszus időpontjául, amely eredetileg csak az új miniszterelnök-jelölt személyét hagyta volna jóvá."Tévedtem erőnket, lehetőségeinket illetően, fontos pillanatban adós maradtam a világos beszéddel, szavahihetőségem ennek következtében jelentősen sérült" - mondta kongresszusi beszédében Gyurcsány Ferenc, aki arról is szólt: azt hallja, hogy a változásokhoz szükséges összefogásnak, az azt igénylő stabil kormánytöbbségnek és az ellenzék józan magatartásának ő maga az akadálya. Mint mondta: szerinte folytatni kell a reformpolitikát, s ha ő a változások akadálya, akkor ezt megszünteti.
© Stiller Ákos |
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.