szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Azt kell megvizsgálni, hogy politikai tevékenységnek számít-e a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete és a Jobbik közötti együttműködésnek rendőrségi objektumban való megkötése – közölte a hvg.hu-val Bencze József országos rendőrfőkapitány. Hasonlóan járnának el akkor is, ha egy másik rendőrségi szakszervezet és párt „bútorozna össze”.

A Szima Judit vezette Tettrekész szakszervezet és a Jobbik együttműködésről kötött megállapodás a parlament mindkét oldalát megmozgatta, egyaránt tiltakozott az SZDSZ, az MSZP és a Fidesz. Az alku más rendőrségi szakszervezeteknél és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban (IRM) is kiverte a biztosítékot.
 
Draskovics Tibor miniszter arra kérte az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK), hogy vizsgálja ki, az érdekképviselet megsértette-e a fegyveres testületekre vonatkozó politikai semlegesség követelményét.

Aggály nélkül
Szima Judit az üggyel kapcsolatos nyilatkozataiban elmondta, nem tagja a Jobbiknak, nem is kíván azzá lenni, és az előírásoknak megfelelően felfüggesztette hivatásos szolgálati jogviszonyát. Így vállalhatta azt, hogy a Jobbik jelöltje legyen az EP-választáson.
Erről a hvg.hu-nak Bencze József országos rendőrfőkapitány elmondta, hogyha egy szakszervezet és egy párt fog össze, azzal nincs gond, de itt egy olyan érdekvédelmi szervezetről van szó, amelynek a tagjai hivatásos rendőrök, akik politikai tevékenysége korlátozott. „Az alkotmány kimondja, hogy a rendőrségnek politikától mentesnek kell lennie, és a testület tagjai nem lehetnek pártnak a tagjai és nem vállalhatnak politikai tisztséget. Ez alól kivételt jelent, ha jelölt, és arra az időre felfüggeszti hivatásos jogviszonyát.”

Az országos rendőrfőkapitány szerint a politikai szerepvállalást kell a vizsgálatban tisztázniuk, azt, hogy egy rendőrség által bérelt épületben megköthető volt-e a szerződés a Jobbikkal. „A szakszervezet, mint társadalmi szervezet működését nincs jogunk ellenőrízni, abban a törvényességi felügyeletet ellátó ügyészség az illetékes. A vizsgálat lezárultával egyébként valószínűleg erre is teszek majd javaslatot az ügyészségnek.”

Szima Juditnak és szervezetének nem ez az első ügye, amelyet vizsgálnak. De a rendőri érdekvédőnek – mint arról Bencze József beszámolt – jelenleg a Jobbik jelöltjeként az EP-képviselőválasztásig mentelmi joga van, így a vele szemben elindított eljárásokat addig nem tudják lezárni. Ezek egyike bujtogatás miatt folyik a Szimával szemben a Budapesti Katonai Ügyészségen.

Kizárt szakszervezet
A napokban kizárta tagszervezetei sorából a Munkástanácsok Országos Szövetsége a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetét (TMRSZ) - írja a Népszabadság. A lapnak nyilatkozó Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke indokolásában elmondta: a TMRSZ 2005-ös csatlakozása óta folyamatosan vitatta a konföderáció belső szabályzatát, de erősítette a kizárást az is, hogy a Tettrekész honlapján rendre jelentek meg a társadalmi normákat durván áthágó megnyilatkozások, mint például az, hogy Magyarországon nem lehetőség, hanem kötelesség antiszemitának lenni. Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezetek Szövetségének vezetője pedig a lapban súlyos problémának nevezte, hogy egy rendőrszakszervezet politikai mozgalomhoz kötődik, mert ez diktatúra kialakulásával fenyeget.
Egy másik ügyben, amelyről a hvg.hu is írt tavaly év elején, azért indult vizsgálat, mert egy, Szima nevével ellátott levélben arra kérték a rendőröket, hogy támogassák a Magyar Gárdát. Az eljárásban nem derült ki, hogy ki írta alá a dokumentumot és ki terjesztette. Szima Judit mindenesetre cáfolta, hogy tőle származott volna a papír, és tiltakozott az ellen, hogy a gárdával kapcsolatba hozzák. Mára azonban ezt másképpen láthatja, hiszen jelölő pártjának vezetői szervezték a Magyar Gárdát, amely ma is szoros kapcsolatban áll a Jobbikkal.

A hvg.hu információi szerint a Tettrekész mintegy 6000 fős tagsága, akik között 5300 a hivatásos rendőrök száma, nem támogatja egyöntetűen a Jobbikkal kötött megállapodást. Úgy tudjuk, a rendőri vezetésnek jól jön, hogy a testületen belüli radikálisok a Tettrekész tagjaiként könnyebben azonósíthatók, másrészt a több rendészeti szakszervezet megosztja a dolgozókat, így munkavállalói érdekeiket erőtlenebbül érvényesíthetik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Jobbik és a Tettrekész rendőrszakszervezet megállapodása

Draskovics Tibor miniszter utasítást adott annak vizsgálatára, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ) közötti megállapodás hétfői aláírásának körülményei és az együttműködés tartalma összhangban áll-e azokkal a szabályokkal, amelyek a rendőri munka politikamentességét garantálják - közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) az MTI-vel.