szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem azért állított elő a rendőrség a múlt szombati Erzsébet téri rendezvényről több embert, mert a demonstrálók gárdista egyenruhát viseltek, hanem mert megtiltott rendezvényen vettek részt és ellenszegültek a rendőri intézkedésnek - jelentette ki az országos rendőrfőkapitány pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

A rendőrség jogszerűen tiltotta meg a rendezvény megtartását - közölte pénteken Bencze József országos rendőr-főkapitány. Az oszlatás is jogszerű volt, mert a megjelentek egy megtiltott rendezvényen vettek részt, és a rendezvény több esetben is elveszítette békés jellegét, rendőrökre támadtak, ami önmagában is feloszlatási ok.

A rendőrség nem azért állított elő néhány tüntetőt, mert azok a Magyar Gárda formaruháját viselték. Minden esetben a jogszerű rendőri intézkedésnek való ellenszegülés miatt tett feljelentést a rendőrség, az más kérdés, hogy az előállítottak büszkén vállalták, hogy a Magyar Gárda tagjai és a szervezet formaruháját viselik - tette hozzá.

A főkapitány a július 4-ei eseményekkel kapcsolatban elmondta: még szombat előtt egy magánszemély jelentett be rendezvényt a Kossuth térre, ezt az egyeztetés során megváltoztatta és a Szabadság teret választotta. A teret azonban az V. kerületi önkormányzat már korábban átengedte kulturális rendezvény céljára, így a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK) már nem volt jogköre elbírálni a bejelentést. Ezt a bejelentő tudomásul vette.

Július 4-én délben, délután fél 4-kor és fél 5-kor magánszemélyek jelentettek be rendezvényeket a főváros három különböző pontjára. A rendőrség mindhárom rendezvényt megtiltotta, arra hivatkozva, hogy a közlekedés más módon nem biztosítható.

Bencze József emlékeztetett arra: az Alkotmánybíróság korábban úgy foglalt állást, hogy meg lehet tiltani egy rendezvény megtartását, ha a rendőrségnek nem áll rendelkezésére elég idő a közlekedés más útvonalon való biztosítására. A tiltó határozatot egy bejelentő megfellebbezte, kettő tudomásul vette.

A rendőrségi tiltás ellenére azonban több csoport is érkezett a korábban meghirdetett demonstrációkra, őket a rendőrség folyamatosan tájékoztatta arról, hogy tiltott rendezvényen vesznek részt, és felszólította őket a helyszín elhagyására. Aznap egyébként további 45 rendezvényt biztosított a BRFK.

© Bődey János



A főkapitány hangsúlyozta: a gyülekezési törvény felhatalmazza a rendőrséget arra, hogy a megtiltott rendezvényt feloszlassa. Az oszlatás során "a legnagyobb kímélettel, arányosan és fokozatosan járt el az intézkedő parancsnok és a biztosításban részt vevő rendőri erők" - mondta. Hozzátette, hogy a tüntetők passzív ellenállására reagálva a rendőrség elkezdte feloszlatni a rendezvényt, igazoltatásba, előállításba kezdett. Megjegyezte: az oszlatás nem mindig vízágyú, "vannak kíméletesebb módok is".

A szabálysértési törvény tartalmazza, hogy a jogszerű rendőri intézkedésnek ellenszegülő szabálysértést követ el, a rendőrségi törvény pedig azt, hogy aki a szabálysértést tovább folytatja, azt a rendőrség előállítja. Ennek megfelelően járt el a parancsnok - hangsúlyozta Bencze József.

Mint mondta, öt embert bűncselekmény gyanúja miatt állítottak elő, közülük négyet hivatalos személy elleni erőszakkal, egyet pedig lopással gyanúsítanak. A többi esetben a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés, és más cselekmény - például garázdaság, közlekedési szabálysértés, közbiztonságra veszélyt jelentő eszköz tartása - volt a feljelentés oka. Három esetben lufiba töltött emberi vagy más eredetű vizelet miatt állítottak elő demonstrálókat.

Bencze József közölte: mindenkinek, akit a rendőri intézkedés során előállítottak vagy igazoltattak, van lehetősége jogorvoslatra, ezzel eddig kilencen éltek. A szabálysértési ügyekben pedig a bíróság jár el. A szombati oszlatás összesen 89 millió forintba került, a rendőri eszközökben félmillió forint kár keletkezett.

Hozzátette, hogy július 11-ére a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelentett be rendezvényt a Szabadság térre, ezt a rendőrség tudomásul vette, valamint egy magánszemély jelentett be rendezvényt az Erzsébet térre, s erre "rácsatlakozott" a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. Szombatra a fővárosban 50, az ország többi részén 21 rendezvényt jelentettek be.

A főkapitány megjegyezte: a büntető törvénykönyv szerint az, aki egy feloszlatott egyesület vezetőjeként lép fel, megvalósítja a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos jogsértést. Ha valaki jogsértést követ el, a rendőrség határozottan, szakszerűen és törvényesen lép fel vele szemben - jelentette ki. Megjegyezte: mivel sok rendezvényt tartanak szombaton a fővárosban, a budapesti rendőrfőkapitány fokozott ellenőrzést rendelt el.

