szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Andor László szerint az Európai Bizottságban (EB) a gazdasági válság miatt hangsúlyos szerepet kell kapnia a foglalkoztatás- és szociálpolitikának. A magyar uniós biztosjelölt erről az európai ügyek bizottságában tartott meghallgatásán beszélt szerdán.

A kormányfő által az EB tagjának jelölt Andor László - aki várhatóan a szociális ügyekért és a foglalkoztatáspolitikáért felel majd - úgy vélekedett: a gazdasági válság még nem ért véget, ezért a bizottságnak minél hamarabb el kell kezdenie munkáját, az uniós intézményeknek pedig napirendre kell tűzniük a válságkezeléssel kapcsolatos teendőket.

A leendő tárcájához kapcsolódó feladatok közül a biztosjelölt kiemelte a szociális alap továbbfejlesztését, a munkajogi kérdéseket és a szociálpolitikát; utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta, a tagországok nyugdíjrendszereinek megújításában az Európai Uniónak is szerepet kell vállalnia. A Magyarország előtt álló kihívásokról szólva megemlítette a magyar elnökséget, az eurózóna és az unió további bővítését, illetve a romák társadalmi integrációját.

Egy, a jelölése körülményeit firtató ellenzéki felvetésre megjegyezte: politikai döntés született szakmai tartalommal, ahogy minden országban hasonlóképpen történik a jelölés; a jelölésével kapcsolatos szocialista párton belüli egyeztetésekről szóló híreket nem kívánta kommentálni.

A meghallgatás után Andor László újságíróknak elmondta, decemberben levélben kereste meg a parlamenti pártok frakcióvezetőit, így Navracsics Tibort (Fidesz), Mesterházy Attilát (MSZP), Kóka Jánost (SZDSZ) és Semjén Zsoltot (KDNP), velük találkozott is, ahogy politikai egyeztetést folytatott a pártelnökök közül Lendvai Ildikóval, a szocialisták, Dávid Ibolyával, az MDF és Retkes Attilával, az SZDSZ elnökével.

A biztosjelölt kitért arra is, hogy az unió szakbizottsága január 13-án hallgatja meg. Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint mikor alakulhat meg az új bizottság, azt válaszolta: a tervek szerint az Európai Parlament január 26-án szavaz a bizottságról, a várakozások szerint február 1-jén kezdheti meg a munkáját az új EB. A leendő feladatait tudakoló kérdésre a biztosjelölt azt mondta: felelni fog a társadalmi befogadásért is, de úgy, hogy együtt kell működnie az igazságszolgáltatásért felelős biztossal, aki az alapjogokért is felelős lesz.

Őry Csaba néppárti magyar EP-képviselő a magyar sajtónak nyilatkozva csalódottságának  adott hangot, szerinte a konkrét témákra vonatkozó kérdések ellenére Andor válaszai rendkívül általánosak voltak, sőt sokszor nem is a kérdésre felelt a jelölt. Őry azt állította, parlamenti kollégái meg voltak döbbenve, amikor elmesélte nekik, hogy a szocialista kormány nem konzultált a biztosjelölt személyéről, noha alig pár hónappal vagyunk az országgyűlési választások előtt. A HVG azon kérdésére, hogyan képzelhető el egy esetleges Fidesz kormány és a reménybeli magyar biztos együttműködése a jövőben, Őry elmondta: “remélem felnő a feladathoz”.

Göncz Kinga a magyar jelölt meghallgatás után rögtönzött sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, Andor jól állta a kérdések özönét és láthatóan felkészült a szociális és foglalkoztatáspolitika szerteágazó kérdéseiből. Arra a bírálatra, amely szerint a biztosjelölt túl általános válaszokat adott, Göncz azt mondta, a biztosság felé vezető úton ebben a stációban nem lehet ennél sokkal messzebb menni. (A HVG úgy tudja, hogy Barroso bizottsági elnök azt javasolta biztosjelöltjeinek meghallgatásuk előtt, hogy ne tegyenek konkrét politikai és szabályozási ígéreteket idejekorán.) Göncz szerint , hogy Andor minden a portfóliójával kapcsolatos döntéshez széleskörű szociális hatástanulmány elkészítését ígéri, mely ebben a pozícióban szerinte különösen fontos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!