szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Írásbeli kérdéseket intézett a legfőbb ügyészhez Karsai Péter, az MDF országgyűlési képviselője az UD Zrt. ügyben; a politikus arra kér választ, hogyha tudomásukra jut, hogy egy cég kétmilliárd forintot kíván fordítani egy parlamenti párt ellenőrzésére, akkor az ügyészség milyen lépéseket tehet.

Karsai Péter az MDF országgyűlési képviselője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: írásban négy "elméleti kérdést" intézett a legfőbb ügyészhez augusztus 5-i keltezéssel, és abban bízik, hogy a 15 napos határidőn belül választ kap Kovács Tamástól. A politikus azt mondta, azért terjesztett "elméleti kérdéseket" a legfőbb ügyész felé, mert azzal hárítanák el a válaszadást, hogy folyamatban lévő ügyről nem adhatnak tájékoztatást.

Az MDF-es képviselő azt kérdezi Kovács Tamástól, milyen lépéseket tartana indokoltnak, ha tudomására jutna, hogy egy személy vagy egy szervezet kétmilliárd forintot fordítana egy parlamenti párt feletti kontroll megszerzésére, és milyen információkat tartana elégségesnek, hogy az ügyészség vizsgálatot indítson ilyen ügyben?

Keller levele nyomán nyomoznak 

Feljelentésként értékelte a legfőbb ügyész a Keller László által hozzá intézett, az UD Zrt. ügyében feltett írásbeli kérdést. Ezt a szocialista képviselő mondta el az MTI-nek szerdán.

Keller László közölte: Kovács Tamás, legfőbb ügyész válaszolt a hozzá intézett levelére, amelyben azt írta, hogy annak tartalma miatt az írásbeli választ igénylő kérdést feljelentésként értékelte, és átette a Központi Nyomozó Főügyészséghez, amely személyes adattal való visszaélés vétsége miatt nyomozást rendelt el augusztus 4-én.

Az MSZP-s politikus egy hete tett fel feljelentésnek is tekinthető írásbeli kérdést az UD Zrt. üggyel kapcsolatban a legfőbb ügyésznek.

Karsai Péter arra is választ vár, mely szereplő viselkedése feszegeti a tisztességes demokrácia és jogállamiság kereteit: azé, aki törvénytelen eszközökkel próbál beavatkozni egy párt tisztújítási folyamatába, vagy az aki ezt az információt a nyilvánosság elé tárja, esetleg aki bizonyítékait átadja a megfelelő szerveknek?

A Gripen-üggyel kapcsolatban azt a kérdést tette fel, milyen lépéseket tartana a legfőbb ügyész indokoltnak, ha egy bűncselekmény hiányában lezárt ügyben a nemzetközi sajtóból arról értesülne, hogy egy másik ország hatóságai szerint a többmilliárdos korrupció-gyanús ügyben magyar politikusok és pártok is érintettek?

Karsai Péter sajtótájékoztatóján azt mondta: várja a legfőbb ügyész válaszát a törvény által elrendelt 15 napos határidőn belül. "Nem engedhetjük, hogy két évtizeddel a rendszerváltozás után a politikai bunda részévé váljon a demokráciának" - fogalmazott az országgyűlési képviselő, hozzátéve, az sem engedhető meg, hogy visszatérjen a politikai nézetek, vélemények nyílt vállalása miatti félelem a közéletbe, vagy bármilyen más ügyben az áldozatokból kreálhassanak bűnbakot.

Szintén az UD Zrt.-ügyben Keller László szocialista országgyűlési képviselő augusztus 4-én intézett féltucatnyi kérdést a legfőbb ügyészhez, amelyben többek között azt tudakolja, kinek a megbízásából és milyen információt gyűjtött személyéről a cég.

Korábban Nyakó István, az MSZP országgyűlési képviselőjeként szintén több tucat kérdést tett fel az UD Zrt. ügyében a legfőbb ügyésznek, amelyben egyebek mellett az kérdezte, hogy miért Szilvásy György lett az egyetlen gyanúsított az UD Zrt.-ügyben?

Az UD Zrt. ügye tavaly ősszel robbant ki. Szeptember 12-én több napilap arról számolt be, hogy a cég ellen előző nap nyomozást indított a Nemzeti Nyomozóiroda. Ugyanezen a napon Dávid Ibolya, az MDF elnöke sajtótájékoztatón jelentette be: a birtokába került hangfelvétel szerint több egykori és jelenlegi politikus is érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben. Az MDF elnöke a legfőbb ügyésztől és az NNI-től is soron kívüli vizsgálatot kért, amelyet a Fővárosi Főügyészség később elutasított.
  
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Laborc panaszát elutasította az ügyészség

Elutasított a Fővárosi Főügyészség a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) lemondott vezetőjének, Laborc Sándornak az UD Zrt. ügyben folytatott nyomozás megszüntetését kifogásoló panaszát - tudta meg a HavariaPress.

MTI Itthon

Heteken belül lezárná a rendőrség az UD Zrt.-ügyet

Néhány héten, maximum egy hónapon belül lezárná a rendőrség az UD Vagyonvédelmi Zrt. ügyében a Nemzetbiztonsági Hivatal 2008. szeptember 10-i feljelentése alapján elrendelt nyomozást - írta hétfői számában pontosan meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Népszabadság.

MTI Itthon

NBH-s hibák az UD-ügyben

Nem csak az ügyészségen múlt az UD-ügy, mert a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hibái is közrejátszanak abban, hogy a nyomozást annak kezdete után tíz hónappal, bűncselekmény hiányában végül megszüntették - írta nevük elhallgatását kérő rendőrségi forrásaira hivatkozva a pénteki Népszabadság.

MTI Itthon

Somogyi Zoltán nem hagyja cserben Dávid Ibolyát

Somogyi Zoltán nem azután döntött arról, hogy lemond a Political Capital (PC) irányításáról, a cég pedig a magyar kampánytanácsadásról, hogy Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója is lemondott - olvasható a Népszabadság pénteki számában megjelent interjúban.

MTI Itthon

Laborc: sok mindent találtak az UD Zrt. lefoglalt gépein

Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal hétfőn lemondott főigazgatója arra hivatkozva panaszolta meg az UD Zrt. ügyében hozott nyomozást megszüntető határozatokat, hogy szerinte nem hajtották végre a feljelentett bűncselekmények bizonyítására alkalmas nyomozati cselekményeket, és "a nyomozás metodikája az UD Zrt vezetői felelősségének elmosását eredményezte" - derül ki a főigazgató által a rendőrségnek küldött, és szerdán az MTI birtokába került dokumentumból.

MTI Itthon

Megszüntették az UD Zrt. elleni egyik nyomozást

Bűncselekmény hiányában megszüntette az adócsalás és számlafegyelem megsértése miatt folytatott nyomozást a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az UD Zrt. ügyében - hangzott el a közszolgálati televízió Híradójában hétfőn.

Vélemény

Miért könnyű elfogultsággal vádolni az ügyészséget?

Korrupciógyanús ügyész (a vádhatóság egykori szóvivőjének) lelepleződése ismét címlapra tette az UD Zrt. büntetőügye miatt amúgy is reflektorfényben lévő ügyészséget. És ismét előkerült a politikai elfogultság vádja. Sokkal könnyebb lenne az ügyészségnek is visszautasítani e vádakat, ha felszámolnák a jogrendszer strukturális eredetű rendellenességeit. Ami egyébként az igazságszolgáltatás, közigazgatás egészére jellemző: gyenge külső-belső civil kontroll, nehezen átlátható szervezeti működés, az utólagos elszámoltathatóság hiánya.