szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon új társadalmi szerződésre van szükség, de azt nem a két nagy politikai tábor kötné egymással, hanem a politikai elit a gazdasági és a társadalmi szereplőkkel - mondta csütörtökön egy brüsszeli rendezvényen Stumpf István.

A Századvég Alapítvány elnöke, volt kancelláriaminiszter szerint a magyar pártrendszer átalakulóban van: az eddigi kétpólusú helyett hegemonisztikus rendszer jön létre. A jövő tavaszi választásokig a magyar baloldal számára "nincs feltámadás", és bár "a Fidesz önsorsrontó képessége továbbra sem lebecsülendő", mégis "kormányzásra ítéltetett" - vélekedett Stumpf azon a vitafórumon, amelyet a Microsoft brüsszeli székházában tartottak Magyarország versenyképességéről, az új kihívások megválaszolására való felkészültségéről.

Úgy látja, hogy a Fidesz azért "nem tud veszíteni", mert a szociálliberális koalíció hihetetlen mértékben "leharcolt". A szocialisták táborára a dezorientáltság jellemző, egyes csoportok egymás ellen fordultak, nincs közös ideológiájuk. Gyurcsány Ferenc legutóbbi nyilvános megszólalását úgy értékelte, hogy a korábbi pártvezető-kormányfő ugyanazt a konfrontációs hangnemet ütötte meg, mint korábban. A szocialisták a választásokon várhatóan mélyrepülést mutatnak be, és most bizonyos "veszteségminimalizálásra" törekednek - mondta. Mint hozzátette, eközben a Fidesz megnyilvánulásai "kockázatminimalizáló" törekvésekre utalnak.

Az MTI kérdésére Stumpf István elmondta: semmi jelét nem látja annak, hogy a Fidesz adott esetben, ha az alkotmánymódosító képességet jelentő kétharmados többség megszerzése azt kívánná, összefogna a Jobbikkal. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Jobbik, amely akár meg is nyerheti az MSZP-vel a második helyért vívandó harcot, most már erősebben támadja a Fideszt, mint a szocialistákat. A Fidesz-Jobbik összefogásnak Stumpf szerint ellentmond az is, hogy a Szentkorona-tan alapján álló Jobbik alkotmányos elképzelései elütnek a Fidesz felfogásától. Szerinte egyébként a választások közeledtével a pártpreferenciákat illetően a lakosság egyre erősebben mérlegeli a kormányzóképesség szempontját, és ez nem a Jobbik táborának további növekedését valószínűsíti.

Stumpf megjegyezte, hogy az elmúlt húsz év során senkinek sem volt ilyen sok ideje felkészülni a kormányzásra, mint most a Fidesznek. A választási győzelem után kormányzati szerkezetátalakítás, valamint új költségvetés várható - tette hozzá. Megreformálandónak ítélte a pártfinanszírozás és a közbeszerzés rendszerét, "mert ezek a korrupció melegágyai".

A társadalmi szerződéshez - mondta - nagy szükség lenne egy hiteles baloldalra is, de ennek hiányában a gazdasági szereplőkkel, társadalmi szervezetekkel kell azt megkötnie a politikai elitnek. "Felelősségre vonással nem lehet helyettesíteni a kormányzást" - fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy nagy az elszámoltatásra irányuló nyomás. 
 
Az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere az állam szükséges szerepét illetően követhetőnek mondta az úgynevezett neoweberiánus szemléletet, amely szembefordul a neoliberalizmussal, elveti a közfeladatok "kiszervezését", hatékonyabb, de nem feltétlenül nagy államgépezetet tart szükségesnek. "A közjót az államnak kell szolgálnia, mert a piactól nem várható a jótékonykodás és a társadalmi méltányosság, a piac a profitmaximalizálás terepe" - hangsúlyozta Stumpf. Ha az állam nem szabályoz, akkor a korporatív érdekek válnak állami érdekké - mondta, és leszögezte: "az állam nem üzleti vállalkozás, hanem szolidaritásközösség". Mint kifejtette, a neoweberiánus gondolkodásmódban az tekinthető újnak, hogy az állam hatékony működtetését polgárbarát módon kell megvalósítani, amiben nagy szerepe van a műszaki fejlődésnek, az e-kormányzásnak, az interaktivitásnak, a reprezentatív demokrácia civil konzultációval való kiegészítésének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!