szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bokros Lajost javasolja a párt miniszterelnök-jelöltjének az MDF elnöksége – jelentette be az ellenzéki párt közleményben.

Az MDF országos elnöksége legutóbbi ülésén egyhangú szavazással döntött így, a kormányfőjelölttel kapcsolatos végső döntést a párt országos választmánya legközelebbi tanácskozásán hozza meg.

A közlemény szerint "a populista, jövőt felélő társadalom- és gazdaságpolitika mára tönkretette az országot", ezt a helyzetet egyfelől "a szocialisták felelőtlen kormányzása, másfelől a Fidesz tartalmatlan és szélsőségesen érzelmi politizálása" idézte elő. Ezen két párt terméketlen szembenállása nyomán egyre erősödik a szélsőjobboldal - értékeli az MDF vezetése.

Rögzítik: Magyarországon a demokrácia, a szabadság és a társadalmi szolidaritásra épülő piacgazdaság megerősítésére józan, párbeszédre épülő közéletre van szükség, illetve ezeket az értékeket megerősítő programra, amely egyszerre mutat kiutat a válságból és biztosítja a tartós gazdasági növekedést.

Bokros Lajos személyében a Magyar Demokrata Fórum ilyen alternatívát kínál az országnak - zárul a közlemény. 

Bokros élete

Bokros Lajos 1954. június 26-án született Budapesten. 1978-ban szerzett diplomát a Közgazdaságtudományi Egyetemen, népgazdasági tervező szakon. 1978-79-ben posztgraduális képzésen vett részt a Panamai Állami Egyetemen, ahol megírta doktori disszertációját is.

1980-ban lett a Pénzügyminisztérium Pénzügykutatási Intézetének tudományos segédmunkatársa, ahol részt vett a kétszintű bankrendszer megteremtését előkészítő kormánybizottságok munkájában. Fél évet töltött Washingtonban, a Nemzetközi Valutaalap tanfolyamán, 1987-ben megszerezte a közgazdasági tudományok kandidátusa fokozatot. A nyolcvanas években Rikardo Dávid néven több cikke jelent meg az illegális Beszélőben, nézetei és tevékenysége miatt három ízben kapott pártfegyelmit.

A Pénzügykutatási Intézet felszámolása után, 1987 végén került a Magyar Nemzeti Bankba, ahol előbb a közgazdasági főosztály helyettes vezetője, majd 1989 márciusától a bank ügyvezető igazgatója, a tőkepiaci főosztály vezetője lett. A budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Pénzügyi Tanszékének címzetes docense, a Nemzetközi Bankárképző Központ óraadó tanára, 1990-től 1995-ig a Budapesti Értéktőzsde Tanácsának elnöke, ezzel párhuzamosan 1990-91-ben az Állami Vagyonügynökség Igazgatótanácsának tagja és 1991-95-ben a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója volt.

1995. március 1-jén a Horn-kormány pénzügyminisztere lett, nevéhez fűződik az államháztartási reform és szigorú takarékossági program kidolgozása és bevezetése. 1996 elején benyújtotta lemondását, mert nem látta biztosítottnak a róla elnevezett csomag következetes végrehajtását. Ezután a Világbank főtanácsadója lett a pénzügyi kérdésekért és a magánszektor fejlesztési ügyeiért felelős igazgatóhelyettes mellett. 1997 júliusától 2009-ig a Világbank Közép Európával és Közép-Ázsiával foglalkozó alelnökségén a magán- és a pénzügyi szektort fejlesztő igazgatóság igazgatója volt.

2004 októberétől a Közép-Európai Egyetemen oktat, 2005 végétől 2008-ig az Egyetem vezérigazgatója, 2006-tól az ELTE gazdasági tanácsának elnöke. 2002. április-július között a horvát kormány pénzügyi tanácsadója volt.

2009. június 7-én, az európai parlamenti választásokon az MDF listavezetőjeként lett az Európai Parlament képviselője, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakciójában képviseli az országot, s tagja az EP költségvetési, valamint gazdasági és monetáris bizottságának. Több könyvet írt és rendszeresen publikál a szakfolyóiratokban. 1985-ben jelent meg a Surányi Györggyel közösen írt Piac és pénz a modern gazdaságban. 1987-ben egyik szerzője és szerkesztője volt a Fordulat és reform című tanulmánynak, illetve 1988-ban a pénzügyi reformkör 50 pontos programjának. 2004-ben jelent meg Verseny és szolidaritás című műve.

Az MDF közleményben tudatta, hogy a párt országos elnöksége legutóbbi ülésén egyhangú szavazással döntött Bokros miniszterelnökké jelöléséről, a végső döntést a párt országos választmánya legközelebbi tanácskozásán hozza meg.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!