szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Büntetőfeljelentést tett a pécsi önkormányzat a rendőrségen ismeretlen tettes ellen a napokban, mert álláspontja szerint a korábbi vízszolgáltató, a francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt. tevékenységével összefüggésben fennáll a sikkasztás és a hűtlen kezelés gyanúja.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere kedden, a baranyai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón a lépést indokolva azt mondta, hogy a Pécsi Vízmű gazdálkodása nem volt szabályszerű. A többségi tulajdonos pécsi önkormányzat elől eltitkolták az adósság jelentős részét, az nem 800 millió, hanem 1,5 milliárd forint.
   
Szabó Iván, a város ügyvédje azt mondta: azt, hogy pontosan milyen bűncselekmények történhettek, azokat kik, hogyan követhették el, a rendőrség dolga lesz tisztázni. Felmerül a számviteli fegyelem megsértése, a magánokirat-hamisítás is.  
   
Hozzátette, eddig az látható hogy a Pécsi Vízmű saját cégén, a 2002-ben alapított Aquainvest Kft.-n keresztül tizenhét cégből álló leányvállalati rendszert épített ki és bevásárolta magát kistelepülések vízművállalataiba, ahol a menedzsmentjogokat is megszerezte. Az irányítás birtokában e leányvállalatokkal hiteleket vetetett fel, veszteségeiket a pécsiek pénzéből finanszírozták.
   
"Olyan cash flow rendszert hoztak létre, melyet kívülről nem lehetett látni, hiszen a számlájukon az évi 6 milliárd forint összértékű pécsi lakossági befizetésnek köszönhetően mindig volt pénz. De ahogy egy leányvállalatuk veszteséges lett, a Pécsi Vízmű cégéből kipótolták. A Pécsi Vízmű az utolsó időkben már 200 millió forint veszteséget könyvelhetett el, mert a Suez terjeszkedését a pécsi emberek pénzéből fizették" - közölte.
   
Szabó Iván hangsúlyozta, hogy sem az igazgatótanács, sem a felügyelőbizottság önkormányzat által jelölt tagjai nem tudtak ezekről az ügyletekről. Arról a 900 millió forint értékű váltótartozásról sem, amely sohasem szerepelt a cég mérlegeiben, s amely miatt a pécsi önkormányzatnak, mint többségi tulajdonosnak a Pécsi Vízműben lévő részvényeinek értéke jelentősen csökkent.
   
Az ügyvéd utalt rá, a Pécsi Vízmű alapszabálya szerint Nyirati István vezérigazgató 150 millió forintig volt jogosult aláírni, 250 millió forint feletti kötelezettségvállalást pedig csak a társaság közgyűlése hagyhatott jóvá. "A váltó, ami mellett még több másik váltóról is szó lehet, soha nem járta meg ezeket a fórumokat, azokról csak a vezérigazgató tudott jelenlegi ismereteink szerint" - jelentette ki. Kitért rá, hogy emellett lehettek "aggályos ügyletek, pénzmozgások", de ezeket nem sikerült felderíteni, azokról nincs konkrét információjuk.
   
Szabó Iván a probléma nagyságát érzékeltetve közölte: egy nappal azután, hogy az önkormányzat birtokba vette a vízközműveket, a bankok tudatták az önkormányzattal, hogy zárolták a Pécsi Vízmű Zrt. számláit, s arra inkasszót vezettek. 
   
Úgy vélte, hogy ha a város és az új szolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. nem vette volna gyorsan birtokba a vízmű épületét, Pécs vízközmű-vagyonát ma valószínűleg felszámoló árverezné. "Jelenleg tárgyalásokat folytatunk pénzintézetekkel és már körvonalazódik egy megállapodás a vízművagyon megmentése érdekében" - fogalmazott Szabó Iván.
   
Páva Zsolt jelezte: nyilatkozatot kérnek a Suez vezetőitől annak kiderítésére, hogy a Pécsi Vízműnél folytatott ügyletek az ő utasításukra történtek-e, vagy az esetleges visszaélések a helyi vezetőknek tulajdoníthatók.
   
Hangoztatta, szó sincs arról, hogy az önkormányzat franciaellenes lenne, hiszen éppen tavaly kötött egy hosszú távú megállapodást egy másik francia céggel, a Dalkia csoporttal Pécs hőenergiával való ellátására. A Sueztől azért akarnak megválni, amiért Párizs, Bordeaux, vagy Lyon, hogy a vízközművek önkormányzati kézben legyenek.   
   
A polgármester arra reagálva, hogy a Pécsi Vízmű hétfőn átvette az irányítást a vízmű Nagy Lajos király úti ügyfélszolgálati irodája felett, azt mondta: a Tettye Forrásház  más helyszínen új irodát nyit helyette.
   
Zsobrák Péter, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta: a vízmű-ügyben mindkét fél részéről érkezett feljelentés, a rendőrség vizsgálja, megállapítható-e a bűncselekmény gyanúja. Ha igen, akkor eldönti, hogy az eljárásokat melyik szerv jogosult és köteles lefolytatni.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!