Visszavont intézkedés

Félreértésre adhatott okot, ezért visszavonta azt Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatójának a Magyar Gárdával kapcsolatban kiadott intézkedését Bencze József országos rendőrfőkapitány, mondta el a sajtótájékoztatón, hozzátéve: a bűnügyi főigazgató, Házi István az ő távollétében adta ki ezt az intézkedést.

Mint mondta, ebben a múlt csütörtöki - a Magyar Gárda Egyesületet jogerősen feloszlató - bírósági ítéletet követően kiadott intézkedésben részben a bírósági ítéletről szóló tájékoztatás, részben "segítő jellegű értelmezés" volt arról, hogy "a rendőrség mit tehet, mit nem tehet, milyen jogalapja van különböző intézkedésekre". Döntését Bencze azzal indokolta, hogy az félreértelmezhető volt, mivel "polgári bírósági véleményeket hozott be a rendszerbe".

Az MTI kérdésére, hogy pontosan mi volt az, ami félreértésre adhatott okot, mindössze annyit mondott: a gárda felszámolásával kapcsolatos bírói ítéleteket rögzítették a tájékoztatóban, de "olyan összefüggésben, ami félreértésre adhatott okot". A főkapitány hangsúlyozta: Magyarország jogállam, ahol be kell tartani a jogszabályokat és a jogerős bírói ítéleteket, azokat végre kell hajtani, tudomásul kell venni és tiszteletben kell tartani.

Közölte: ha a formaruha viselése más tényállási elemekkel együtt alkalmas arra, hogy másokat megbotránkoztasson, riadalmat keltsen, akkor ezt mérlegelnie kell az intézkedő rendőrnek. Mint mondta, egyenként, elkövetőnként, a rendezvény helyszíneként mérlegelve kell dönteni arról, hogy mi a jogalapja az intézkedésnek. A főkapitány közölte: a szombati rendezvények biztosítása során is ezt az elvet alkalmazzák. A rendőrség határozottan fog fellépni minden egyes jogsértés és törvénysértés esetén, és maximálisan garantálja a békés gyülekezéshez való jogot - mondta.

Csütörtökön a Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményben tudatta: információjuk szerint Bencze József "visszavonta azt a rendőrségi belső iránymutatást, amelyre hivatkozva az elmúlt napokban a formaruhát viselő gárdistákat garázdaság vétségével állították elő".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Wiesenthal Központ: üdvözlendő a Magyar Gárda feloszlatása

A Simon Wiesenthal Központ üdvözli, hogy a Fővárosi Ítélőtábla romaellenességre való uszítás miatt jogerősen feloszlatta a szélsőjobboldali Magyar Gárdát a múlt héten kihirdetett ítéletében - tudatta hétfőn eljuttatott közleményében a szervezet európai részlege.

hvg.hu Itthon

Gárdázni tilos, de egyenruhában bárki flangálhat

Ha nem tetszik a felosztalásról szóló bírósági ítélet, "nem azonosul vele", de ha érdeke úgy kívánja, bátran hivatkozik rá a csütörtök óta már törvénytelenül működő Magyar Gárda. Igaz, a rendőrségnek is nehezére esik a bírósági döntés pontos értelmezése, amikor gárdista egyenruhákra vadászik.

MTI Itthon

SZDSZ: nem Vonáék azok, akiket védelmeznünk kell

Az alkotmányos normákkal és a bírói ítéletekkel tudatosan szembefordulóknak nincs helyük a magyar közéletben, biztosan nem ők azok, akiket védelmeznünk kell - írja az MTI-hez hétfőn eljuttatott közös nyilatkozatában több egykori és jelenlegi SZDSZ-es.

MTI Itthon

A magyarok fele egyetért a Gárda feloszlatásával

A magyarok fele egyetért a Magyar Gárda feloszlatásáról szóló bírósági döntéssel, a megkérdezettek harmada azonban túl keménynek tartja a rendőrség fellépését a gárdisták szombati tüntetésén - derül ki a Népszabadság megbízásából készített Medián-felmérésből.

MTI Itthon

MSZP: Balog alkalmatlanná vált

A szocialisták szerint Balog Zoltán a szélsőjobbosokat védi, miközben emberi jogi bizottsági elnökként ezt nem tehetné.

hvg.hu Itthon

Üvöltve zsidóztak az Erzsébet téren - videó

Könnygáz a felszólítás ellenére nem távozókkal szemben. A rendőrség a már hivatalosan is jogellenesen gyülekező Magyar Gárdát oszlatta szombaton. Rosszullét, gázálarcok és persze a refrén: ismét csak zsidózás. Videónk harmadik része a tegnapi esményekről. A hvg.hu akcióközelben.

hvg.hu Itthon

A szombati tüntetés minden volt, csak nem spontán

A rendőrség továbbra sem indokolja meg érdemben, miért nem élhettek gyülekezési jogukkal a szombati tüntetés résztvevői, noha az esemény szervezője valószínűleg végig együttműködött a rendőrséggel. Éppen ez bizonyítja, hogy az esemény szervezett és nem spontán volt, ahogy azt Vona Gábor, a Jobbik elnöke állítja. A rendőrség tehát jogszerűen oszlathatott.