szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A józsefvárosi jegyző bezáratja a Verseny utcai piac néven ismert Dózsa György úti "Novák" piacot, mivel az üzemeltető nem kérte ki időben az engedélyeket. Az ócskapiaccal persze nem csak ez volt a gond: a szóbeszéd szerint lopott holmik fellelési helye, a kerületi hatóság szerint pedig jóformán semmilyen szabályt nem tartottak be.

Józsefváros jegyzője elrendelte a Novák és Novák Kerekedőház Zrt. által működtetett Dózsa György úti piac, közismert nevén a Verseny utcai piac bezárását, amelyre október 8-án kerül sor. Az ócskapiacként - vagy más közösségek számára a lopott bringáiról - ismert piacot nem először csukja be a hatóság: tavaly márciusban a kerületi jegyző egyszer már bezáratta üzemeltetései szabálytalanságok miatt, ám az üzemeltető Novák és Novák megfellebbezte, a végrehajtás felfüggesztését kérve a bíróságtól. A kerület tájékoztatása szerint a bíróság másfél év alatt nem bírálta el az ügyet, s egyetlen érdemi tárgyalásra sem került sor az ügyben, így a MÁV tulajdonában álló területen tovább folyhatott az árusítás.

A piac mostani bezárását az indokolja, hogy a piac működése a minimális jogszabályi feltételeknek sem tett eleget. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg korábban csak nyilvántartásba kellett venni az üzemeltetőnek egy piac létrehozását, az idén márciusi 55/2009-es kormányrendelet szerint már szakhatósági engedély kell hozzá, ráadásul - s ezen csúszott el a Verseny utcai üzemeltető is - a már meglévő engedélyeket is felül kell vizsgálni, vagyis újra kell kérni az engedélyeztetést. A Novák és Novák ezt mulasztotta el a július 12-iki határidőig.

A mulasztást feltehetően utólag észlelték az üzemeltetők, mert egy másik cég, az Alpok Idősek Otthona kft. nevében szeptemberben működési engedélyért folyamodtak. Amíg ez az ügy folyamatban van, a piac zárva lesz. Az Alpok otthon egyébként ugyanúgy a Novák család érdekeltsége, mint a piac eddigi üzemeltetése. Az új engedélyt kiadhatják, de az engedélyeztetés során a szakhatóságokat kell megkeresni: az ÁNTSZ-t, s a mezőgazdasági szakhatósági hivatalt.

A nagyjából tíz éve működő Verseny utcai piac elleni kifogásokat a kerületnek - utóbbi elmondása szerint - folyamatosan jelezte a vámhatóság, a rendőrség, s nem csak a kosz, a közlekedési káosz és a közrend fenntartása okozott problémát. A piacon a "normális" pavilonok mellett földről árusított kacatok, lőszer, fegyver, lejárt gyógyszerek, lopott holmik is előfordultak. A működtető nyilvántartást nem vezetett arról, hogy kik árulnak a piacon, márpedig az új jogszabály szerint ez kötelező - emlékeztet a kerület hatósági ügyosztálya.

A piac üzemeltetője köteles a helyszínen jelen lenni, bármilyen hatóságnak a rendelkezésére állni, az ellenőrzésben részt venni, s a hatóság által kért adatokat megadni, így talán elkerülhetők azok a jelenetek, amelyek a józsefvárosi piacon tartott vámhatósági razziákból ismerősek: a pavilonban álló eladó a pénzügyőröket látva lehúzza a rolót, elszalad, s a piac működtetője széttárja a kezét, mivel nem is tudja, ki árusít ott. Az önkormányzat úgy tapasztalta, hogy az árusítóhelyek bérlői is jobbára akkor értesültek a bezárásról, amikor a hivatal kiplakátolta vele a piacot - az üzemeltető állítólag nem verte nagydobra a hírt.

Ha a Verseny utca piac üzemeltetője netán azt hitte, hogy a korábbi felfüggesztés elbírálásáig egy névtábla-cserével tovább viheti a boltot, hát tévedett. Ettől persze még az Alpok Idősek Otthona megkaphatja az üzemeltetési engedélyt, de csak ha a szakhatóság által támasztott feltételeknek megfelelnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Új kormányrendelet jött ki a vásárokról és a piacokról

A vásár és a piac tartását a fenntartó kérésére a helyi jegyző engedélyezi, de a kérelemben meg kell jelölni az üzemeltetőt is, mivel ő felel a jogszerű működésért - egyebek mellett ezt tartalmazza "a vásárokról és a piacokról" szóló kormányrendelet, amely a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

Tóth Sándor Gasztro

Fehérvári plázaházasság: vannak-e még kofák?

Sorozatunkban eddig csak külföldön piacoltunk. Mostantól a külhoni forgolódás mellett szeretnénk kis hazánkban is körülnézni. Milyenek a mi piacaink? Vannak-e még olyan kofák, mint például a híres székesfehérvári Kati néni? Aki sajnos már náluk is csak emlék.