Míg idehaza 3175, a Cseh Köztársaságban például 6248 helyhatóság jut nagyjából 10-10 millió lakosra – derül ki az Európai Önkormányzatok és Régiók Tanácsának 2007-es statisztikai adataiból.
A helyhatóságok (népességhez viszonyított) száma alapján Franciaország ugyancsak felülmúlja Magyarországot.
A galloknál egy-egy municipium átlagosan 1230 polgárt önkormányoz, míg itthon 3170 főt. Szlovákiában és a nem EU-tag Svájcban a helyhatóságok aránya szintén túlszárnyalja a hasonló hazai mutatót, Ausztriában pedig nagyjából annyi helybéli polgár tartozik egy-egy önkormányzat fennhatósága alá, mint itthon.
HVG |
Kétségtelen ugyanakkor, hogy az önkormányzatok száma nálunk másfélszer annyi, mint az uniós átlag: a 27 tagállamban működő összesen 92 564 helyhatóság egyenként átlagosan 5430 helybélit igazgat, míg nálunk ennek a 60 százalékát.
Görögországban háromszor, Belgiumban hatszor, Hollandiában tizenkétszer akkora népességre terjed ki egy-egy helyhatóság illetékessége, mint Magyarországon.
Az illetékességi terület átlagos mérete alapján az önkormányzatok idehaza pontosan akkorák, mint a németországiak: itt is, ott is 29-29 négyzetkilométer a helyi hatalom fennhatósága alá tartozó terület (az uniós átlag 47 négyzetkilométer). A saját önkormányzattal rendelkező települések száma Magyarországon egyébként Zalában, Baranyában, Borsodban és Vas megyében a legmagasabb.
A legkisebb hazai törpetelepüléseknek, például az északkelet-magyarországi Tornabarakonyának, a vasi Felsőszenterzsébetnek vagy a zalai Iborfiának mindössze 15-18 lakosuk volt 2008 elején. A több mint háromezer itthoni önkormányzatnak ma már alig az egyharmadában (1251 helyen) működik saját polgármesteri hivatal, a többi kisközség adminisztratív ügyeit pár száz körjegyzőség intézi. A zalai Rédics például még 11 környékbeli törpetelepülés hatósági teendőit látja el.
HVG |