szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Speciális nyelvi laboratóriumot adtak át az Eötvös Loránd Tudományegyetem fogyatékossággal élő hallgatói számára pénteken az intézmény Trefort-kerti és lágymányosi campusán - közölte az egyetem.

Az 50 ezer eurós támogatásból speciális bútorokat, informatikai eszközöket, látássérülteket segítő berendezéseket és szoftvereket vásárolt az egyetem. Az így kialakított speciális nyelvi laborok bármilyen sérülés (diszlexia, diszgráfia, mozgás-, látás- vagy hallássérülés) esetén lehetővé teszik a nyelvtanulást. A számítógépeket a gyengénlátók érdekében képernyőolvasó és képernyőnagyító programokkal látták el, a vak hallgatók segítésére Braille-kijelzőket és -nyomtatókat vásároltak, a hallássérültek számára webkamerát szereltek fel, a diszlexiások és diszgráfiások pedig olvasást és írást segítő programokat használhatnak. 
 
Ezeknek az eszközöknek a segítségével a fogyatékossággal élő hallgatók a jövőben önállóan is képesek idegen nyelvek elsajátítására, amely olyan kompetenciához segíti őket, amivel könnyebben helytállhatnak a munkaerőpiacon - olvasható a közleményben.
 
Hudecz Ferenc, az ELTE rektora az átadáson hangsúlyozta, hogy e megállapodás annak a szakmai munkának az elismerését jelenti, amely az egyetemen folyik a fogyatékossággal élő hallgatók érdekében. Az egyetemen a 2008/2009. tanévben közel 200 regisztrált, fogyatékossággal élő hallgató tanul, ebből a két campuson mintegy 150 hallgató, de természetesen a lehetőségek az egyetem minden fogyatékos diákja számára nyitva állnak. 
 
A projekt megvalósításának tapasztalatai alapján az egyetem rektora kezdeményezte a speciális szükségletű hallgatói ügyek bizottságának létrehozását, amely a jövőben összehangolja a laborok működését. Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója kiemelte, hogy egyetlen cég sem mondhat le a tehetséges emberekről azért, mert azok esetleg fogyatékossággal élnek vagy hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartoznak.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Mesterképzés: a legnépszerűbb egyetemek, főiskolák

Kétszer annyian jelentkeztek az idén első helyen mesterképzésre, mint tavaly: míg ezek a hallgatók 2008-ban csak az összes felvételiző hat százalékát tették ki, ebben az évben arányuk 13 százalék körülire emelkedett - olvasható az Országos Felsőoktatási Információs Központ legfrissebb összegzésében.