szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kiskunlacházi polgármester szerint kemény kézre van szükség az erőszakos megnyilvánulások visszaszorítására. Megoldásként azt tervezi, hogy elküldi a településről a problémás "csoportokat", s felszólította a helyi romákat, hogy "30 napon belül hozzák létre saját képviseleti szervüket".

Nóri meggyilkolása tavaly, s a nemrégiben történt, szintén kiskorú lány elleni támadás, illetve az utóbbi időszak erőszakos megnyilvánulásai miatt kemény kézre van szükség Kiskunlacházán - nyilatkozta kedden az MTI-nek Répás József polgármester. A tervezett lépések között szerepel egyebek mellett a Btk. módosításának kezdeményezése, illetve a többséget félelemben tartó csoportok távozásra bírása.

Répás József szerint többfrontos harcot kell indítani az erőszakos megnyilvánulások visszaszorítására. Az önkormányzat május 7-i rendkívüli ülésén megszavazta azt a határozatot, melynek értelmében a település vezetése 1-2 héten belül levelet küld az Országgyűlés elnökének és a frakcióvezetőknek, kérve a Btk. bizonyos pontjainak megváltoztatásához szükséges törvénymódosítás napirendre tűzését.

A polgármester elmondta: a kiskunlacháziak szerint a büntethetőség alsó korhatárát 14-ről 12 éves korra kellene csökkenteni, egyúttal szigorítani kellene a kiskorúakkal szemben erőszakoskodók büntetését. A testület kéri a tankötelezettségi korhatár 18-ról 16 éves kora történő csökkentését, illetve az úgynevezett kétszintű rendőrség létrehozásának engedélyezését is.

Répás felszólította a romákat

Répás József hozzátette: mint a település vezetője, felszólította a helyi romákat, hogy 30 napon belül hozzák létre saját képviseleti szervüket, s lépéseket tett a Kiskunlacháza oktatási intézményeiben lefektetett szmsz szigorítására is. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy kitilthatnák az iskolából a társaikkal agresszívan viselkedő gyerekeket. A tervek között szerepel roma pedagógusok alkalmazása is - közölte a polgármester, aki minden tekintélyét latba kívánja vetni annak érdekében, hogy a helyi szórakozóhelyeken, illetve a közterületeken este 8 óra után 14 év alattiak csak szülői felügyelettel tartózkodhassanak. 

Mint ismeretes, Kiskunlacházán tavaly novemberben meggyilkoltak egy szórakozóhelyről hazafelé tartó tinédzser lányt, a tettes azóta sem került kézre. A városban hamar elterjedt a szóbeszéd, hogy helyi roma fiatalok voltak a tettesek, ám a rendőrség ezt a nyomozás adataira hivatkozva cáfolta. A polgármesternek írt februári levelében Bencze József Országos Rendőr-főkapitány leszögezte: a városvezető a gyilkosságot követő megemlékezésen tartott beszédében azt mondta, „Kiskunlacházán elég volt a roma erőszakból.” „Ön minden médiumnak arról nyilatkozott, hogy kevés a rendőr, nincs rendőrőrs a településen, jelentős a romabűnözés, a községben elkövetett bűncselekmények többsége a roma közösséghez köthető és minden valószínűség szerint ők voltak az ügyben az elkövetők. Ebben az időszakban több médiumban is hangsúlyoztuk, hogy a beidézett személyeket tanúként hallgattuk ki, DNS mintát önként adtak, illetve önszántukból vetették alá magukat poligráfos vizsgálatnak. Ezek alapján egyértelműen kizárásra került, hogy nekik a bűncselekmény elkövetéséhez közük lehet. Összesen 98 főtől vettünk DNS mintát, melyekből 64-et már meg is vizsgáltattunk.” – írja levelében a rendőrfőkapitány.

Másfél hete újabb bűncselekmény történt Kiskunlacházán, roma fiatalok csoportosan megfenyegettekk és kiraboltak egy 12 éves lányt. A támadók közül a rendőrség többet is elfogott. A polgármester ezt követően szervezett közmeghallgatást.

Kitiltani csak úgy nem lehet

A község lakóival a hétfői közmeghallgatáson egyeztetett szigorú szabályokra a polgármester szerint azért van szükség, mert "a huszonnegyedik órában" vagyunk. Hozzátette: felkérte a ráckevei rendőrséget a község rendjének folyamatos és fokozott ellenőrzésére, de egy, az önkormányzat és a rendőrség tagjaiból álló közbiztonsági fórum is felügyeli majd Kiskunlacháza biztonságát.

Répás József kijelentette: mindent megtesz azért, hogy akik képtelenek betartani a közösség szabályait, azok távozzanak a településről. Ha maguktól ezt nem teszik meg, felszólítja rá őket, de ha kell, a békés lakosságon keresztül gyakorol nyomást rájuk. A polgármester szerint elsősorban roma csoportokról és személyekről van szó. A tervezett intézkedéseket - bevezetésük előtt - jogi szempontból átvizsgáltatja, mert lehet, hogy egyik-másik aggályokat vet fel - tette hozzá.

Bozóki András politológus, szociológus, jogász a kiskunlacházi polgármester által kilátásba helyezett rendcsinálással kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: még a bizonyítottan bűnt elkövető lakosokat sem lehet egy településről kitiltani, vagy távozásra bírni. Bármiféle ilyen irányú nyomásgyakorlás diszkriminatív, mint ahogy a Répás-féle lépések közül több is erősen súrolja az alkotmányos határokat.

A szakember szerint a polgármester, illetve a képviselő-testület - a térség parlamenti képviselőjén keresztül - az igazságügyi és rendészeti miniszterhez intézett interpellációval is élhetne, hiszen a kormánynak is érdeke, hogy a nagy visszhangot kiváltó gyermekgyilkosság helyszínén nyugalmat teremtsen.

Tavaly november 23-án ölte meg ismeretlen tettes a kiskunlacházi művelődési központban tartott diszkóból egyedül hazafelé tartó Nórit, akinek holttestére a közeli kiserdőben bukkantak rá. A rendőrség nagy erőkkel kezdte el a nyomozást, de a 11 millió forintos nyomravezetői díj ellenére sem sikerült eddig gyanúsítottat találni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!